Թրամփի մերձավորարևելյան շրջագայությունը, կամ շտկելով Օբամայի «սխալները»
Ահաբեկչությունը հովանավորելու վերաբերյալ Իրանին ուղղված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեղադրանքներն   ուղղակի անընդունելի են: Այս մասին երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Բահրամ Քասեմին՝ մեկնաբանելով Սաուդյան Արաբիայում և Իսրայելում Իրանի հասցեին Թրամփի հնչեցրած հայտարարությունները՝ մասնավորապես ահաբեկչությունը հովանավորելու համար Իսլամական Հանրապետությանը մեկուսացնելու կոչը:
Պետք է նշել, որ Իրանի հետ համագործակցությունից հրաժարվելը, որը Օբամայի վարչակազմին տրվեց բավականին մեծ դժվարությամբ, Թրամփի որդեգրած մերձավորարևելյան քաղաքականության միակ տարբերությունը չէ նախորդ վարչակազմից: Այսպես, Օբամայի վարչակազմը, համենայն դեպս վերջին տարիներին, այլևս հակված չէ Պարսից ծոցի արաբական միապետությունների և մասնավորապես Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ իրականացվող հովանավորչական քաղաքականությանը: Այժմ Թրամփը փորձում է վերականգնել այս տարածաշրջանում ամերիկյան դիրքերը՝ խրախուսելով Ծոցի միապետությունների հակաիրանական տրամադրությունները:
Ընդ որում, Թրամփի միջնորդությամբ Ծոցի արաբական պետությունների հակաիրանական նախաձեռնություններում ակտիվորեն ներգրավվում է նաև Իսրայելը: Հատկանշական է, որ իր առաջին արտերկրյա շրջագայության ընթացքում Թրամփը Սաուդյան Արաբիայից մեկնեց Իսրայել՝ երկիր, որի հետ Էր-Ռիադը չունի դիվանագիտական հարաբերություններ: Իսրայելական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ Թրամփի ինքնաթիռն առաջինն էր, որը Սաուդյան Արաբիայից ուղևորվել է Իսրայել. երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցությունը բացակայում է:
Ընդհանրապես, Թրամփի առաջին արտերկրյա շրջագայության մեկնարկային երկրներից՝ Սուդյան Արաբիա, Իսրայել, Պաղեստին, և արված հայտարարություններից տպավորություն է ստեղծվում, որ Իսրայելն ու Սաուդյան Արաբիան Վաշինգտոնից որոշակի երաշխիքներ են ստացել իրենց ոխերիմ թշնամի Իրանի հարցում: Սա իր հերթին որոշակի դրական ֆոն է ստեղծել պաղեստինա-իսրայելական կարգավորման գործընթացի վերսկսման համար: Օբամայի վարչակազմի օրոք Իսրայելի հետ Վաշինգտոնի հարաբերությունները բավականին լարված բնույթ էին ստացել Իրանի հետ միջուկային գործարքի պատճառով: Արդյունքում, պաղեստինա-իսրայելական բանակցություններում ամերիկյան միջնորդության հնարավորությունը գրեթե զրոյացել էր: Այժմ, ամենայն հավանականությամբ, Իրանի հարցում որոշակի երաշխիքներ ստանալուց հետո Իսրայելը հայտարարում է բանակցելու պատրաստակամության մասին, և նույնիսկ Թրամփի այցի նախաշեմին որոշ տնտեսական զիջումներ է անում Պաղեստինին: Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ Իսրայելի հետ անմիջապես բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին հայտարարում է նաև Պաղեստինի առաջնորդ Մահմմուդ Աբբասը: Չի բացառվում, որ Պաղեստինի ղեկավարության դիրքորոշման փոփոխության վրա ազդեցություն էր ունեցել Էր-Ռիադը և ոչ միայն. Թրամփը Սաուդյան Արաբիա այցի ընթացքում հանդիպում էր ունեցել նաև մի շարք իսլամական երկրների առաջնորդների՝ այդ թվում Եգիպտոսի նախագահի հետ:
Այսպիսով, Թրամփն իր մերձվորարևելյան քաղաքականությունում ևս մեկ շրջադարձ է կատարում իր նախորդի վարած քաղաքականությունից: Ամերիկյան ներկայիս վարչակազմը չի ցանկանում ուղղակի վերականգնել պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացը, այլ մտադիր է դրանում համակարգող դեր ստանձնել:
Սակայն հարկ է նշել, որ դեռևս հստակ տեսլական մերձավորարևելյան քաղաքականության հարցում Թրամփը չի հրապարակում. դեռևս հայտնի են միայն կողմերը, որոնց հետ և որոնց դեմ Վաշինգտոնն առաջիկայում պատրաստվում է համագործակցել:

EPA/MICHAEL REYNOLDS
The accusations of the US President Donald Trump against Iran on sponsoring terrorism are unacceptable. Spokesperson of Iran's Foreign Ministry Bahram Ghasemi said this recently commenting on Trump’s statements in Saudi Arabia and Israel, particularly the ones referring to the urge to isolate Iran for sponsoring terrorism.
It should be noted that refusing cooperation with Iran, which was hardly enough realizable for the Obama administration, is not the only difference of Trump’s policy in the Middle East from the previous administration. The Obama administration, at least in the last years, was no longer prone to sponsoring policy towards Gulf Arab monarchies, particularly Saudi Arabia, ongoing for tens of years. Now, Trump tries to regain the US positions in this region encouraging anti-Iranian moods of the Gulf monarchies.
By the way, Israel is actively engaged in the anti-Iranian initiatives of the Gulf States, which are mediated by Trump. It is worth to note that during his first foreign trip, Trump left for Israel from Saudi Arabia, in spite of the fact that al-Riyadh has no diplomatic relations with Israel. According to the Israeli media Trump’s plane was the first one that traveled from Saudi Arabia to Israel, as there is no air connection between the two countries.
In general, there is an impression from Trump’s first foreign trip to Saudi Arabia, Israel, Palestine, and from the statements he made, that Israel and Saudi Arabia got certain guarantees from Washington on the issue of their enemy, Iran. This, in its turn, creates somehow positive background for restarting Israeli-Palestinian conflict settlement process.  During Obama administration, Washington’s relations with Israel became tense enough, because of the nuclear deal with Iran. As a result, the possibility of the American mediation in Israeli-Palestinian negotiations was almost nullified. Now, in all probability, after getting some guarantees on the issue of Iran, Israel declared about its willingness to negotiate and even did some economic concessions to Palestine on the eve of Trump’s visit. During the meeting with Trump, Palestinian leader Mahmmud Abbas also declares about their willingness to start immediate negotiations with Israel. One cannot exclude that al-Riyadh affected Palestinian position, and not only it: during his visit to Saudi Arabia, Trump had meetings with a number of leaders of the Islamic states, including also Egypt.
Thus, Trump makes another change in his Middle East policy, as compared the previous administration. Present us administration, does not want to direct re-start Israeli-Palestinian conflict negotiations, instead it intends to take a role of a coordinator in that.
However, we should note, that Trump has not published his precise strategy in the Middle East yet. For know only the parties are known with whom and against whom Washington is going to cooperate.