Հայաստանի «և′ և′»-ի քաղաքականության հաղթանակը
ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում նոյեմբերի 24-ին ստորագրվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որն, անկասկած, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում կդառնա նոր շրջափուլի մեկնարկ: Համաձայնագրի ստորագումն, անշուշտ, պետք է համարել ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեծ ձեռքբերում, քանի որ, հայտնվելով ինտեգրացիոն գործընթացների խաչմերուկում, մեզ հաջողվեց շրջանցել նման իրավիճակներում անխուսափելի թվացող երկընտրանքի խնդիրը: Ինտեգրացիոն գործընթացների հակադրման փոխարեն հայկական կողմը որդեգրեց դրանց համադրման բանաձևը, ինչն այս տարիներին ապացուցեց իր իրատեսականությունը և արդյունավետությունը: ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը դրա վառ արտահայտությունն է:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը որոշիչ դերակատարություն կունենա ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացում՝ խթանելով համագործակցությունը և դրանից բխող բարեփոխումներն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են արդարադատությունը, արդյունավետ պետական կառավարումը, մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատությունները, պաշտպանությունը և այլ: Հականշական է, որ համաձայնագրով ստեղծվող փոխգործակցության հնարավորություններն աննախադեպ են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում:
Սակայն, այս համատեքստում կարևոր է գիտակցել, որ պայմանագրի արդյունավետ կիրառման համար կարևոր է ինչպես հայկական և եվրոպական կողմերի քաղաքական կամքը, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունների ակտիվ ներգրավվածությունը: Պետք է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, որպեսզի Համաձայնագրի իրականացման գործընթացը լինի թափանցիկ և մասնակցային: Կարևոր են նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի բովանդակության, ստեղծվող հնարավորությունների վերաբերյալ հանրության իրազեկման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ ԵՄ հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը հանդիսանում է տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող և հետևողականորեն իրականացվող ՀՀ կոմպլեմենտար քաղաքականության փայլուն օրինակ, որը հետագայում ևս կարող է էապես խթանել և նոր տեմպ հաղորդել երկրի առաջընթացին՝ ապահովելով զարգացում զուգահեռ մի քանի, մեզ համար կարևոր ուղղություններով:

The Victory of Armenia's "Both... And" Policy
In the EU Eastern Partnership Summit on November 24, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the EU and Armenia was signed, which, certainly, will turn the EU-Armenia relations into a new stage. The Agreement, of course, should be considered a great achievement in Armenia’s foreign policy. Being at the crossroads of the integration processes, we managed to bypass the dilemma, considered to be inevitable in such kind of situations. Instead of contradicting the integration processes, the Armenian side employed the formula of their combination, which during these years has proved its feasibility and efficiency. The new EU-RA agreement is a bright demonstration of it.
The Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the EU and Armenia will have a decisive role in the RA’s European integration process, boosting cooperation and resulting reforms in such directions as justice, efficient public administration, human rights, basic freedoms etc. It is noteworthy that the cooperation opportunities presented in the Agreement are unprecedented in the RA-EU relations.
However, it is important to realize, that for the efficient implementation of the Agreement, the political will of both Armenian and European sides, as well as active engagement of the civil societies are necessary. All the necessary means should be employed, to make the Agreement implementation process transparent and inclusive. The initiatives aimed at the awareness-raising of the society on the content of the Agreement and the existing opportunities are also important.
Summing up we can state, that the Agreement is a bright and successful example of the Armenia’s complementary foreign policy, which will further boost and give new speed to the reforms simultaneously in several important directions.