Գյուլենի հետ կապերի կասկածանքով Թուրքիայում ձերբակալվածների թիվը հասել է 113 հազարի
2016 թվականի ամռանը Թուրքիայում կատարված պետական հեղաշրջման փորձից հետո ձերբակալվել է ավելի քան 113 հազար մարդիԻսլամական քարոզիչ Ֆեթուլահ Գյուլենի հետ կապեր ունենալու կասկածանքով։ Այս մասին հայտնել է երկրի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն, փոխանցում է lenta.ru-ն։ Հաղորդվում է, որ նրանցից 47.1 հազարը կալանավորվել են։
«Կալանավորվածների թվում 10.7 հազարը ոստիկաններ են, 7.6 հազարը՝ զինծառայողներ, 168-ը՝ գեներալներ, 2500-ը դատավորներ և դատախազներ, 208-ը պաշտոնյաներ և 26.1 հազարը՝ քաղաքացիական անձիք», - հստակեցրել է Սոյլուն։
Նա հավելել է, որ ձերբակալվածների ընդհանուր թվից ավելի քան 65 հազար մարդ ազատ է արձակվել, նրանցից 41.5 հազարը գտնվում են իրավապահների հսկողության ներքո։

В Турции по подозрению в связях с Гюленом задержани более 113 тысяч человек
После попытки государственного переворотов Турции летом 2016 года были задержаны более 113 тысяч человек. Об этом сообщил глава МВД страны Сулейман Сойлу, передает lenta.ru. Отмечается, что 47,1 тысячи подозреваемых в связях с FETO - организацией, основанной оппозиционным исламским проповедником Фетхуллахом Гюленом - арестованы.
"Среди заключенных под стражу 10,7 тысячи полицейских, 7,6 тысячи военнослужащих, 168 генералов, 2,5 тысячи судей и прокуроров, 208 чиновников и 26,1 тысячи гражданских лиц", - уточнил Сойлу. Он добавил, что из общего числа задержанных более 65 тысяч человек были отпущены на свободу, из них 41,5 тысячи находятся под надзором правоохранителей.