Անխակության հանրաքվեն՝ որպես իշխանությունը պահելու միջոց Բարզանիի համար
Անցնող շաբաթը Մերձավոր Արևելքում սովորականից ավելի թեժ էր. Իրաքի քրդերը, հանրաքվեում քվեարկելով անկախության օգտին, տարածաշրջանը նոր ցնցումների ենթարկեցին: Իրաքի գլխավորությամբ հարևան երկրները, մասնավորապես՝ Թուրքիան և Իրանն, արդեն սկսել են միջոցառումներ կիրառել Էրբիլի նկատմամբ՝ չնայած քրդական իշխանությունները հայտարարում են, որ այս փուլում չեն պատրաստվում անկախություն հռչակել: Նման պայմաններում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ Իրաքյան Քրդստանի նախագահ Մասուդ Բարզանին, ով նախկինում ևս բազմիցս հայտարարել է հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին, որոշեց այս անգամ մինչև վերջ գնալ և անցկացնել հանրաքվե, որի արդյունքները չէր պատրաստվում կյանքի կոչել մոտ ապագայում, և որը անխուսափելիորեն նոր ճգնաժամ էր առաջացնելու այս անկայուն տարածաշրջանում:
Հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտության առնչությամբ Էրբիլում նշում են, որ այս տարիների ընթացքում համոզվել են, որ Իրաքի դաշնայնացումը չի աշխատում: Էրբիլի մոտ դժգոհություններ կան ինչպես կենտրոնական իշխանությունում քրդերի ներկայացվածության մակարդակից, այնպես էլ Բաղդադից փոխանցվող ֆինանսական տրանշների ընդհատումներից (Իրաքի սահմանադրության համաձայն կենտրոնական իշխանությունները պարտավոր են քրդական ինքնավարությանը փոխանցել նավթային եկամուտների 17 տոկոսը): Այս ամենի հետ մեկտեղ Իրաքը չի կարողանում ինքն իրեն պաշտպանել իսլամական ծայրահեղականությունից, և արդյունքում քրդական ինքնավարության անվտանգությունն ապահովում են քրդական ռազմականացված ջոկատները:
Իհարկե, այս գործոններն իրենց ազդեցությունն ունեցել են հանրաքվե ացկացնելու որոշում ընդունելիս, սակայն կարծում ենք, որ վերոնշյալ հարցին պատասխանելու համար կարևոր է դիտարկել Իրաքյան Քրդստանի ներքաղաքական վիճակը:
Վերջին տարիներին ինքնավարությունում լուրջ դժգոհություններ կան Բարզանիի կլանի իշխանությունից: 2015 թվականի օգոստոսին Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանը վերջինիս ճնշման տակ ստիպված էր երկարացնել Մասուդ Բարզանիի լիազորությունները՝ չնայած որ տարածաշրջանի սահմանադրությամբ թույլատրվող նախագահական երկու ժամկետ Բարզանին արդեն կառավարել է: Սա լուրջ դժգոհություններ առաջացրեց բնակչության շրջանում, ինչն արտահայվեց նաև էրբիլում բողոքի ակցիաների անկացմամբ:
Բացի այդ, ինքնավարարության բոլոր կարևոր պաշտոնները կենտրոնացած են Բարզանիի ընտանիքի ներկայացուցիչների ձեռքում:  Բավարար է նշել, որ նախագահի ընտանիքի ներկայացուցիչ Նեչիրվան Բարզանին զբաղեցում է վարչապետի պաշտոնը, իսկ Անվտանգության խորհուրդը ղեկավարում է նախագահի որդին՝ Մասրուր Բարզանին: Այս ամենին գումարվում է Բարզանիի շրջապատում աճող կաշառակերությունը: Երբ տարածաշրջանը տնտեսական դինամիկ զարգացում էր գրանցում, իհարկե, այս ամենի վրա քաղաքական ուժերը և ժողովուրդն աչք էին փակում: Սակայն, նավթի գների անկման, ինչպես նաև անվտանգային լուրջ խնդիրների առկայության պայմաններով Քրդստանի տնտեսությունը վերջին տարիներին անկում է ապրում, ինչը, բնականաբար, բացասաբար է անդրադառնում ժողովրդական տրամադրությունների վրա: Քրդական ինքնավարության ներքաղաքական այս ճգնաժամը բացասաբար անդրադարձավ նաև Բաղդադում քրդական շահերի առաջ տանելու վրա: Իրաքյան խորհրդարանում քուրդ պատգամավորների պառակտվածության պատճառով քրդերի ազդեցությունն Իրաքի ներաքաղաքական կյանքի վրա բավականին թուլացավ:
Նման պայմաններում ակնհայտ է, որ անկախության հանրաքվե անցկացնելու Բարզանիի նախաձեռնությունն ավելի շուտ նպատակուղղված էր ինքնավարությունում քաղաքական համերաշխության հաստատմանը, այդ թվում՝ իր և իր կլանի դիրքերն ամրապնդելուն և իշխանությունն իր ձեռքում պահելուն: Այժմ փոքր-ինչ բարդ կլինի պահանջել մի մարդու հրաժարական, ով կարողացավ կազմակերպել քուրդ ժողովրդի կամարտահայտումը: Բարզանին նշանավորեց իր անունը քրդերի պատմության մեջ որպես առաջին անգամ անկախության հաջողված հանրաքվե անցկացրած գործիչ՝  մեկ քայլ առաջ գնալով դեպի քրդական անկախ պետության ստեղծումը:
Մյուս կողմից հանրաքվեի նման արդյունքներով էրբիլը հույս ունի Բաղդադի հետ ավելի ամուր դիրքերից բանակցել՝ քրդական շահերն առաջ տանելու համար և վերականգնել քրդական ազդեցությունն իրաքյան քաղաքական կյանքում:
Նշենք, որ քրդական ընդդիմությունը, որը հանդես էր գալիս այս փուլում Իրաքից ինքնավարության անկախանալու դեմ, հանրաքվեում քվեարկել է անկախության օգտին, ինչը վկայում է, որ Բարզանին, համենայն դեպս, քաղաքական համերաշխություն տարածաշրջանում հաստատելու իր հաշվարկներում որոշակի հաջողության է հասել: Ինչ վերաբերում է Բաղդադի հետ բանակցություններում այս խաղաթուղթն օգտագործելուն, նշենք, որ թեև այժմ Բաղդադը բավականին կոշտ դիրքորոշում է ընդունել էրբիլի նկատմամբ, սակայն ստիպված կլինի մեղմել այն, քանի որ չնայած միջազգային հանրության աջակցությանն՝ Իրաքը բավարար ռուսուրսներ չունի այժմ Էրբիլի նկատմամբ կոշտ միջոցառումներ իրականացնելու համար:

Референдум о независимости - как средство сохранения власти для Барзани
На Ближнем Востоке на прошлой неделе было жарче чем обычно: иракские курды, проголосовав за независимость на референдуме, подвергли регион новым потрясениям.
Соседние страны, в частности, Турция и Иран, во главе с Ираком начали принимать меры против Эрбиля, несмотря на то, что курдские власти заявляют, что они не собираются объявлять независимость на данном этапе. В таких условиях возникает вопрос: почему президент иракского Курдистана Масуд Барзани, который неоднократно заявлял о своем намерении провести референдум, решил на этот раз пойти до конца и провести референдум, результаты которого не будут реализованы в ближайшем будущем и из-за которого новый кризис в этом неустойчивом регионе неизбежен?..
В связи с необходимостью проведения референдума в Эрбиле заявляют, что за эти годы они убедились, что федерализация Ирака не работает. В Эрбиле есть недовольство как уровнем курдского представительства в центральных властях, так и перебоями финансовых переводов из Багдада (согласно иракской Конституции, центральное правительство должно передать 17 процентов нефтяных доходов курдской автономии). Наряду с этим Ирак не может защитить себя от исламского экстремизма, и в результате безопасность курдской автономии обеспечивают курдские милитаризированные отряды.
Разумеется, эти факторы повлияли на решение о проведении референдума, однако внутриполитическая ситуация в иракском Курдистане имеет решающее значение для ответа на вышеуказанный вопрос. В последние годы в автономии наблюдается серьезное недовольство кланом Барзани, под давлением которого в августе 2015 года парламент Иракского Курдистана продлил полномочия Масуда Барзани, хотя он уже правил автономией два президентских срока, разрешенных конституцией региона. Это вызвало серьезное недовольство среди населения, что нашло свое отражение в протестах в Эрбиле.
Кроме того, все важные должности сосредоточены в руках членов семьи Барзани. Примечательно, что представитель семьи президента, Нечирван Барзани, является премьер-министром, а Совет Безопасности возглавляет сын президента Масрур Барзани. Ко всему этому добавляется рост коррупции в окружении Барзани. Когда экономика региона динамично развивалась, политические силы и люди закрывали глаза на это. Однако в условиях снижения цен на нефть, а также серьезных проблем безопасности в последние годы курдская экономика переживает спад, что, естественно, сказывается на народных настроениях.
Внутренний политический кризис в курдской автономии негативно сказался на курдских интересах в Багдаде. Из-за раскола между курдскими депутатами в иракском парламенте влияние курдов на политическую жизнь Ирака ослабло.
В таких условиях очевидно, что инициатива Барзани провести референдум о независимости была скорее направлена на установление политической солидарности в автономии, в том числе на укрепление своей позиции и позиции клана, а также на сохранение власти в своих руках.
Сейчас будет немного сложно требовать отставки человека, которому удалось организовать столь масштабное мероприятие по выражению воли курдского народа. Барзани уже оставил свое имя в истории курдов как первый деятель, который провел успешный референдум о независимости.
Следует отметить, что курдская оппозиция, которая на этом этапе выступала против независимости от Ирака, на референдуме проголосовала за независимость, что указывает на то, что Барзани, по крайней мере, преуспел в своих расчетах установить солидарность в регионе. Что касается использования этой карты в переговорах с Багдадом, то следует отметить, что, хотя Багдад занял довольно жесткую позицию в отношении Эрбиля, ему придется смягчить эту позицию: несмотря на поддержку международного сообщества, Ираку не хватает ресурсов для принятия жестких мер против Эрбиля.