ՀԲ-ն Հայաստանին 2 մլն-ի լրացուցիչ ֆինանսավորում կհատկացնի
Համաշխարհային բանկի Երևանյան գրասենյակից հայտնում են Հայաստանին 2 մլն դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորման մասին: «Ոռոգման համակարգերի բարելավման ծրագրի» լրացուցիչ ֆինանսավորման համար Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի ստորագրած 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկի շնորհիվ՝ ջրային ծառայության մատուցման բարելավումից ուղղակիորեն կշահեն Հայաստանի 630-ից ավելի ֆերմերներ:
Հաղորդագրության համաձայն, ֆինանսավորումը նպատակաուղղված է ծախսարդյունավետ և կայուն ոռոգման ապահովման իր ջանքերում կառավարությանը հետագա աջակցության ցուցաբերմանը՝ էներգիայի օգտագործման կրճատմամբ և ջրամատակարարման ժամանակի բարելավմամբ:
Լրացուցիչ ներդրումները կներառեն ներտնտեսային համակարգի կառուցումը՝ Բաղրամյան-Նորակերտի նախատեսված ինքնահոս համակարգի համալրման համար, քանի որ գործող ներտնտեսային համակարգն ի վիճակի չէ հուսալիորեն ոռոգման ջուրն ուղղակիորեն հասցնել գյուղացիների հողատարածքներ: Ի սկզբանե, ֆինանսավորումը տրամադրվել էր միայն ինքնահոս կառույցի, ինչպես նաև մայր և միջտնտեսային ջրանցքների համար: Այսպիսով՝ ներտնտեսային համակարգի վերականգնումը կապահովի սկզբնական ներդրումների օգուտների լիարժեք իրացումը:

More than 630 Armenian farmers will directly benefit from improved water service delivery, thanks to a US$2 million loan for Additional Financing of the Irrigation System Enhancement Project, signed today by Armenia and the World Bank. The financing aims to further assist the Government in its efforts to ensure efficient, cost effective and sustainable irrigation, through reduced use of energy and improved timing of water supply, news.am reports.
Additional investments will include the construction of a tertiary system to supplement the planned Baghramyan-Norakert Gravity Scheme, as the existing tertiary system is unable to reliably deliver irrigation water directly to farmers’ plots. Financing was originally provided only for the gravity structure, plus the main and secondary canals. Rehabilitation of the tertiary system will therefore ensure that the benefits of the initial investment are fully realized.