Ինչո՞ւ Դուք չեք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունն. Ազնավուրն՝ Իսրայելի նախագահին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երուսաղեմում Իսրայելի նախագահի նստավայրում հոկտեմբերի 26-ին կայացավ Շառլ Ազնավուրի և նրան ուղեկցող ընտանիքի անդամների հանդիպումը նախագահ Ռոուվեն Ռիվլինի ու Ռաուլ Վալենբերգի անվան միջազգային հիմնադրամի ղեկավարության հետ, փոխանցում է «Ազատություն»-ը:
Հիմնադրամի նախագահ Բարուխ Տենենբաումը շվեդ դիվանագետ Ռաուլ Վալենբերգի անվան մեդալով պարգևատրեց ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնիեին, նաև նրա քրոջը՝ Աիդային, ում փոխարեն պարգևը ստացավ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլասը:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները բացեցին այս միջոցառումը՝ ներկայացնելով հրեա պրոֆեսոր, ցեղասպանագետ, հայ ժողովրդի բարեկամ Յաիր Աուրոնի մեկամյա աշխատանքը, որի ընթացքում նա գրի էր առել Ազնավուրի ընտանիքի պատմությունը, Շառլ Ազնավուրի ծնողների՝ Միշայի ու Քնարի, ինչպես նաև հենց իր ու քրոջ սխրանքները Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին: Պատերազմի տարիներին Ազնավուրյանները Փարիզում աջակցում էին հայտնի պարտիզան, հետմահու Ֆրանսիայի Ազգային հերոս հռչակված Միսաք Մանուշյանին ու նրա խմբին և ապաստան էին տրամադրել թե՛ հայերին և թե՛ հրեաներին՝ վտանգելով սեփական կյանքը:
Ազնավուրը իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց թե՛ Վալենբերգի անվան հիմնադրամին՝ պարգևի համար, թե՛ Իսրայելի նախագահին՝ ընդունելության համար: Աշխարհահռչակ շանսոնիեն նաև հարցրեց, թե ե՞րբ է ի վերջո Իսրայելը ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ես ոչ գաղտնի հարց եմ Ձեզ ուղղում և չեմ սպասում պատասխանի, այնուամենայնիվ կարևոր է այն բարձրացնել: Ինչո՞ւ Դուք չեք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունն այն դեպքում, երբ ինքներդ եք տառապել նացիստական ռեժիմից», - հարցրեց Ազնավորը:
Ի պատասխան՝ Ռիվլինը ասաց, որ դա քաղաքական հարց է, և իր՝ Քնեսեթի պատգամավոր ու այնուհետև նաև նախագահ աշխատած ժամանակաշրջանում յուրաքանչյուր տարի հարցը Իսրայելի խորհրդարանում բարձրացրել են, հիշատակել են Հայոց ցեղասպանության օրը, և ինքն էլ 2015 թվականին ՄԱԿ-ի ամբիոնից բավական հստակ խոսել է 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության մասին:

"Почему Вы не признаете Геноцид армян?": Шарль Азнавур - президенту Израиля (видео)
В Иерусалиме, в резиденции президента Израиля, 26 октября состоялась встреча Шарля Азнавура и сопровождавших его членов семьи с президентом Израиля Роувеном Ривлином и с руководством международного фонда имени Рауля Валленберга, сообщает Azatutyun.am.
Президент фонда Барух Тененбаум наградил всемирно известного французского шансонье и его сестру Аиду медалью шведского дипломата Рауля Валленберга. За Аиду награду получил сын Азнавура, Николас.
Представители фонда открыли это мероприятие, представив годичную работу израильского профессора, специалиста по геноцидам, друга армянского народа Яира Аурона, в ходе которой он записал историю семьи Азнавур, подвиг родителей Шарля Азнавура – Миши и Кнар, а также самого Азнавура и его сестры в годы Второй мировой войны. В годы оккупации Азнавуры в Париже помогали известному партизану Мисаку Манушяну, посмертно провозглашенному Национальным героем Франции, и его группе, укрывали у себя в доме армян и евреев, подвергая опасности свои жизни.
Азнавур выразил глубокую благодарность как фонду имени Валленберга - за награду, так и президенту Израиля – за прием. Всемирно известный шансонье также спросил, когда, в конце концов, Израиль признает Геноцид армян.
"Я задаю Вам нетайный вопрос и не жду ответа, тем не менее, его важно поднять. Почему Вы не признаете Геноцид армян в том случае, когда сами пострадали от нацистского режима?" - спросил Азнавур.
В ответ Ривлин сказал, что это политический вопрос, и каждый год, как в период, когда он был депутатом Кнессета, так и в период работы на посту президента, они поднимали этот вопрос в парламенте Израиля, отмечали день Геноцида армян, и он сам в 2015 году с трибуны ООН четко заявил о произошедшем в 1915 году Геноциде армян.
Азнавур также сказал, что Израиль должен, наконец, предпринять шаги, чтобы больше приблизиться к армянам, чем к туркам.