Մերկելը կարող է միանալ Մակրոնին՝ ԴԱՎՈՍ-ում Թրամպի դեմ «միասնական ճակատ» կազմելու համար
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը դիտարկում է ԴԱՎՈՍ-ի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին միանալու հնարավորությունը, ինչը կարող է վերածվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամպի հետ համաշխարհային մակարդակում տեսակետների բախման, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Մերկելը, զբազված լինելով կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու վերաբերյալ բանակցություններով, պետք է երրորդ տարին անընդմեջ բաց թողներ համաշխարհային առաջնորդների ֆորումը:
Սակայն ուրբաթ օրը Սոցիալ դեմոկրատների հետ կոալիցիա կազմելու վերաբերյալ նախնական համաձայնության հասնելուց հետո Մերկելը կարող է մեկնել ԴԱՎՈՍ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի հետ միասին ԱՄՆ նախագահ Թրամպի դեմ «ճակատ կազմելու» համար:

Меркель может присоединиться к Макрону в ДАВОСе для эпического столкновения с Трампом
Канцлер Германии Ангела Меркель рассматривает возможность присоединения к президенту Франции Эммануэлю Макрону на Всемирном экономическом форуме в ДАВОС на следующей неделе, что может обернуться эпическим столкновением конкурирующих мировых взглядов с президентом США Дональдом Трампом, сообщает Reuters.
Меркель, которая изо всех сил пыталась сформировать правительство после выборов в Германии в сентябре, должна была пропустить ежегодную встречу лидеров, руководителей, банкиров и знаменитостей в швейцарских Альпах третий год подряд.
Но после заключения предварительного коалиционного соглашения с левоцентристскими социал-демократами (СДПГ) в пятницу немецкие чиновники заявили, что Меркель может поехать в ДАВОС, формируя крупную конфронтацию с Трампом, который, как ожидается, выступит в последний день форума.