Չեչնիայի նախագահ. Թող որ հավիտյանս հավիտենից անիծվի Ստալինը
Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովը ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահ Իոսիֆ Ստալինին արյունարբու չարագործ է անվանել և հավիտյանս հավիտենից անիծել է նրան: Այս մասին նա գրել է  Telegram-ի իր ալիքում՝ հիշելով 1944 թվականի փետրվարի 23-ը, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
«Չեչեն ժողովրդի հազարամյակների պատմության մեջ շատ ողբերգական իրադարձություններ են տեղի ունեցել: Սակայն, այս պատերազմներից ոչ մեկը ոչ մի կերպ համեմատելի չէ Ստալինի՝ (հավիտյանս հավիտենից անիծվի նա) չեչեն ժողովրդի դեմ ճնշումների հետ: 1944 թվականի փետրվարի 23-ին մեզ զրկեցին ամեն ինչից` հարազատ հողից, դարեր շարունակ ձեռք բերված մեր հայրենի տներից, վագոնների մեջ մտցրեցին, տարան և թողեցին Ալթայի լեռներում, Ղազախստանի տափաստաններում, արտաքսեցին կապարացինկային և ուրանի հանքերը», - գրել է Քադիրովը:
Նա նշել է, որ պատժվածներից ոմանք սովից ու հիվանդությունից են մահացել, մյուսները ողջ են մնացել իրենց ճշմարիտ հավատի շնորհիվ: Սակայն, չեչեններին ժողովրդի թշնամի են անվանել: Նա նաև հավելել է, որ հանրապետության բնակիչները հիշում են ազգային ողբերգությունը, բայց նոր Ռուսաստան են կառուցում:

Кадыров проклял Сталина
Глава Чечни Рамзан Кадыров назвал председателя Совета министров СССР Иосифа Сталина кровавым злодеем и проклял его во веки веков. Об этом он сообщил в своем Telegram-канале, вспоминая события 23 февраля 1944 года, передает Lenta.ru.
''В истории чеченского народа, насчитывающей тысячелетия, было очень много трагических событий. (...) Однако ни одна из этих войн не идет ни в какое сравнение с репрессиями Иосифа Сталина (будь он проклят во веки веков) против чеченского народа.(...) 23 февраля 1944 года (...) нас лишили всего - родной земли, родных домов, нажитого столетиями, загнали в скотские вагоны, отвезли и выбросили в алтайских горах, казахстанских степях, загнали в свинцово-цинковые и урановые рудники'', - написал Кадыров.
Он отметил, что часть репрессированных умерла от голода и болезней, другие выжили благодаря истинной вере. Но чеченцев - народ-воин, народ-труженик, народ-патриот - назвали врагом народа, посетовал Кадыров. Он добавил, что жители республики помнят национальную трагедию, но строят новую Россию.