Ժամանակն է, որ պաշտոնապես ճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը. Իսրայելի պատգամավորները կրկին օրինագիծ կներկայացնեն
Քնեսեթի պատգամավորներ Իցիկ Շմուլին և Ամիր Օհանը մտադիր են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ օրինագիծ ներկայացնել: Այս մասին հաղորդում է «The Jerusalem Post»-ը:
Իսրայելի պատգամավորները հայտարարել են, որ օրինագիծը կներկայացնեն, որպեսզի Իսրայելը դառնա 30-րդ երկիրը, որը կճանաչի 1915 թվականի ցեղասպանությունը, որի ժամանակ Օսմանյան կայսրության կողմից սպանվել է ավելի քան 1.5 միլիոն հայ:
«Մենք չենք հանդուրժի, որ մեզ խրատ կարդա արյունոտ ձեռքերով թուրք հակասեմականը, որն ամեն օր հազարավոր քրդերի է ռմբակոծում Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում և որի պետությունը պատասխանատվություն է կրում հայ ժողովրդի ցեղասպանության և ասորիների դեմ պատմական ոճրագոծությունների համար»,- ասել է Շմուլին:
Իր հերթին Ամիր Օհանը ընդգծել է, որ երբեք ուշ չէ արդարությունը վերականգնելու համար:
«Ժամանակն է, որ պաշտոնապես ճանաչվի հայերի հանդեպ կատարված սարսափելի անարդարությունը: Երբ Հիտլերը Լեհաստանում ներկայացրեց մարդկանց զանգվածային բնաջնջման մասին իր ծրագիրը,  անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես կարձագանքի աշխարհն այդ ամենի մասին` Հիտլերն ասաց. «Ի վերջո, ո՞վ է հիմա հիշում հայերի բնաջնջումը»: Միայն հենց այս պատճառով մենք պետք է պաշտոնապես ճանաչենք ցեղասպանությունը»,- ասել է Ամիր Օհանը:
Հաղորդվում է, որ վերջնական որոշումն այս հարցի վերաբերյալ պետք է կայացնի Իսրայելի վարչապետ  Բենյամին Նեթանյահուն:
Նշենք, որ օրինագիծը շրջանառության մեջ է դրվել Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերություններում լարվածության աճի ֆոնին:

The Time Has Come to Officially Recognize the Armenian Genocide: Israeli Lawmakers to Submit a Bill to the Knesset
Israeli Zionist Union MK Itzik Shmuly and Likud MK Amir Ohana are going to submit a bill to the Knesset on recognizing the Armenian Genocide, ''The Jerusalem Post'' reports.
Israeli lawmakers stated they would submit legislation to make Israel the 30th country to recognize the genocide of 1915, in which the Ottoman Empire killed over 1.5 million Armenians.
''We won’t accept moralizing from the antisemitic Turkish butcher who bombs thousands of Kurds in northwest Syria every day, and whose country is responsible for the genocide of the Armenian people and the historic horrors toward the Assyrians,'' Shmuly said, adding that recognition of the genocide should have happened long ago.
MK Ohana, in his turn, said that  it’s not too late to do justice.
''The time has come to officially recognize the terrible injustice done to the Armenians. When Hitler presented Wehrmacht officers with his plan for mass extermination in Poland, including women and children, he soothed the concerns about the world’s reaction by saying ‘who, after all, speaks today of the Armenians?’ For that reason alone we should have already officially recognized this genocide.''
A diplomatic source said the situation is very delicate and that the final decision whether to recognize the genocide or not would be Netanyahu's.
The Foreign Ministry declined to comment on the issue.
It should be noted that the move came as Turkish President Recep Tayyip Erdogan lashed out at Israel over violent protests along that Gaza border. The Turkish President later recalled his ambassador from Israel and commented on Twitter that Israel is ''an apartheid state that has occupied a defenseless people’s lands for 60+ years.''