Իրան - ՀՀ ազատ տնտեսական գոտու պայմանագիրը ստորագրվել է՝ ի հեճուկս շտապողական հոռետեսության
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որի ժամանակ ասաց, որ Իրանի և ԵԱՏՄ միջև ժամանակավոր ազատ առևտրային գոտու վերաբերյալ համաձայնագիրը դեռ չի ստորագրվել, քանի որ կան անհամաձայնություններ: Այս լուրը բավական մեծ ալիք ու շփոթ առաջացրեց, այդ թվում կապված ՀՀ-Իրան՝ Մեղրիում նախատեսված ազատ տնտեսական գոտու հետ: Պետք է նշել, որ խոսքը միմյանցից բոլորովին տարբերվող երկու նախագծերի մասին է:
Այսպես, Իրան-ԵԱՏՄ ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը  միջանկյալ քայլ է՝ ուղղված Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրային համապարփակ հարաբերությունների անցմանը: Այդ մասին նշել է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ Առևտրի գծով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան, ով  բացատրել է ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու որոշումը նրանով, որ նախքան Իրանի հետ համապարփակ ազատ առևտրային հարաբերությունների անցման պայմանագրի կնքումը, ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտին հնարավորություն կտա ցածր մաքսային վճարներ կիրառել նաև այսպես ասած «ավելի վաղ շրջանի բերքահավաքի» ապրանքների ու ծառայությունների նկատմամբ:  Այսինքն, ըստ էության, Իրանի և ԵԱՏՄ միջև ընթանում են ազատ առևտրի գոտու բանակցությունները, որոնց շրջանակներում նախատեսվում է ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտու ստեղծում:
Ի տարբերություն այս նախագծի, Իրան-Հայաստան՝ Սյունիքում նախատեսված ազատ տնտեսական գոտին, դեռևս տարածված խոսակցությունների փուլում արդեն իսկ հաստատված ծրագիր էր, իսկ այսօր՝ ապրիլի 19-ին, «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ի և Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության միջև ստորագրվեց ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին պայմանագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ու «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ տնօրեն Էդուարդ Ղուկասյանը: Պետք է նշել, որ անգամ մինչ պայմանագրի ստորագրումը հայտնի էին որոշ մանրամասներ, մասնավորապես տարածքը, որը  կլինի 32 հա: Ազատ գոտում աշխատելու ցանկություն արդեն իսկ հայտնել է շուրջ 20 ներդրող` Ռուսաստանից, Իրանից, Չինաստանից ու ԵՄ-ից: Ծրագիրը կիրականացվի փուլային տարբերակով. առաջին փուլում նախատեսվում է ենթակառուցվածքների կառուցումը, այդ թվում՝ մաքսային կետ, ավտոկայանատեղի, ցանկապատ, առաջին բուժօգնության կետ: Առաջին փուլում Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման կազմակերպիչ հանդիսացող «ՍՅՈՒՆԻՔ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ընկերությունը ենթակառուցվածքների կառուցման համար կկատարի 10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչի արդյունքում գոտում կստեղծվեն մոտ 80 նոր աշխատատատեղ: Երկրորդ փուլը շահագրգիռ կողմերի ներգրավման փուլն է, ինչպես նաև բնակելի շենքերի, զվարճանքի և այլ կենտրոնների կառուցումը, որի ժամանակ կազմակերպիչ ընկերության ներդրումները կհասնեն 30 մլն ԱՄ դոլարի:
Վերոնշյալ երկու նախագծերը միմյանցից տարբերվում են ոչ միայն բովանդակության, այլև՝ կարգավիճակի առումով. Հայաստան-Իրան ազատ տնտեսական գոտին այլև հաստատված փաստ է: Ուստի մամուլում ակտիվ տարածում ստացած գնահատականները, թե Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտուց մեր կառավարությունը պետք է «ձեռք քաշի», այն էլ անհայտ աղբյուրներից ստացված հիմնավորումներով, թե իբր «տնտեսական նպատահարմարություն չկա», մեղմ ասած, շտապողական և կեղծ լուրեր էին:

Договор о свободной экономической зоне Иран-Армения подписан - вопреки предварявшему подписание пессимизму
После заседания Высшего евразийского экономического совета, на встрече с журналистами, первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов выступил с заявлением о том, что соглашение о временной зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС еще не подписано, поскольку есть несогласованности. Эта новость вызвала большую волну и путаницу, в том числе и в связи с предполагаемой свободной экономической зоной РА-Иран в Мегри. Необходимо отметить, что речь здесь идет о совершенно различных двух проектах.
Так, создание временной зоны свободной торговли Иран-ЕАЭС является промежуточным шагом, направленным на переход к свободным торговым всеобъемлющим отношениям Иран-ЕАЭС. Это отметила и министр по торговле Евразийской экономической комиссии Вероника Никишина, которая объяснила создание временной зоны свободной торговли тем, что до перехода к подписанию договора о свободных торговых всеобъемлющих отношениях с Ираном временная зона свободной торговли позволит применять низкие таможенные пошлины к товарам и услугам т.н. "урожая более раннего периода". Т.е., по сути, между Ираном и ЕАЭС идут переговоры по зоне свободной торговли, в рамках которых предполагается создание временной свободной экономической зоны.
В отличие от этого проекта, планируемая в Сюнике свободная экономическая зона Иран-Армения - еще в фазе распространенных разговоров - уже является утвержденной программой, а 19 апреля между ООО "Свободная экономическая зона Сюник" и министерством экономического развития и инвестиций был подписан договор о создании свободной экономической зоны. Договор подписали министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян и директор ООО "Свободная экономическая зона Сюник" Эдуард Гукасян. Необходимо отметить, что еще до подписания договора были известны некоторые подробности, в частности, о территории, которая составляет 32 га. В свободной зоне уже дали согласие работать около 20 инвесторов из России, Ирана, Китая и ЕС. Программа будет реализована поэтапно: на первом этапе предполагается создание инфраструктуры, в том числе и таможенного пункта, автостоянки, ограды, пункта первой медпомощи. На этом этапе являющаяся организатором свободной экономической зоны с Ираном компания "СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА СЮНИК" для создания инфраструктуры инвестирует 10 миллионов долларов США, в результате чего в зоне будут созданы около 80 рабочих мест. Второй этап является этапом привлечения заинтересованных сторон, в том числе и в строении жилых домов, центров развлечения и др., для создания которых инвестиции компании-организатора достигнут 30 миллионов долларов США.
Вышеизложенные два проекта отличаются друг от друга не только содержанием, но и своими статусами: свободная экономическая зона Армения-Иран уже является утвержденным фактом. Следовательно, получившие активное распространение в СМИ оценки о том, что наше правительство должно отказаться от свободной экономической зоны с Ираном, более того – с обоснованиями, полученными из неизвестных источников, мягко говоря, являются поспешной и фальшивой информацией.