Դեպի ո՞ւր է տանում Սի Ծինփինը Չինաստանն ու աշխարհը
Վերջերս կայացած Չինաստանի ԿոմԿուսի 19-րդ համագումարում ամրագրվեցին առաջիկա տասնամյակներում այդ երկրի զարգացման հիմնական ուղղությունները: Այսպես, Չինաստանի ղեկավարությունը որպես առաջնահերթություն է սահմանել կենտրոնական իշխանության ամրապնդումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, զինված ուժերի արդիականացումը և տնտեսության զարգացումը: Չինաստանի առաջնորդ, Կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Սի Ծինփինը Չինաստանի Կոմունիստական Կուսակցության XIX համագումարի ժամանակ հռչակեց «չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի կառուցման նոր դարաշրջանը»: Ընդ որում, այս հայեցակարգը ստացվա գաղափարի կարգավիճակ և ամրագրվեց կուսակցության կանոնադրությունում: «Չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի նոր դարաշրջանի մասին Սի Ծինփինի մտքերը մարքսիզմ-լենինիզմ, Մաո Ցզեդունի գաղափարների և Դեն Սյաոպինի տեսության շարունակությունն ու զարգացումն են… ինչպես նաև հանդիսանում են չին ժողովրդի մեծ վերածննդի համար ժողովրդի և կուսակցության կողմից իրականացվող գործողությունների ուղեցույց», - ասվում է կուսակցության կանոնադրության վերանայման նախագծի վերաբերյալ Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության XIX համագումարի ընդունած բանաձևում:
«Չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի կառուցման նոր դարաշրջան»-ի հայեցակարգն առաջին հերթին ենթադրում է շարքային չինացիների բարեկեցության բարձրացում: Եթե չինական տնտեսությունը նախկինում զարգանում էր արտահանման ապրանքների արտադրության հաշվին, ապա այժմ երկրի իշխանությունները ծրագրում են ավելացնել ներքին պահանջարկը: Նախատեսվում է միջին եկամուտ ունեցող հասարակության կառուցումը, և աղքատության հաղթահարումն ավարտել ՉԿԿ-ի 100-ամյակին ընդառաջ:
Համագումարի ժամանակ հնչած մյուս բավականին հավակնոտ խնդիրը մինչև 2035 թվականը շրջակա միջավայրը պահպանող արդիականացված նորարար տնտեսություն ստեղծելն է:
Հաջորդ հանգրվանը 2049 թվականն է՝ Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության կազմավորման հարյուրամյակը: Մինչ այդ Չինաստանը պետք է ավարտի «արդիականացված սոցիալիստական պետության» կառուցումը:
Նշենք, որ բավականին հավակնող և առաջին հայացքից անիրականանալի այս խնդիրների իրագործումը միանգամայն իրական է. պաշտոնական տվյալներով Չինաստանի ՀՆԱ-ն 2013-2016 թվականներին աճել է տարեկան ավելի քան 6 տոկոսով և չինական տնտեսության զարգացման այս տեմպերը պահպանվում են:
Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության XIX համագումարի մյուս կարևոր արդյունքը՝ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի իշխանության ամրապնդումն է: Նա ոչ միայն վերընտրվեց կուսակցության առաջնորդի պաշտոնում, այլ նաև կարողացավ ամբողջությամբ թարմացնել կուսակցության Կենտկոմի քաղաքական բյուրոյի մշտական կազմը՝ նրանում ընդգրկելով իրեն հավատարիմ մարդկանց:
Ծինփինի իշխանության ամրապնդման մասին է խոսում նաև այն հանգամանքն, որ համագումարի ընթացքում որևէ կերպ չի նշվել, թե  ով է լինելու նրա իրավահաջորդը: Սա թերևս նշանակում է, որ Ծինփինը պատրաստվում է մնալ կուսակցության առաջնորդի պաշտոնում նաև 2022 թվականից հետո: Ամենայն հավանականությամբ, երկրորդ 5-ամյակից հետո նա սահմանադրության համաձայն կթողնի Չինաստանի նախագահի պաշտոնը, սակայն Կոմունիստական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնը և զինված ուժերի նկատմամբ վերահսկողությունը Ծինփինն մտադիր չէ թողնել: Այս մասին է վկայում նաև այն հանգամանքն, որ նրա գաղափարներն այս համագումարի ընթացքում ամրագրվեցին կուսակցության կանոնադրությունում: Նշենք, որ կուսակցության կանոնադրությունում մինչ այժմ հիշատակվում էին միայն Մաո Ցզեդունը և Դեն Սյապոնինը: Ընդ որում, «գաղափար» տերմինը կիրառվել է միայն Մաո Ցզեդունի հայեցակարգերի նկատմամբ, իսկ Սյաոպինի գաղափարախոսությունն անվանվում է ուղղակի տեսություն: Փաստորեն, Սի Ծինփինին հաջողվել է հավասարվել ՉԺՀ հիմնադիր հոր՝ Մաո Ցզեդունի հետ:
Պետք է նկատել սակայն, որ ներքին խնդիրների վրա համագումարի կենտրոնացումն ամենևին չի նշանակում, որ  Չինաստանը հրաժարվում է գլոբալ հավակնություններից և գնում է ինքնամեկուսացման: Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության համագումարը մեծ իրադարձություն էր ոչ միայն Չինաստանի ներքաղաքական կյանքի այլ նաև միջազգային հարաբերությունների համար: Համաշխարհային տնտեսությունն ուղղակիորեն կապված է Չինաստանի տնտեսության հետ և առաջիկա տարիների հեռանկարները գնահատելու համար անհրաժեշտ է հասկանալ ինչպես է Պեկինը պատրաստվում լուծել իր առջև դրված խնդիրները:
Մյուս կողմից համագումարի ժամանակ Պեկինն ոչ միայն հայտարարեց հզոր տերություն ստեղծելու իր կուրսի մասին, այլ նաև համաշխարհային առաջնորդի դեր ստանձնելու պատրաստակամության մասին: Համագումարի ընթացքում Պեկինը միջազգային հանրությանը հասկացնել տվեց, որ չի պատրաստվում շեղվել սոցիալիստական զարգացման իր ուղուց և մտադիր է իր այդ փորձով կիսվել այլ ցանկացողների հետ ևս:

Социализм с китайской спецификой и новый Мао Цзедун?
На прошедшем недавно 19-м съезде Компартии Китая были зафиксированы основные направления развития страны на ближайшие десятилетия. Так, руководство Китая в качестве приоритетов определило укрепление центральных властей, борьбу против коррупции, модернизацию вооруженных сил и развитие экономики. Лидер Китая, руководитель коммунистической партии Китая Си Цзиньпин на XIX съезде провозгласил "новую эру построения социализма с китайской спецификой". Кроме того, эта концепция получила статус идеологии и была закреплена в Уставе партии. "Мысли Си Цзиньпина о новой эре социализма с китайской спецификой являются продолжением и развитием мыслей Мао Цзедуна, теории Ден Сяопина... а также руководством к действию для народа и партии на пути осуществления великого возрождения", – говорится в принятой на XIX съезде резолюции, касающейся пересмотра Устава партии.
Концепция "новая эра построения социализма с китайской спецификой" в первую очередь предполагает повышение уровня благосостояния рядового китайца. Если ранее китайская экономика развивалась за счет производства экспортируемых товаров, то сегодня власти страны планируют увеличить внутренний спрос. Предполагается построение общества со средними доходами и преодоление бедности к 100-летию КПК.
Следующей достаточно притязательной задачей, которая прозвучала на съезде, является создание до 2035-го года инновационной экономики, сохраняющей окружащую среду.
Следующей вехой является 2049-ый год – столетие создания Китайской народной республики. До этого Китай должен завершить создание "модернизированного социалистического государства".
Отметим, что выполнение этих задач, являющихся на первый взгляд притязательными и неисполнимыми, совершенно реально – согласно официальным данным, ВВП Китая в 2013-2016-м годах вырос более чем на 6% ежегодно, и эти темпы развития китайской экономики сохраняются.
Другим важным результатом XIX съезда Коммунистической партии Китая является укрепление власти лидера Китая Си Цзиньпина. Он не только был переизбран на посту руководителя партии, но и сумел полностью обновить постоянный состав Политбюро ЦК партии, включив в него преданных ему людей.
Об укреплении власти Цзиньпина говорит и то обстоятельство, что во время съезда никоим образом не говорилось о том, кто станет его правопреемником. Возможно, это означает, что Цзиньпин готовится оставаться на посту лидера партии и после 2022-го года. По всей вероятности, после второй пятилетки он, согласно Конституции, оставит пост председателя КНР, однако пост руководителя Коммунистической партии и контроль за вооруженными силами Цзиньпин не намерен оставлять. Об этом свидетельствует также то обстоятельство, что его идеи, озвученные на последнем съезде, были закреплены в Уставе партии. Заметим, что до сих пор в Уставе партии были упоминания лишь о Мао Цзедуне и Ден Сяопине. Кроме того, термин "идеология" был применен лишь к концепциям, озвученным Мао Цзедуном. Фактически, Цзиньпину удалось встать вровень с отцом-основателем КНР – Мао Цзедуном.
Однако необходимо отметить, что концентрация внимания съезда на внутренние проблемы вовсе не означает, что Китай отказывается от своих глобальных претензий и идет на самоизоляцию. Съезд Коммунистической партии Китая был большим событием не только для внутренней жизни Китая, но и для международных отношений. Мировая экономика напрямую связана с китайской, и для оценки перспективы ближайших лет необходимо понять, каким образом Пекин готовится решать поставленные перед собой задачи.
С другой стороны, во время съезда Пекин не только заявил о своем курсе на создание могучего государства, но и о готовности взять на себя роль мирового лидера. Во время съезда Пекин дал понять международной общественности, что не готовится сходить со своего пути социалистического развития и также намерен делиться этим опытом со всеми желающими.