Ահմադինեժադը Իրանի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել
Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը երկրի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել, հայտնում են Իրանի պետական լրատվամիջոցները:
Նշվում է, որ նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու Ահմադինեժադի որոշումը միանգամայն անսպասելի է եղել, քանի որ Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին հանդես էր գալիս դրա դեմ:
Ապրիլի 11-ին Իրանի ՆԳՆ-ում մեկնարկել է մայիսի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների թեկնածուների գրանցման գործընթացը: Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, ընտրություններին մասնակցելու իրենց մտադրության մասին արդեն հայտնել են գործող նախագահ Հասան Ռոհանին, պահպանողական կրոնական գործիչ Իբրահիմ Ռայիսին և Ահմադինեժադի կողմնակից Համիդ Բարհանին: Թեկնածուների վերջնական ցուցակը պետք է հաստատի Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը:

Ахмадинежад будет бороться за пост президента Ирана
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад зарегистрировался в качестве кандидата на президентских выборах, сообщает BBC со ссылкой на государственные СМИ страны.
Решение Ахмадинежда бороться за президентский пост на предстоящих выборах стало неожиданным. Ранее он заявлял, что не будет выдвигать свою кандидатуру, так как против его участия в выборах был духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.
О своих планах участвовать в выборах уже заявили действующий президент страны Хасан Роухани, консервативный религиозный деятель Ибрагим Раиси и соратник Ахмадинежада Хамид Багхаи. Окончательный список кандидатур будет утвержден Советом стражей конституции.