«Եվրատեսիլ» մրցույթում մի շարք փոփոխություններ են մտցվել
«Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի կազմակերպիչներն Ուկրաինայում այս տարվա մայիսին կայացած մրցույթից հետո որոշ փոփոխություններ են մտցրել մրցույթի կանոններում, հայտնում է Եվրոպական հեռարձակողների միությունը:
Համաձայն նոր կանոնների՝ ազգային հեռարձակողներն այժմ չպետք է ներառեն իրենց պատվիրակություններում անձանց, որոնց մուտքը «Եվրատեսիլը» հյուրընկալող երկիր սահմանափակված է։
Նման որոշում է կայացվել Ռուսաստանի մասնակից Յուլիա Սամոյլովայի շուրջ առաջացած միջադեպի պատճառով: Հիշեցնենք, որ երգչուհուն թույլ չէին տվել մուտք գործել Ուկրաինա այն պատճառով, որ նա համերգով էր հանդես եկել Ղրիմում։
Փոփոխությունները վերաբերում են նաև «Եվրատեսիլի» նախապատրաստական ժամանակացույիցին: Եվրոպական հեռարձակողների միությունն իրեն իրավունք կվերապահի որևէ ուշացման պարագայում փոխանցել մրցույթի կազմակերպման իրավունքն այլ հեռարձակողի։

В конкурс "Евровидение" ввели новые правила
Организаторы международного песенного конкурса Евровидение внесли ряд изменений в регламент после проведения конкурса в Украине, сообщает Корреспондент со ссылкой на Европейский вещательный союз.
"Несомненно, конкурс песни Евровидение-2017 в Киеве омрачили несколько нежелательных инцидентов, многие из которых едва не вынудили перенести мероприятие за пределы принимающей страны – Украины. Из-за этого пришлось внести ряд изменений и поправок в регламент предстоящих конкурсов", – говорится в сообщении.
Отмечается, что в соответствии с новыми правилами, национальные вещатели теперь не должны будут включать в свои делегации лиц, которым ограничен въезд в страну-хозяйку Евровидения.
Решение было принято в связи с инцидентом вокруг российской конкурсантки Юлии Самойловой. Певице запретили въезд в Украину из-за того, что она выступила с концертом в Крыму.