Հայաստան, Վրաստան, Մոլդովա. ընտրությունների համեմատություն՝ ըստ միջազգային դիտորդների զեկույցների (համադրական վերլուծություն)
ՀՀ եվրաինտեգրման առաջընթացը գնահատելու և տարածաշրջանի այլ երկրների հետ ընտրական գործընթացների որակը համեմատելու նպատակով ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ԱլԳ երկրներից Մոլդովայում և Վրաստանում տեղի ունեցած վերջին երկու համապետական ընտրությունների (Մոլդովայի նախագահական ընտրություններ 1-ին փուլ, 30.10.2016;  Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններ 1-ին փուլ, 08.10.2016) վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական եզրակացությունների զեկույցները՝ համեմատական վերլուծության տեսքով:
Նկատենք, որ Նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ աշխատանքի արդյունքը: Գնահատումն իրականացվել է պարզելու համար ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և այլ միջազգային կազմակերպությունների չափանիշներին:
Ստորև ներկայացնում ենք համեմատական վերլուծությունը:
Կարող եք ծանոթանալ նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցները Հայաստանի և ԱլԳ երկրների ընտրությունների վերաբերյալ համադրական տեղեկանքին՝ ներբեռնելով համապատասխան աղյուսակն այստեղ:
Ընդհանրական համեմատություն
Թե′ Մոլդովայում, թե′ Վրաստանում և թե′ Հայաստանում անցկացված ընտրությունների վերաբերյալ  տրված նախնական գնահատականներում խոսվում է մարդկանց հիմնարար ազատությունների հարգման մասին, սակայն,  եթե Հայաստանի և Վրաստանի դեպքում խոսվում է հիմնարար ազատությունների   «հիմնականում» հարգված լինելու մասին, Մոլդովայի դեպքում «հիմնականում» բառը բացակայում է: Վրաստանի և Հայաստանի պարագայում ընդգծվում է ընտրությունների լավ կազմակերպված լինելու հանգամաքը, ինչը չի արվում Մոլդովային տրված գնահատականում: Փոխարենը Վրաստանում և Մոլդովայում անցկացված ընտրությունները համարվում են «մրցունակ»՝ արտահայտություն, որը բացակայում է Հայաստանի դեպքում: Որպես ընտրության գործընթացը խաթարող գործոններ՝ Հայաստանի դեպքում խոսվում է ձայների գնման, քաղծառայողների և մասնավոր ձեռնարկությունների աշխատողների վրա գործադրված ճնշումների, ինչպես նաև հանրային վստահության ընդհանուր պակասի մասին: Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում նշված է ապօրինի քարոզչության և բռնության որոշ միջադեպերի մասին, իսկ Մոլդովայի դեպքում՝ վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ԶԼՄ-ների կողմից ընտրական քարոզարշավի ոչ հավասարակշիռ լուսաբանման մասին:
Ստորև փորձենք շարունակել համեմատությունն՝ անդրադառնալով զեկույցներում տեղ գտած առանձին բաժինների համեմատական վերլուծությանը:
Ընտրությունների օր և քվեների հաշվարկ
Հայաստանի և Մոլդովայի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցներում նշվում է, որ ընտրություններն անցել են  հանգիստ: Վրաստանի դեպքում հանգիստ բառը բացակայում է և խոսվում է առկա լարվածության և բռնություններով ուղեկցված վեճերի մասին: Վրաստանի և Մոլդովայի պարագայում նշվում է, որ «ընտրություններն անցել են պատշաճ ձևով», արտահայտություն, որը բացակայում է Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում:  Վրաստանի և Մոլդովայի պարագայում դրական է գնահատվում  քվեարկության գործընթացը, սակայն, ի տարբերություն Մոլդովայի, Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում  նշվում է «գրեթե բոլոր ընտրատղամասերում»: Հայաստանի դեպքում նշվում է, որ քվեարկության ընթացակարգերն ընդհանուր առմամբ պահպանվել են և  քվեարկողների ավտոմատացված սարքերը (VADs) գործել են արդյունավետ: Որպես բացասական կողմ՝ Վրաստանի դեպքում խոսվում է մի շարք ընտրատեղամասերի աշխատանքում իրականացված չլիազորված միջամտության մասին: Հայաստանի պարագայում խոսվում է ընտրատեղամասերում կուտակումների, գոյացած հերթերի և կուսակցության ներկայացուցիչների և ոստիկանության միջամտության մասին: Բայցի այդ, նշվում է, որ ընտրողները դժվարություններ են ունեցել քվեարկության գործընթացը հասկանալու հարցում, եղել են խմբակային քվեարկության դեպքեր և ընտրողների վրա ազդեցություն գործելու փորձեր: Մոլդովայի դեպքում այս հարցում  որևէ բացասական կողմ  չի առանձնացվում:
Ինչ վերաբերում է քվեների հաշվման գործընթացին, ապա Հայաստանի դեպքում գործընթացը գնահատվում է որպես թափանցիկ, մինչդեռ Մոլդովայի և Վրաստանի պարագայում չկա նման գնահատական  և խոսվում է ընթացակարգային խախտումների (Մոլդովա) և ընթացակարգային խնդիրների և գրանցված լարվածության մասին (Վրաստան): Որպես բացասական կողմ՝ Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում խոսվում է կուսակցության ներկայացուցիչների միջամտության և ընթացակարգային բացթողումների մասին:
Իրավական դաշտ
Մոլդովայի դեպքում նշվում է, որ իրավական շրջանակը ապահովում է ադեկվատ հիմք ժողովրդավար  ընտրություններ իրականացնելու համար: Վրաստանի պարագայում նշվում է, որ իրավական շրջանակը նպաստում է ժողովրդավար ընտրությունների անցկացմանը: Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում նշվում է, որ իրավական շրջանակը համընդգրկուն է, բայց բարդ:
Հայաստանի պարագայում, որպես  բացասական կողմ նշվում է, որ թեպետ Ընտրական օրենսգիրքն ընդունվել է ավելի քիչ, քան մեկ տարի առաջ և հաշվի է առել Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ի որոշ դիտարկումներ, օրենսգրքի որոշ դրույթներ արժանի են հետագա դիտարկման:  Բացի այս նշվում է, ոչ Ընտրական օրենսգրքի վերջնական տեքստը չի հաստատվել ՔՀԿ-ների կողմից, քանի որ այն պարունակում էր սահանափակումներ քաղաքացի դիտորդների համար:
Վրաստանի պարագայում, խոսվում է ընտրական օրենսդրության որոշ փոփոխությունների մասին, որոնցով հաստատվել է նոր ընտրատարածքների սահմանները՝  նպատակով հարգել ընտրական իրավունքի հավասարության  սկզբունքը: Այնուամենայնիվ, զեկույցը փաստում է, որ դեռևս կան որոշ շեղումներ և կատարված փոփոխությունները չեն տրամադրում բավարար չափորոշիչներ՝ սահմանների հստակեցման համար:
Մոլդովայի դեպքում, նշվում է, որ Ընտրական օրենսգիրքն արագացված կերպով նորացվել է՝  ընտրություններում իրավական հիմք հանդիսանալու համար: Սակայն չնայած  ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ի և Եվրոպայի խորհրդի կողմից արտահայտված որոշ մտահոգությունների, մի շարք բացթողումներ և անորոշություններ դեռևս մնում են:
Թեկնածուների և ընտրողների գրանցում
Ընտրողների գրանցման գործընթացը հիմնականում վստահություն է վայելել (Մոլդովա) և շահագրգիռ կողմերի մոտ վստահության աճ է գրանցվել ընտրողների ցուցակների ճշգրտության հարցում (Վրաստան): Հայաստանի դեպքում նշվում է, որ ընտրողների ցուցակների ճշգրտությունը բարելավել է ընդլայնված միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքում: Մոլդովայի պարագայում, որպես բացասական կողմ՝ խոսվում է ընտրողների ցուցակներում մեծ թվով արտերկրում բնակվող ընտրողների, ինչպես նաև մահացածների անունների ընդգրկման մասին:  Վրաստանի դեպքում թեպետ ասվում է, որ իրավական փոփոխությունները հանգեցրել են ընտրողների գրանցման գործընթացի դյուրացման, դրանք չափազանց ուշ են իրականացվել, ինչն ազդել է գործընթացի արդյունավետության վրա:  Հայասանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում նշվում է, որ  թեպետ օրենքում առկա են բավարար մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս ընտրողներին պահանջել ճշգրտումներ, ընտրողների ցուցակներում կային հասցեներ, որտեղ մեծ թվով ընտրողներ են գրանցված:
Ինչ վերաբերում է թեկնածուների գրանցման գործընթացին, ապա Մոլդովայի և Վրաստանի դեպքում նշվում է, որ ընտրողները կարող էին ընտրություն կատարել քաղաքական այլընտրանքների (Մոլդովա), մրցակիցների (Վրաստան) լայն շրջանակից: Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ  զեկույցում նշվում է, որ ԿԸՀ համընդգրկուն գործընթացում գրանցել է 5 քաղաքական կուսակցություն և 4 դաշինքներ:  Բոլոր երեք երկրների դեպքում նշվում է թեկնածուների ցուցակում կանանց ներկայացվածության մասին, Հայաստանի դեպքում շեշտադրվում են նաև այն հանգամանքը, որ առաջին անգամ փոքրամասնություններին հնարավորություն է  տրվել ունենալու չորս նախապես ամրագրված տեղ, թեպետ, որոշ կուսակցություններ փոքրամասնության ներկայացուցիչ թեկնածու գտնելու հարցում դժվարություններ են ունեցել:
Համեմատական հոդվածի առաջին բաժնում անդրադարձել էինք զեկույցում տեղ գտած հետևյալ մյուս բաժինների համեմատությանը՝ ընտրությունների կազմակերպում, քարոզարշավ, ԶԼՄ ծածկույթ, դիմումներ և բողոքներ:

Армения, Грузия, Молдова: сравнение выборов по результатам докладов международных наблюдателей (сравнительный анализ)
Для сравнения прогресса РА в процессе евроинтеграции и качестве избирательных процессов с другими странами региона вниманию наших читателей в форме сравнительного анализа представляем доклады с предварительными заключениями ОБСЕ/БДИПЧ о двух последних общегосударственных выборах в странах Восточного Партнерства – Молдове и Грузии (1-ый тур президентских выборов в Молдове, 30.10.2016г. и 1-ый тур парламентских выборов в Грузии, 08.10.2016г.).
Заметим, что заявление относительно Предварительных обстоятельств и заключений является результатом совместной деятельности Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (ОБСЕ/БДИПЧ), Парламентской Ассамблеи ОБСЕ (ПА ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Европейского парламента (ЕП). Оценка осуществлена с целью выяснить соответствие выборов критериям ОБСЕ, Совета Европы и других международных организаций.
Можем также ознакомиться со сравнительной справкой ОБСЕ/БДИПЧ о выборах в Армении и странах Восточного Партнерства, ссылка на которую хранится здесь:
Ниже представляем сравнительный анализ.
Общее сравнение
Как в случае Молдовы, Грузии, так и Армении, в предварительных оценках говорится об уважении основных свобод граждан, однако если в случае Армении и Грузии говорится о том, что основные свободы "в основном" уважались, то в случае Молдовы понятие "в основном" отсутствует. В случае Грузии и Армении говорилось о хорошо организованных выборах, чего нет в оценках по Молдове. Вместо этого прошедшие в Грузии и Молдове выборы считаются "состязательными" – чего не говорится об Армении. В качестве препятствующих выборам факторов в случае Армении говорится о покупке голосов, о давлении, оказываемом на госслужащих и работников частных предприятий, о всеобщем дефиците общественного доверия. В докладе по Грузии говорится о незаконной пропаганде и о некоторых инцидентах, связанных с применением насилия, а по Молдове – о злоупотреблении административным ресурсом, о неравномерном освещении предвыборной кампании со стороны СМИ.
Ниже попытаемся продолжить сравнение, обращаясь к сравнительному анализу, имеющему место в докладах.
День выборов и подсчет голосов
В докладах по выборам в Молдове и Армении отмечается, что выборы прошли в спокойной обстановке. В случае Грузии словосочетание "спокойная обстановка" отсутствует и говорится о существующем напряжении и спорах, сопровождаемых насилием. В случае Грузии и Молдовы отмечается, что "выборы прошли надлежащим образом" – выражение, которое отсутствует в докладе по выборам в Армении. В случае Грузии и Молдовы положительно оценивается процесс голосования, однако, в отличие от Молдовы, в докладе о выборах в Грузии отмечается "почти во всех избирательных участках". В случае Армении отмечается, что процедуры голосования в целом были сохранены и автоматизированные устройства избирателей (VADs) действовали эффективно. В случае Грузии в качестве отрицательной стороны говорится о несанкционированном вмешательстве, осуществленном в работу ряда избирательных участков. В случае Армении говорится о скоплениях в избирательных участках, образовавшихся очередях, о вмешательстве представителей партий и полиции. Кроме того, отмечается, что избиратели испытывали затруднения в понимании процесса выборов, были случаи группового голосования и попытки влияния на избирателей. В случае Молдовы в этом вопросе ничего отрицательного не было выделено.
Что касается процесса подсчета голосов, то в случае Армении он оценивается как прозрачный, в то время как в случае Молдовы и Грузии нет подобных оценок и говорится о процедурных нарушениях (Молдова) и проблемах, а также о зафиксированном напряжении (Грузия). В качестве отрицательной стороны выборов в Армении в докладе отмечается вмешательство представителей партий и процедурные упущения.
Правовое поле
В случае Молдовы отмечается, что правовые рамки обеспечивают адекватную основу для проведения демократических выборов. В случае Грузии отмечается, что правовые рамки способствуют проведению демократических выборов. По выборам в Армении в докладе отмечается, что правовые рамки всеохватывающие, но сложные.
В случае Армении в качестве отрицательной стороны отмечается то, что, хотя и Избирательный кодекс был принят менее чем год назад и были учтены замечания Венецианской комиссии и ОБСЕ/БДИПЧ, некоторые положения Кодекса достойны последующего мониторинга.
Кроме того, отмечается, что окончательный текст Избирательного кодекса не был утвержден со стороны организаций гражданского общества, поскольку он содержит в себе ограничения для гражданских наблюдателей.
В случае Грузии говорится о некоторых изменениях Избирательного кодекса, которые утвердили границы новых избирательных территорий - с целью уважать принцип равенства избирательного права. Тем не менее, доклад фиксирует, что еще есть определенные отклонения, и совершенные изменения не дают удовлетворительные критерии для уточнения границ.
В случае Молдовы отмечается, что Избирательный кодекс был обновлен в ускоренном виде - для того, чтобы стать правовой основой в выборах. Однако, несмотря на выраженную ОБСЕ/БДИПЧ и Советом Европы определенную озабоченность, ряд упущений и неопределенностей еще остается.
Регистрация кандидатов и избирателей
Процесс регистрации избирателей, в основном, вызывал доверие (Молдова) и у заинтересованных сторон был зафиксирован рост доверия в вопросах уточнения списков избирателей (Грузия). В случае Армении отмечается, что точность списков избирателей улучшена в результате расширенного межведомственного сотрудничества. В случае Молдовы - как об отрицательной стороне - говорится о включении в списки избирателей большего числа тех, кто живет за границей или умерли. В случае Грузии говорится, что хотя и правовые изменения привели к упрощению процесса регистрации избирателей, они были осуществлены досточно поздно, что повлияло на эффективность процесса. О выборах в Армении в докладе говорится, что, хотя и в законе существовали достаточные механизмы, которые позволяют избирателям требовать уточнений, в списках избирателей были адреса, по которым было зарегистрировано большое число избирателей.
Что касается процесса регистрации кандидатов, то в случаях Молдовы и Грузии отмечается, что избиратели могли выбирать из широкого круга политических альтернатив (Молдова), соперников (Грузия). О выборах в Армении в докладе отмечается, что ЦИК во всеобъемлющем процессе зарегистрировал 5 политических партий и 4 альянса. В случае всех трех стран отмечается факт присутствия женщин в списках кандидатов. В случае Армении подчеркивается также то обстоятельство, что впервые меньшинствам дана возможность иметь четыре заранее закрепленные за ними места, хотя и некоторые партии в вопросе поиска представителей меньшинств имели трудности.
В первой части сравнительной статьи мы обратились к сравнению следующих частей, нашедших место в докладе – организация выборов, избирательная кампания, информационное покрытие, обращения и жалобы.