Թանգարանային գիշեր. Մայր Աթոռում կցուցադրվեն Առաջին Հանրապետության թղթադրամները
Թանգարանային գիշերը՝ մայիսի 19-ին, բաց կլինի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ռուբեն Սևակի թանգարանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Հանրապետության 100-ամյա հոբելյանների առիթով կցուցադրվեն Հայաստանի Առաջին Հանրապետության թղթադրամները, արխիվային նյութեր, ինչպես նաև «Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձր շքանշանները, որոնք հաստատվել են 1919 թվականին՝ երանաշնորհ Տ.Տ. Գևորգ Ե. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ:
Տոնական երեկոյի ընթացքում կկատարվի նաև նորաստեղծ գեղանկարի ցուցադրություն. Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Հայրապետի օրհնությամբ երիտասարդ գեղանկարիչ Միքայել Հարությունյանը վրձնել է «Վերջ Գողգոթային. հաղթություն» կտավը՝ նվիրված Սարդարապատի հրաշամարտի հոբելյանին:

Музейная ночь: в Святом Престоле экспонируются банкноты Первой республики
Музейная ночь в Святом Престоле - 19 мая откроется музей Рубена Севака в Св.Эчмиадзине. Как  передает "Арменпресс", по случаю 100-летия  Первой Республики и Майских сражений будут выставлены  банкноты, архивные материалы  Первой  республики, а также  ордена Св.Григория  Просветителя, которые  были утверждены в 1919г.  Католикосом  ГеворгомV.
Состоится также выставка современной живописи: с благословения Католикоса Всех Армян Гарегина II молодой художник  Микаел Арутюнян создал полотно «Конец Голгофы: преодоление», посвященное  Сардарапатскому  сражению.