Մերկելը կարող է միանալ Մակրոնին՝ ԴԱՎՈՍ-ում Թրամպի դեմ «միասնական ճակատ» կազմելու համար
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը դիտարկում է ԴԱՎՈՍ-ի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին միանալու հնարավորությունը, ինչը կարող է վերածվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամպի հետ համաշխարհային մակարդակում տեսակետների բախման, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Մերկելը, զբազված լինելով կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու վերաբերյալ բանակցություններով, պետք է երրորդ տարին անընդմեջ բաց թողներ համաշխարհային առաջնորդների ֆորումը:
Սակայն ուրբաթ օրը Սոցիալ դեմոկրատների հետ կոալիցիա կազմելու վերաբերյալ նախնական համաձայնության հասնելուց հետո Մերկելը կարող է մեկնել ԴԱՎՈՍ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի հետ միասին ԱՄՆ նախագահ Թրամպի դեմ «ճակատ կազմելու» համար:

Merkel May Join Macron in Davos for Epic Clash with Trump
German Chancellor Angela Merkel is considering joining French President Emmanuel Macron at the World Economic Forum in Davos next week in what could turn into an epic clash of competing world views with US President Donald Trump, Reuters reports.
Merkel, who has been struggling to put together a government since a German election in September, had been expected to skip the annual gathering of leaders, CEOs, bankers and celebrities in the Swiss Alps for a third straight year.
But after clinching a preliminary coalition agreement with the center-left Social Democrats (SPD) on Friday, German officials said Merkel could travel to Davos after all, possibly setting up a major confrontation with Trump, who is expected to speak on the final day of the forum.