Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը սեփական մինի-բանակն է ստեղծել
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն, պաշտպանության նախարար Մուհամեդ բեն Սալմանն աշխարհում խոշորագույն Blackwater մասնավոր զինվորական ընկերության նմանությամբ մինի-բանակ է ստեղծել, հայտնել է Sabq թերթը:
«Ալ Աջրաբի սուր» անվանումը ստացած կառույցը կազմավորվել է դեռ 2015 թվականին, սակայն մինչ օրս հայտնի չէր, որ Թագավորական գվարդիայի կազմում գոյություն ունի ստորաբաժանում, որը ենթարկվում է անմիջականորեն և միայն թագաժառանգին:
Խմբի կազմի մեջ են մտնում 5 հազար շարքայիններ և սպաներ, որոնք լուրջ զինվորական պատրաստություն են անցել: Դրանք արագ արձագանքման ուժեր են, օդային դեսանտ, մարտական լողորդներ, բողոքների ճնշման, ականազերծման ջոկատներ, ինչպես նաև դիպուկահարներ:
Նշվում է, որ այս ուժային կառույցի խնդիրների թվում են թագավորի և գահաժառանգի, VIP-անձանց, թագավորական նստավայրերի պաշտպանությունը, ինչպես նաև այն բոլոր միջոցառումների անվտանգության ապահովումը, որոնք կազմակերպում են միապետը և նրա որդին:
Որոշ տեղեկությունների համաձայն թագաժառանգի ենթակայության տակ գտնվող այս ջոկատները մասնակցել են կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող մի շարք արքայազների և բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալման գործողությանը:

Саудовский кронпринц создал собственную мини-армию
Наследный принц, министр обороны Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман создал мини-армию по аналогии с крупнейшей в мире частной военной компанией Blackwater. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету Sabq.
Структура, получившая название "Меч Аль-Аджраб", была сформирована еще в 2015 году, но до сих пор о том, что в составе Королевской гвардии существует подразделение, подчиняющееся напрямую и только кронпринцу, известно не было. В состав группы входят 5 тыс. рядовых и офицеров, прошедших серьезную военную подготовку. Это силы быстрого реагирования, воздушный десант, боевые пловцы, отряды для подавления протестов, разминирования, а также снайперы.
Как отмечает издание, среди задач элитной бригады защита короля и наследного принца, VIP-персон, королевских резиденций, а также обеспечение безопасности на всех мероприятиях, организованных монархом и его сыном.
По некоторым данным, подконтрольные Мухаммеду бен Сальману отряды участвовали в операции по задержанию подозреваемых в коррупции лиц в начале ноября. Тогда десятки бизнесменов, бывшие и действующие министры и принцы были помещены в фешенебельный отель Ritz-Carlton в Эр-Рияде.