Զբոսաշրջությունը Հայաստանում միջազգային շուկայի համար դառնում է ավելի ցանկալի. Ապրեսյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
- Այս տարի պաշտոնական վիճակագրական տվյալները նույնպես վկայում են, որ բավականին դինամիկ աճ ունենք, և զբոսաշրջությունը Հայաստանում դառնում է ավելի հետաքրքիր, ճանաչելի և ցանկալի միջազգային շուկայի համար: Առաջին կիսամյակի տվյալներով 24.2 տոկոս աճ ունենք նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշի համեմատ:
- Հիմնական ո՞ր երկրներից են զբոսաշրջիկներ այցելում Հայաստան:
- Հայաստան հիմնականում այցելում են Ռուսաստանից, Վրաստանից, Եվրոպայից, Իրանից: Արդեն բավականին հետաքրքվածություն կա, և լավ դինամիկա ունենք Ճապոնիայից, Չինաստանից, Ֆիլիպիններից,  Ծոցի արաբական երկրներից: Հետաքրքվածություն կա, և համագործակցության եզրեր են ձևավորվում Հարավային Կորեայի հետ:
- Վերջին շրջանում բավականին շատ է խոսվում ներգնա զբոսաշրջության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Ինչպիսի՞ իրավիճակ ունենք այստեղ:
- Ներքին զբոսաշրջությունը նույնպես բավականին դինամիկ աճ ունի: Առաջին կիսամյակի տվյալներն ավելի ուշ կլինեն, բայց առաջին եռամսյակի տվյալներով 20 տոկոս աճ ունենք ներքին զբոսաշրջության նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ: Նշեմ, որ արտագնա զբոսաշրջությունն էլ առաջին կիսամյակի տվյալներով աճել է 21 տոկոսով:
- Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար ի՞նչ միջոցառումներ են անհրաժեշտ ձեռնարկել:
- Կառավարության ծրագրում նպատակ է դրվել առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել տարեկան 3 մլն-ի, իսկ ներքին զբոսաշրջությունների թիվը՝ 1.5 մլն-ի: Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել համալիր միջոցառումներ, այլ ոչ թե պարզապես գովազդել երկիրը և բարձրացնել երկրի ճանաչելիությունը.  իհարկե դա շատ կարևոր է, սակայն դա միակ քայլը չէ:
Առաջին միջոցառումն, ինչպես արդեն նշեցի, արդյունավետ և նպատակային մարքեթինգային քաղաքականության իրականացումն է՝ ընդ որում շեշտադրում անելով նաև էլեկտրոնային մարքեթինգի վրա:
Զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանը զուգահեռ չպետք է մոռանալ որակի մասին և շարունակաբար բարձրացնել այն: Պետք է սահմանել ծառայությունների նկատմամբ որակական նոր, բարձր չափանիշներ և հետևողականորեն ապահովել դրանց իրականացումը:
Անհրաժեշը է դիվերսիֆիկացնել հայկական զբոսաշրջային արդյունքը, ձևավորել նոր, մրցունակ զբոսաշրջային արդյունք, պատճաշ փաթեթավորել և ներկայացնել միջազգային և ներքին շուկային:
Բացի այդ, անհրաժեշտ է բարձրացնել երկրի հասանելիությունը համաշխարհային շուկային: Սա երկու ուղղություն ունի՝ և՛ տրանսպորտային մատչելիության և հասանելիության ապահովում, և՛ սահմանային անցագրային գործընթացների դյուրացում:
Կարևոր է նաև բարենպաստ գործարար միջավայրի ապահովումը, որպեսզի մեր ծառայություններն ընդլայնվեն, առաջարկները շատանան: Սա իր հերթին կնպաստի զբոսաշրջային արդյունքի դիվերսիֆիկացմանը և առաջարկ-պահանջարկ հարաբերակցության մեջ անուղղակիորեն կնպաստի գնային մրցունակությունը բարձրացնելուն:

Tourism in Armenia Is Becoming More Popular for the International Market: Apresyan (EXCLUSIVE)
ʺArmediaʺ IAA presents an exclusive interview with Mekhak Apresyan, the First Deputy Chairman of the State Committee for Tourism Management of the Republic of Armenia.
- Mr. Apresyan, now it is the hottest period for tourism. How would you assess our tourism rates of this year?
- Official statistics of this year show that there is a pretty dynamic growth in tourism and Armenia is becoming more interesting, popular and desired country for the international market. According to the data for the first half of the year, in comparison with the figures of the previous year of the same period, there is an increase of 24.2%.
- In general, which countries’ tourists visit Armenia the most?
- Mostly tourists from Russia, Georgia, Iran and Europe visit Armenia. There is already a strong interest and good dynamics for the tourists from Japan, China, the Philippines, the Arab countries of the Gulf. There is also an interest and a basis for cooperation with South Korea.
- Lately a lot has been said about the need to develop domestic tourism as well. What kind of situation do we have here?
- Domestic tourism is also experiencing quite a dynamic growth. Data for the first half of the year will be later released, but according to the data for the first quarter, there is an increase of 20% compared to the same period of last year. Note that external tourism for the first half of the year has also increased by 21%.
- What activities are needed in order to develop tourism in Armenia?
- The government's program sets a goal for the next 5 years to increase the number of tourists visiting Armenia up to 3 million a year, and the index of domestic tourism - up to 1.5 million a year. It is necessary to carry out complex measures in this direction, and not just by advertising the country and raising the level of its recognition. Of course, this is very important, but it is not the only thing that should be done.
The first thing, as already noted, is the implementation of effective and targeted marketing policies, including placing emphasis on virtual marketing.
Parallel to the growth in the number of tourists, one should not forget about the quality of service as it is necessary to continuously raise it. It is necessary to establish qualitatively new, high parameters for services and consistently ensure their implementation.
In addition, it is necessary to raise the level of accessibility of the country to the world market. There are two directions here: ensuring transport accessibility, and liberalizing border controls.
It is also important to ensure a proper business environment, so that our services expand, and offers increase. This, in turn, will favor the diversification of the tourism product, and in the demand-supply ratio, indirectly, will promote competitive pricing.