Զբոսաշրջությունը Հայաստանում միջազգային շուկայի համար դառնում է ավելի ցանկալի. Ապրեսյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
- Այս տարի պաշտոնական վիճակագրական տվյալները նույնպես վկայում են, որ բավականին դինամիկ աճ ունենք, և զբոսաշրջությունը Հայաստանում դառնում է ավելի հետաքրքիր, ճանաչելի և ցանկալի միջազգային շուկայի համար: Առաջին կիսամյակի տվյալներով 24.2 տոկոս աճ ունենք նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշի համեմատ:
- Հիմնական ո՞ր երկրներից են զբոսաշրջիկներ այցելում Հայաստան:
- Հայաստան հիմնականում այցելում են Ռուսաստանից, Վրաստանից, Եվրոպայից, Իրանից: Արդեն բավականին հետաքրքվածություն կա, և լավ դինամիկա ունենք Ճապոնիայից, Չինաստանից, Ֆիլիպիններից,  Ծոցի արաբական երկրներից: Հետաքրքվածություն կա, և համագործակցության եզրեր են ձևավորվում Հարավային Կորեայի հետ:
- Վերջին շրջանում բավականին շատ է խոսվում ներգնա զբոսաշրջության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Ինչպիսի՞ իրավիճակ ունենք այստեղ:
- Ներքին զբոսաշրջությունը նույնպես բավականին դինամիկ աճ ունի: Առաջին կիսամյակի տվյալներն ավելի ուշ կլինեն, բայց առաջին եռամսյակի տվյալներով 20 տոկոս աճ ունենք ներքին զբոսաշրջության նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ: Նշեմ, որ արտագնա զբոսաշրջությունն էլ առաջին կիսամյակի տվյալներով աճել է 21 տոկոսով:
- Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար ի՞նչ միջոցառումներ են անհրաժեշտ ձեռնարկել:
- Կառավարության ծրագրում նպատակ է դրվել առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել տարեկան 3 մլն-ի, իսկ ներքին զբոսաշրջությունների թիվը՝ 1.5 մլն-ի: Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել համալիր միջոցառումներ, այլ ոչ թե պարզապես գովազդել երկիրը և բարձրացնել երկրի ճանաչելիությունը.  իհարկե դա շատ կարևոր է, սակայն դա միակ քայլը չէ:
Առաջին միջոցառումն, ինչպես արդեն նշեցի, արդյունավետ և նպատակային մարքեթինգային քաղաքականության իրականացումն է՝ ընդ որում շեշտադրում անելով նաև էլեկտրոնային մարքեթինգի վրա:
Զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանը զուգահեռ չպետք է մոռանալ որակի մասին և շարունակաբար բարձրացնել այն: Պետք է սահմանել ծառայությունների նկատմամբ որակական նոր, բարձր չափանիշներ և հետևողականորեն ապահովել դրանց իրականացումը:
Անհրաժեշը է դիվերսիֆիկացնել հայկական զբոսաշրջային արդյունքը, ձևավորել նոր, մրցունակ զբոսաշրջային արդյունք, պատճաշ փաթեթավորել և ներկայացնել միջազգային և ներքին շուկային:
Բացի այդ, անհրաժեշտ է բարձրացնել երկրի հասանելիությունը համաշխարհային շուկային: Սա երկու ուղղություն ունի՝ և՛ տրանսպորտային մատչելիության և հասանելիության ապահովում, և՛ սահմանային անցագրային գործընթացների դյուրացում:
Կարևոր է նաև բարենպաստ գործարար միջավայրի ապահովումը, որպեսզի մեր ծառայություններն ընդլայնվեն, առաջարկները շատանան: Սա իր հերթին կնպաստի զբոսաշրջային արդյունքի դիվերսիֆիկացմանը և առաջարկ-պահանջարկ հարաբերակցության մեջ անուղղակիորեն կնպաստի գնային մրցունակությունը բարձրացնելուն:

Апресян: "Имеет место рост туризма в Армении на 24.2%" (эксклюзив)
- Официальные статистические данные этого года свидетельствуют о том, что имеет место довольно динамичный рост, и туризм в Армении становится более интересным, узнаваемым и желанным для международного рынка. По данным на первое полугодие, по сравнению с показателями предыдущего года за тот же период, имеет место рост на 24.2%.
- В основном туристы из каких стран посещают Армению?
- Армению в основном посещают туристы из России, Грузии, Европы, Ирана. Уже есть сильная заинтересованность и хорошая динамика по Японии, Китаю, Филиппин, арабских стран Залива. Есть заинтересованность и формируются основы сотрудничества с Северной Кореей.
- В последний период достаточно много говорится о необходимости развития внутреннего туризма. Какую здесь имеем ситуацию?
- Внутренний туризм также испытывает достаточно динамичный рост. Данные на первое полугодие будут позже, однако по данным на первую четверть имеет место рост на 20% по сравнению с тем же периодом за прошлый год. Отмечу также, что внешний туризм за первое полугодие также вырос на 21%.
- Какие необходимы мероприятия для развития туризма в Армении?
- В программе правительства поставлена цель в ближайшие 5 лет довести число туристов, посещающих Армению, до 3 миллионов в год, а показатель внутреннего туризма – до 1.5 миллионов в год. В этом направлении необходимо осуществлять комплексные меры, но не просто рекламировать страну и поднимать уровень ее узнаваемости – конечно, все это очень важно, но не единственное, что надо делать.
Первое мероприятие, как уже отметил, это осуществление эффективной и целевой маркетинговой политики, в том числе, ставя акцент на электронный маркетинг. Параллельно росту числа туристов нельзя забывать и о качестве обслуживания – необходимо непрерывно поднимать его. Необходимо установить для услуг качественно новые, высокие параметры и последовательно обеспечивать их осуществление.
Необходимо диверсифицировать армянский туристический продукт, формировать конкурентоспособный туристический продукт, соответствующим образом упаковывать его и представлять на международном и внутреннем рынках.
Кроме того, необходимо поднять уровень доступности страны для мирового рынка. Здесь есть два направления – обеспечение транспортной доступности и либерализация пограничного контроля.
Важно также обеспечение благоприятной бизнес-среды, чтобы наши услуги расширились, а предложения увеличились. Это, в свою очередь, будет благоприятствовать диверсификации туристического продукта, а в соотношении "спрос-предложение" косвенным образом будет способствовать конкурентному ценообразованию.