Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեն սպառնաում է Թուրքիայի ազգային անվտանգությանը. Յըլդըրըմ
Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեն սպառնաում է Թուրքիայի ազգային անվտանգությանը, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
«Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարության նախատեսած անկախության հանրաքվեն սպառնում է մեր երկրի ազգային անվտանգությանը: Ոչ ոք չպետք է կասկածի, որ մենք այս կապակցությամբ կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը», - հայտարարել է Յըլդըրըմը:
Նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան սեպտեմբերի 22-ին կհայտնի միջոցառումների մասին, որոնք պատրաստվում է ձեռնարկել սեպտեմբերի 25-ի հանրաքվեի դեմ:

Turkey Says Northern Iraqi Referendum an Issue of National Security
Turkish Prime Minister Binali Yildirim said on Saturday that the planned independence referendum in northern Iraq is an issue of national security, and Turkey will take any necessary steps, Reuters reports.
On Friday, Iraqi Kurdish leader Massoud Barzani said the vote would not be delayed, despite requests from the United States and other Western powers worried that tensions between Baghdad and Erbil would distract from the war on Islamic State militants who continue to occupy parts of Iraq and Syria.
Turkish President Tayyip Erdogan said in an interview on Friday that Barzani’s decision not to postpone the referendum was "very wrong".