Ո՞վ է ԵԽԽՎ նոր նախագահը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը ձայների պարզ մեծամասնությամբ երրորդ փուլում նոր նախագահի պաշտոնում է ընտրել  Կիպրոսի ներկայացուցիչ Ստելլա Կիրիակիդեսին: Նրա օգտին քվեարկել է 132, իսկ մյուս թեկնածուի` Լիտվայի ներկայացուցիչ Էմանուելիս Զինգերիսի օգտին` 84 պատգամավոր:
Նշենք, որ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակությունը վեհաժողովի նախագահի պաշտոնում պաշտպանել է հենց Կիպրոսի ներկայացուցչի թեկնածությունը: «ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվեց Ստելա Կիրյակիդիսը` չնայած բոլոր այն աննախադեպ ճնշումներին, որ ԵԺԿ խմբի ղեկավարության ու բավական թվով անդամների կողմից կային նրա նկատմամբ: Ինչպես եվրոպացի գործընկերներիցս մեկը ճշգրիտ նկատեց «Այս ընտրությամբ Վեհաժողովը ինքն իրեն վերադարձրեց հույսը»: Նկատի ուներ, որ Վեհաժողովը չափազանց դժվարին պայմաններում, ի հակառակ մի շարք լոբբիստական ուղղությունների կարողացավ միավորվել իրականում անաչառ թեկնածուի շուրջ», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
Կիրիակադիսը հանդիսանում է Կիպրոսի ժողովրդավարական հանրահավաքների կուսակցությունից Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր: ԵԽԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության անդամ է 2016 թվականի հուլիսից, իսկ մինչ այդ՝ 2012 թվականի հունվարից, եղել է ԵԽԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության փոխարինող անդամ: Նա գլխավորում է ԵԽԽՎ Առողջության, սոցիալական հարցերի և կայուն զարգացման հանձնաժողովը:
Կիրիակադիսը հանդիսանում է Եվրոպայում կրծքագեղձի քաղցկեղի ախտորոշման խնդիրների և Եվրոպայում սոցիալական օգնությանն երեխաների հասանելության մասին զեկույցների հեղինակ:
Կիրիակադիսը կպաշտոնավարի մինչև 2018 թվականի հունվարին կայանալիք ընտրություններ: Այդ ժամանակ ԵԽԽՎ նախագահ կընտրվի մեկ այլ քաղաքական խմբի ներկայացուցիչ:

Кто она - новый председатель ПАСЕ Стелла Кириакидес?
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) простым большинством в третьем туре избрала кипрского парламентария Стеллу Кириакидес главой организации, передает РИА Новости. За нее проголосовали 132 депутата. Также на этот пост претендовал литовец Эмануэлис Зингерис, который получил поддержку 84 депутатов.
Отметим, что армянская делегация в ПАСЕ поддержала именно кандидатуру Стеллы Кириакидес. "Как сказал один из моих европейских коллег, "Стелла Кириакидес была избрана президентом ПАСЕ, несмотря на беспрецедентное давление со стороны руководства ЕНП и большинства ее членов. На этих выборах сама Ассамблея восстановила надежду". Мой коллега имел в виду, что Ассамблее в довольно трудных условиях - вопреки ряду лоббистских движений - удалось объединиться вокруг действительно беспристрастного кандидата. 132 голоса было за Стеллу Кириакидес и 84 голоса за Эмануэлиса Зингериса", - написала глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян на Facebook.
Кириакидес представляет делегацию Кипра в Ассамблее с 20 июня 2016 года,  а до этого - с января 2012 года - она была заместителем председателя делегации Кипра в ПАСЕ. Она возглавляла комитет ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию, входила в уставные органы Ассамблеи.
Кириакидес является автором докладов по доступу детей в Европе к социальной помощи и докладов, посвященных проблемам диагностики рака груди в Европе.
Она подписывала ходатайство о смещении с поста экс-главы ПАСЕ Педро Аграмунта, скандал вокруг которого разразился в ходе апрельской сессии ПАСЕ, когда европарламентарии раскритиковали испанца за его мартовскую поездку в Сирию.
Кириакидес будет возглавлять Ассамблею до января 2018 года, когда ПАСЕ снова изберет председателя, но уже из новой политгруппы.