Հայաստանի «և′ և′»-ի քաղաքականության հաղթանակը
ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում նոյեմբերի 24-ին ստորագրվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որն, անկասկած, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում կդառնա նոր շրջափուլի մեկնարկ: Համաձայնագրի ստորագումն, անշուշտ, պետք է համարել ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեծ ձեռքբերում, քանի որ, հայտնվելով ինտեգրացիոն գործընթացների խաչմերուկում, մեզ հաջողվեց շրջանցել նման իրավիճակներում անխուսափելի թվացող երկընտրանքի խնդիրը: Ինտեգրացիոն գործընթացների հակադրման փոխարեն հայկական կողմը որդեգրեց դրանց համադրման բանաձևը, ինչն այս տարիներին ապացուցեց իր իրատեսականությունը և արդյունավետությունը: ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը դրա վառ արտահայտությունն է:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը որոշիչ դերակատարություն կունենա ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացում՝ խթանելով համագործակցությունը և դրանից բխող բարեփոխումներն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են արդարադատությունը, արդյունավետ պետական կառավարումը, մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատությունները, պաշտպանությունը և այլ: Հականշական է, որ համաձայնագրով ստեղծվող փոխգործակցության հնարավորություններն աննախադեպ են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում:
Սակայն, այս համատեքստում կարևոր է գիտակցել, որ պայմանագրի արդյունավետ կիրառման համար կարևոր է ինչպես հայկական և եվրոպական կողմերի քաղաքական կամքը, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունների ակտիվ ներգրավվածությունը: Պետք է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, որպեսզի Համաձայնագրի իրականացման գործընթացը լինի թափանցիկ և մասնակցային: Կարևոր են նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի բովանդակության, ստեղծվող հնարավորությունների վերաբերյալ հանրության իրազեկման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ ԵՄ հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը հանդիսանում է տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող և հետևողականորեն իրականացվող ՀՀ կոմպլեմենտար քաղաքականության փայլուն օրինակ, որը հետագայում ևս կարող է էապես խթանել և նոր տեմպ հաղորդել երկրի առաջընթացին՝ ապահովելով զարգացում զուգահեռ մի քանի, մեզ համար կարևոր ուղղություններով:

Победа политики "и-и" Армении
На саммите Восточного Партнерства ЕС 24-го ноября было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС, которое, безусловно, в отношениях Армения-ЕС станет стартом нового поворотного этапа. Подписание Соглашения, конечно, нужно считать большим достижением внешней политики РА, поскольку, оказавшись на перекрестке интеграционных процессов, нам удалось обойти кажущиеся в таких случаях проблемы двойного выбора. Вместо противостояния интеграционных процессов армянская сторона руководствовалась формулой совмещения, которая за эти годы доказала свою реалистичность и эффективность. Новое соглашение РА-ЕС является ярким выражением вышесказанного.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС будет играть решающую роль в процессе евроинтеграции РА, стимулируя сотрудничество и вытекающие из него реформы по таким направлениям, каковыми являются юстиция, эффективное госуправление, права человека и его основные свободы, оборона и т.д. Знаменательно, что создаваемые соглашением возможности сотрудничества являются бепрецедентными в отношениях РА-ЕС.
Однако в данном контексте важно сознавать, что для эффективной реализации договора важна как политическая воля армянской и европейской сторон, так и активное вовлечение гражданского общества в процесс сотрудничества. Необходимо использовать все необходимые средства, чтобы процесс реализации Соглашения оказался прозрачным и многообразным в плане участия в нем. Важны также шаги, осуществляемые в направлении информированности общества о содержании Соглашения и вытекающих из него возможностей.
Обобщая сказанное, можно зафиксировать, что подписание нового Соглашения с ЕС стало блестящим примером комплементарной политики РА, о которой говорилось в течении многих лет и которая последовательно осуществлялась, которая и в дальнейшем сможет существенно стимулировать и придать новый темп прогрессу страны, обеспечив параллельное развитие по нескольким важным для нас направлениям.