Եվրախորհրդարանի ղեկավարը հայտնել է Brexit-ի չեղարկման հնարավորության մասին
Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին հայտարարել է, որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացին կարելի է կասեցնել ցանկացած պահի, հայտնում է Интерфакс-ը:
Տայանիի խոսքերով, եթե բրիտանական նոր կառավարությունը այլ հայացքներ ունենա Brexit-ի վերաբերյալ, կարող է կասեցնել մեկնարկած գործընթացը Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի համաձայն: «Ընթացակարգը շատ պարզ կլինի»,-հայտարարել է նա՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այս հարցում վերջնական խոսքը պատկանում է ԵՄ անդամ երկրներին:
Մեծ Բրիտանիայում արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 8-ին, չնայած նախապես ծրագրված էր ընտրություններ անցկացնել 2020 թվականին:

Глава Европарламента заявил о возможности отмены Brexit
Председатель Европарламента Антонио Таяни заявил, что процедуру выхода Великобритании из ЕС можно остановить в любой момент, передает Интерфакс.
Таяни пояснил, что, если новое правительство будет иметь другой взгляд на Brexit, оно сможет остановить процесс, запущенный в соответствии с 50-й статьей Лиссабонского договора. "Процедура будет очень простой", - считает он, оговариваясь, что последнее слово в любом случае останется за остальными членами ЕС.
Досрочные парламентские выборы пройдут в Великобритании 8 июня, хотя изначально были запланированы на 2020 год.