«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Ստեփան Սաֆարյանի հետ
Խորհրդարանական ընտրությունները նաև երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսիընտրություն են: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի  գերակայություններից մեկը ՀՀ արտաքինքաղաքականության լուսաբանումն ու վերլուծությունն է: Ապրիլի 2-ին կայանալիքխորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն կներկայացնիառաջադրված 9 քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ միևնույն հարցաշարովանցկացված հարցազրույցներ՝  ընթերցողի համար առավել հստակեցնելով քաղաքական այդուժերից յուրաքանչյուրի մոտեցումները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակաուղղությունների վերաբարյալ:
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախընտրական ցուցակի անդամ Ստեփան Սաֆարյանի հետ:
-Կառանձնացնե՞ք Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական 3 հիմնական գերակայությունները:
- 1. Եվրոպական ինտեգրում և եվրոպական Հայաստան, 2. անվտանգության դիվերսիֆիկացում լայն իմաստով. ոչ միայն արտաքին քաղաքական, այլև՝  տնտեսական և էներգետիկ քաղաքականությունների բարելավում, 3. Հայաստանի ինքնիշխանության վերադարձ՝ ԵԱՏՄ-ից ՀՀ դուրսբերում:
-Ինչպիսի՞ն է ձեր դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
-Նախևառաջ, մենք գտնում ենք, որ Արցախի ինքնորոշումը կայացած փաստ է, և Արցախը համապատասխանում է պետության համար անհրաժեշտ բոլոր չափանիշներին: Արցախի ճանաչումը պետք է կախված լինի ոչ թե Ադրբեջանի կամքից, ինչպես վերջին տասնամյակների բանակցային գործընթացում է  դրված, այլ՝ պետք է  պայմանավորված լինի բացարձակապես օբյեկտիվ իրողություններով, ինչպիսիք միջազգային չափանիշներն են: Եթե մի բան համապատասխանում է պետականությանը, ապա պետք չէ, որ անպայման Ալիևը  ճանաչի.  Ալիևը շատ բան կարող է չճանաչել, դա չի նշանակում, որ  նրա չճանաչելուց ինչ-որ բան է փոխվելու:
Երկրորդ, Արցախի միջազգային ճանաչում. ռեալ գործընթաց, ոչ  թե ուղղակի խոսքեր, ինչպես ներկայիս իշխանություններն են անում:
Եվ  վերջապես երրորդ, ՀՀ և Արցախի մրցունակություն բոլոր առումներով՝ ոչ միայն ռազմական, ռազմարդյունաբերական, այլև՝ քաղաքական ու տնտեսական, և դրա  պոտենցիալը մենք ունենք: Չխորանամ դեպի առանձին ենթաճյուղեր. դրանք ենթադրում են Ադրբեջանի զսպման քաղաքականություն, ՀՀ անվտանգության համակարգի շատ լուրջ վերանայումներ  բոլոր առումներով, ինչը ենթադրում է ՀՀ համար իսկապես անվտանգության ռեալ միջավայրի ստեղծում:
-Մոտ ապագայում հնարավոր համարո՞ւմ եք հայ-թուրքական հարաբերությունների վերականգնումը: Որո՞նք են այս ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու գրավականները: Եվ ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար:
- Մենք Հայոց ցեղասպանությունը երբեք կասկածի տակ չենք դրել և չենք դնի. ՀՀ և Թուրքիայի հարաբերությունները, և ավելի ստույգ ասենք՝ Թուրքիայի կողմից ՀՀ ապաշրջափակումը, պետք է իրականացվի միակողմանի քայլերով, ինչպես որ դա կատարվել է միակողմանի, և վերջապես ամենակարևորը՝ առանց նախապայմանների:
-Ինչպիսի՞ մոտեցում ունեք ՀՀ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-ԱՄՆ, ՀՀ-ՌԴ, ՀՀ-եվրոպական առանձին երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
- ՀՀ-ն և հայ հասարակությունն օբյեկտիվորեն պատկանում են եվրոպական քաղաքակրթական ընտանիքին, ինչպես և հետխորհրդային բազում և բազում պետություններ, այդ թվում նաև՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը: Եվ այս կտրվածքով, թերևս ինչպիսի խոտորումներ էլ լինեն, միևնույն է մեր քաղաքակրթական ընթացքը և ուղղվածությունը՝ դեպի Եվրոպան է:
Բայց սա ամենևին չի նշանակում հարաբերությունների խզում մնացածի հետ: Մեր անվտանգության հարցում շատ մեծ կարևորություն ունեն հայ-ամերիկյան և հայ-ռուսական հարաբերությունները: Հայ-ռուսական հարաբերությունները պարզապես պետք է  փրկել գահավիժումից, քանզի  դրանք  հանգեցրել են ՀՀ շահերի անտեսմանը: Մենք, թերևս, այդ դառը իրողությունների վառ վկան ենք:
Այդ իսկ պատճառով ՀՀ և ՌԴ հարաբերությունները պետք է լինեն իրավահավասար, պետք է հիմնվեն փոխօգնության, փոխադարձ շահերի և զգայունություն ներկայացնող խնդիրների նկատմամբ վերին աստիճանի ուշադիր և հարգալից վերաբերմունքի վրա:
Ինչ վերաբերում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններին, ապա դրանք ունեն զարգանալու շատ մեծ ներուժ, քանզի ԱՄՆ-ն առաջատար երկիր է աշխարհում, և մեր անվտանգությունն  իրականում չի կարող պայմանավորված չլինել նման խոշոր դերակատարների հետ լավ հարաբերություններ ունենալուց:
Եկեք հասկանանք, որ եթե անգամ «Ազատ դեմոկրատները» նշում են ԵԱՏՄ-ից ՀՀ դուրս գալու մասին,  ապա դա,  ամենևին, չի վերաբերում հայ-ռուսական հարաբերություններին, որովհետև անգամ անվտանգության տեսանկյունից, ՀՀ անվտանգության համակարգում եղել են  և կլինեն հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունները, բայց ոչ բազմակողմ հարաբերությունները, ինչպիսիք են հայ-բելառուսականը կամ հայ-ղազախականը և այլն:
Եվ այս կտրվածքով մեր նպատակն է  հաշվի առնել, որ մենք չենք կարող  քաղաքացիական արժեքային հիմքերին դեմ գնալ, գնալ այլ միություններին միանալու, որտեղ արժեքային հիմքերը լիովին այլ են, դեգերել անիմաստ և ժամանակ վատնել: Պետականության հրատապ կայացման խնդիրը պահանջում է  եվրոպական արժեքների վրա կառուցված արդյունավետ, լավ իմաստով ագրեսիվ, նախաձեռնող պետության կայացում:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ հարաբերությունների զարգացումը հարևան երկրների՝ մասնավորապես Վրաստանի և Իրանի հետ: Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ այս ուղղությամբ:
- Մենք շատ հարևաններ չունենք, ունենք երկու հարևաններ, որոնք մեզ համար շատ կարևոր դերակատարում ունեն. դրանք են՝ Վրաստանը և Իրանը: Ի տարբերություն այլոց, մենք նրանց չենք դիտարկում որպես տարածք, որի միջոցով դուրս ենք գալիս արտաքին աշխարհ: Դրանք այլևս միջազգային հարաբերությունների համակարգում  որոշակի դերակատարում ունեցող պետություններ են, մեկը մի քիչ ավել, իսկ մյուսը՝ պակաս: Համենայն դեպս, Հայաստանին և Վրաստանին կապում են բավականին լայն ընդհանրություններ և զարգացման հեռանկարներ՝  ի դեմս եվրոպական պատկանելիությանը:
Ինչ վերաբերում է Իրանին,  մեզ համար այս պետությունը  վերին աստիճանի հուսալի հարևան է, ինչպես և մենք նրանց համար: Սակայն, ՀՀ և Իրանի երկկողմ հարաբերությունները խոչընդոտված են, կամ այդ հարաբերությունների շրջանակներում ամբողջական պոտենցիալը դրսևորված չէ երրորդ երկրների պատճառով: Եվ այս պարագայում, մենք խնդիր ենք դնում իրացնել այդ պոտենցիալը նաև գործնական քաղաքականության մեջ:
-Ի՞նչ տեսլական ունի Ձեր քաղաքական ուժը տարածաշրջանային անվտանգության վերաբերյալ:
- Տարածաշրջանի անվտանգության հետ կապված Հայաստանն այս պահի դրությամբ ունի  Ադրբեջանին զսպելու խնդիր. ադրբեջանական տանդեմի շրջափակումը ճեղքելու կամ այն անիմաստ դարձնելու խնդիր: Մենք միշտ մտածել ենք ճեղքելու մասին, բայց ոչ երբեք այն արժեզրկելու մասին, քանզի այդ բլոկադայի հիմնական նպատակը Հայաստանի թուլացումն է: Ես չեմ ասում, որ շրջափակման պայմաններում հեշտ է զարգանալը, սակայն մենք կատարյալ շրջափակման մեջ չենք և թերևս ունենք  Վրաստանի և Իրանի նման հարևաններ: Այս կտրվածքով մենք պետք է անենք  հնարավորինս ամեն ինչ այդ շրջափակումն անպտուղ դարձնելու և իմաստազրկելու ուղղությամբ: Երբ կկարողանանք դա  անել, այդ ժամանակ նրանք կհասկանան, որ սահմանների արգելափակումը վնասում է միայն իրենց և հետևաբար այդ հարաբերություններում այդ  տանդեմն այնքան վտանգավոր չի լինի Հայաստանի համար, որքան այժմ է:
Եվ քանի այդ շրջափակումն ուղղակիորեն սպասարկում է արցախյան խնդրի համատեքստում Ադրբեջանի ստրատեգիան ընդդեմ ՀՀ-ի, բնականաբար պետք է  հասկանանք, որ չնայած  ուժերի, ռեսուրսների ասիմետրիան կարող ենք հաղթահարել արտաքին դերակատարների օգնությամբ, այնուամենայնիվ, ունենք  ահռելի անելիք ինչպես շրջափակումն, այնպես էլ  ՀՀ-ի վրա հարձակման  որևէ պլան կամ գործողություն իմաստազրկելու ուղղությամբ: Դա  հնարավոր կլինի այն պարագայում, եթե մենք կարողանանք  կառուցել դրական իմաստով ագրեսիվ, ճկուն, միջազգային հարաբերությունների համակարգում զգալի կշիռ ունեցող և սեփական անվտանգության ինքնաբավության մակարդակն ապահոված Հայաստան:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-Սփյուռք համագործակցության զարգացումը, որո՞նք պետք է լինեն ընդհանուր օրակարգի առաջնահերթությունները:
- Իրականում մենք ունենք մեկ ռազմավարական դաշնակից: Դա մեր ոփյուռքն է, մեր աշխարհասփյուռ հայությունը: Այն իհարկե համասեռ չէ, միատարր չէ և այն 100 տոկոսով համախմբել միգուցե իրատեսական չէ, բայց մի բան ակնհայտ է, որ դա մի հարաբերություն է, որտեղ պետք է  արտացոլվեն երկու կողմերի շահերը: Մենք  ունենք  սփյուռքի մի հատված, որն անշուշտ հնարավոր է և ակնկալիք  չունի Հայաստանից, սակայն փոխարենը ցանկություն ունի ՀՀ-ին աջակցելու: Սակայն նա այդ աջակցությունը հնարավոր է համարում այն դեպքում, երբ հասկանա, որ իր տվածը չեն լափում, չեն գողանում , չեն թալանում:
Սփյուռքի երկրորդ հատվածն ուզում է, որպեսզի մենք ձևավորենք միասնական օրակարգ:  Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք ունենք բաժանող մի շարք խնդիրներ կամ խնդիրներ, որտեղ տարաձայնություններ կան, միևնույն ժամանակ հաստատապես, ունենք նաև բազում խնդիրներ, որտեղ չկան տարաձայնություններ: Եվ այս կտրվածքով գոնե օրակարգի և  լուծումների ձևակերպումը պետք է իրականացվի  երկու կողմերի շահերը հաշվի առնելով, քանզի դա  երկկողմանի երթևեկություն է: ՀՀ-Սփյուռք հարաբերությունները բազմաշերտ են և ունեն վստահելի պոտենցիալ, որի համար մեզնից ինքնիշխանության կրճատում  չեն պահանջում: Մեր  առջև դրված չեն այնպիսի պահանջներ, ինչպիսիք դնում են այլոք: Սփյուռքը մի միավոր է, որը մեկ պահանջ է դնում ընդամենը. վստահ լինել, որ իր աջակցությունն  իսկապես հզորացնում է Հայաստանը: Եվ այս խնդիրը լուծելու դեպքում մենք աջակցելու կգնանք Սփյուռքի և՛ առաջին,  և՛ երկրորդ հատվածներին:
-Ինչպիսի՞ն է Ձեր մոտեցումը Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների և դրանցում Հայաստանի քաղաքականության վերաբերյալ:
- Մերձավոր Արևելքը մեր անմիջական հարևանությամբ գտնվող տարածք է, և մենք չպետք է  թերագնահատենք նախևառաջ առկա ահաբեկչության  գլոբալ սպառնալիքը: Ցավում եմ, բայց մեր իշխանությունները ժամանակին անտեսեցին բոլոր տեսակի հորդորները և պատշաճ ուշադրություն չդարձրին ոչ իրանահայության խնդիրներին, ոչ էլ դրանից հետո սիրիահայության խնդիրներին:
Մենք  փաստացի կորցնում ենք մեր համայնքները, և եթե անգամ այսօր որոշ օազիսներ ունենք Մերձավոր Արևելքում, ապա առաջին հերթին պարտավոր ենք մտածել այդ երկրների հետ բնականոն հարաբերություններ պահպանելու և զարգացնելու մասին՝  հանուն մեր հայրենակիցների խնդիրների առավել արագ լուծման: Շատ դեպքերում մենք նաև պետք  է  պահանջատեր լինենք նրանց անվտանգության համար՝ հանդես գալով եթե ոչ երաշխավորի,  ապա շահագրգիռ կողմի դիրքերից:
Եվ վերջապես մենք պետք  է հասկանաք, որ այդ հարաբերություններն ուղղակիորեն ազդում են այդ տարածաշրջանի անվտանգության վրա, քանի որ այդտեղ ներգրավված երկրները մեզ համար հատուկ կարևորության պետություններ  են. ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի, եվրոպական երկրների շահերը, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերություններն այդ տարածաշրջանում և դրանից դուրս նույնպես ուղղակիորեն պրոյեկտվում են մեր տարածաշրջանի վրա: Այդ իսկ պատճառով Մերձավոր Արևելքի նկատմամբ պետք է ուշադիր լինել՝ առնվազն հաշվի առնելով  իմ կողմից ներկայացված փաստարկները:

Партия "Свободные демократы" и внешнеполитические приоритеты РА: интервью со Степаном Сафаряном (эксклюзив)
Парламентские выборы являются также выбором внешнеполитического курса страны. Одним из приоритетов ИАА "Армедиа" является освещение и анализ внешней политики РА. В преддверие намеченных на 2-е апреля парламентских выборов ИАА "Армедиа" публикует интервью с представителями всех девяти политических сил, которым задаются одни и те же вопросы, что позволит нашим читателям лучше прояснить для себя подходы политических сил относительно внешнеполитических приоритетов РА.
Представляем интервью ИАА "Армедиа" с членом предвыборного списка партии "Свободные демократы" Степаном Сафаряном.
- 1 - европейская интеграция и европейская Армения; 2 - диверсификация безопасности в широком смысле слова – не только во внешнеполитическом, но и реформирование экономической и энергетической политики; 3 - возвращение суверенитета Армении – выход РА из ЕАЭС.
- Во-первых, мы считаем, что самоопределение Арцаха является состоявшимся фактом, и Арцах соответствует всем необходимым для государства параметрам. Признание Арцаха должно зависеть не от воли Азербайджана, как это в последние десятилетия заложено в переговорном процессе, а должно быть обусловлено исключительно объективными реалиями, каковыми являются международные критерии. Если что-то соответствует государственности, то нет необходимости, чтобы это обязательно признал Алиев. Алиев многое может не признавать, но это не означает, что от его непризнания что-то изменится.
Второе - международное признание Арцаха - реальный процесс, а не просто слова, как это делают нынешние власти.
И, наконец, третье: конкурентоспособность РА и Арцаха во всех смыслах – не только в военном, военно-промышленном, но и в политическом, и в экономическом, и потенциал этого у нас есть. Не буду углубляться в отдельные подсферы, они предполагают политику сдерживания Азербайджана, очень серьезный пересмотр системы безопасности РА во всех смыслах, что на самом деле предполагает создание для РА реальной среды безопасности.
- Мы никогда не ставили под сомнение Геноцид армян и не будем делать этого: отношения между РА и Турцией, а сказать точнее – снятие блокады РА со стороны Турции - должно быть осуществлено односторонними шагами, поскольку и блокада была односторонней, и наконец, что самое важное – без предусловий.
- РА и армянское общество объективно входят в европейскую цивилизационную семью, как и многие, многие постсоветские государства, в том числе и Российская Федерация. И в разрезе сказанного - какими бы ни были отклонения, все равно – наш цивилизационный ход и направление ведут в Европу.
Однако сказанное отнюдь не означает разрыв отношений с остальными. В вопросе нашей безопасности очень важную роль играют армяно-американские и армяно-российские отношения. Армяно-российские отношения просто необходимо спасать от падения в пропасть, поскольку они привели к игнорированию интересов РА. Возможно, мы являемся свидетелями этой горькой правды.
Именно по этой причине отношения между РА и РФ должны быть равноправными, основанными на взаимоподдержке, на высокой степени внимания и уважения к вопросам, представляющим взаимный интерес и являющимся чувствительными.
Что касается армяно-американских отношений, то у них есть очень большой потенциал развития, поскольку США являются передовой страной в мире, и наша безопасность на самом деле не может не быть обусловленной хорошими отношениями с подобным крупным актором.
Давайте поймем, что если даже "Свободные демократы" говорят о выходе РА из ЕАЭС, то это вовсе не относится к армяно-российским отношениям, поскольку - даже с точки зрения безопасности - в системе безопасности РА были и будут двусторонние армяно-российские отношения, но не многосторонние отношения, каковыми являются армяно-белорусские или армяно-казахстанские и т.п.
В разрезе сказанного наша цель - учитывать то, что мы не можем идти против гражданских ценностных основ, соединяться с теми союзами, где ценностные основы совершенно иные, бессмысленно блуждать и терять время. Срочной задачей того, чтобы состоялась наша государственность, является построение эффективного, в хорошем смысле агрессивного, инициативного государства на европейских ценностях.
- У нас не много соседей. Есть два соседа, которые играют важную роль для нас, – это Грузия и Иран. В отличие от других, мы не рассматриваем их как территорию, через которую выходим во внешний мир. Отныне они являются государствами, играющими определенную роль в системе международных отношений – одна побольше, другая поменьше. Во всяком случае, Армению и Грузию связывают общие вещи и широкие перспективы развития, особенно в контексте европейской принадлежности.
Что касается Ирана, – для нас это государство является в высшей степени надежным соседом, как и мы для него. Однако из-за третьих стран двусторонние отношения между РА и Ираном затруднены, или в рамках этих отношений не выявлен весь их потенциал. И при данных обстоятельствах мы ставим перед собой задачу углубить этот потенциал также в практической политике.
- Каково видение вашей политической силы по вопросам региональной безопасности?
- Армения на данный момент в указанной сфере имеет задачу сдерживания Азербайджана – прорвать блокаду азербайджанского тандема или сделать ее бессмысленной. Мы всегда думали о прорыве, но никогда о том, чтобы сделать ее бессмысленной, поскольку основная задача этой блокады – ослабить Армению. Я не говорю о том, что легко развиваться в условиях блокады, однако мы не находимся в полной бокаде и все еще имеем таких соседей, как Грузия и Иран. В данном разрезе мы должны сделать все возможное в том направлении, чтобы сделать бесплодной и бессмысленной эту блокаду. Если сумеем сделать это, тогда они поймут, что закрытие границ вредит лишь им и, следовательно, в этих отношениях данный тандем не будет столь опасным для Армении, как это есть сегодня.
И поскольку эта блокада напрямую обеспечивает стратегию Азербайджана против РА в контексте арцахского вопроса, естественно, мы должны понять, что, несмотря на ассиметрию сил, ресурсов, мы можем преодолеть все это с помощью внешних акторов. Таким образом, есть громадное поле работы в том направлении, чтобы сделать бессмысленным как блокаду, так и любой план нападения на РА или действия против нее. Это станет возможно в том случае, если мы сможем построить агрессивную в положительном смысле, гибкую, имеющую значительный вес в системе международных отношений и обеспечивающую на самодостаточном уровне собственную безопасность Армению.
- В реальности у нас есть один стратегический союзник. Это наш Спюрк, наше рассеянное по всему миру армянство. Оно, конечно, не является однородным, единым и объединить его на все 100 процентов, возможно, не является реальным. Но одно очевидно: это должны быть отношения, в которых были бы отражены интересы обеих сторон. У нас есть часть Спюрка, у которой, безусловно, нет ожиданий от Армении, однако взамен есть желание помочь РА. Однако такая помощь считается возможной лишь в том случае, если будет понимание того, что отданное ими не "съедается", не крадется, не разворовывается.
Вторая часть Диаспоры желает, чтобы мы формировали единую повестку. Несмотря на то обстоятельство, что мы имеем разделяющий нас ряд проблем или задач, в котором существуют разногласия, одновременно бесспорно и то, что у нас есть множество задач, где нет разногласий. И в данном разрезе хотя бы формирование повестки и решений должно быть сделано с учетом интересов обеих сторон, поскольку это является двусторонним движением. Отношения РА-Спюрк являются многослойными и имеют внушающий доверие потенциал, для чего от нас не требуется сокращение суверенитета. Перед нами не ставятся такие требования, какие ставят другие. Спюрк является единицей, которая ставит всего лишь одно требование – быть уверенным в том, что его помощь на самом деле делает Армению более сильной. А в случае решения этой задачи мы сможем поддержать и первую, и вторую части Спюрка.
- Ближний Восток – регион, находящийся в непосредственном к нам соседстве, и, во-первых, мы не должны недооценивать глобальную угрозу терроризма. Сожалею, но наши власти в свое время игнорировали всевозможные увещевания и не обратили должного внимания ни на проблемы иранских армян, ни - после этого – на проблемы сирийских армян.
Мы, фактически, теряем наши общины, и если сегодня еще имеем некоторые оазисы на Ближнем Востоке, то, в первую очередь, обязаны думать о сохранении и развитии нормальных отношений с этими странами - во имя более быстрого решения проблем наших соотвечественников. Во многих случаях мы должны также быть требовательными в вопросах их безопасности, выступая не в качестве гаранта, а с позиций заинтересованной стороны.
И наконец, мы должны понять, что эти отношения напрямую влияют на региональную безопасность, поскольку вовлеченные в регион страны являются странами, представляющими особую для нас важность. Интересы США, РФ, европейских стран, как и двусторонние отношения в этом регионе и вне его также напрямую проецируютася на наш регион.
Именно по этой причине мы должны быть внимательными по отношению к Ближнему Востоку, как минимум, учитывая представленные мною аргументы.