Իրաքի իշխանությունները հրաժարվել են քրդերի հետ քննարկել հանրաքվեի արդյունքները
Պաշտոնական Բաղդադը մտադիր չէ Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունների հետ քննարկել անկախության մասին հանրաքվեի արդյունքները: Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, հանրաքվեի նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ-Աբադին:
«Մենք պատրաստ չենք քննարկել կամ երկխոսություն սկսել հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ, քանի որ այն սահմանադրական չէ», - հայտարարել է վարչապետը: Նա նշել է, որ քվեարկության ընթացքում տեղ են գտել «կեղծիքներ, մանիպուլյացիա և սպառնալիքներ քաղաքացիներին»:
Ըստ նախնական տվյալների, երկուշաբթի տեղի ունեցած հանրաքվեի ընթացքում քաղաքացիների 95%-ն «այո» է ասել անկախությանը:

Власти Ирака не будут обсуждать с курдами итоги референдума
Официальный Багдад не будет обсуждать с властями Иракского Курдистана итоги референдума о независимости региона. Как передает ТАСС, с таким заявлением выступил премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади после того, как стали известны первые результаты плебисцита.
"Мы не готовы дискутировать или вступать в диалог по поводу итогов референдума, так как он неконституционен", - заявил глава иракского правительства. Премьер отметил, что в ходе голосования имели место "фальсификации, манипуляции и угрозы гражданам".
По предварительным данным, 95% граждан сказали "да" независимости на прошедшем в понедельник референдуме.