Մալայզացի պաշտոնյաներին թույլատրվել է նվերներ ընդունել միայն սննդի, ծաղիկների ևմրգերի տեսքով
Մալայզայի նոր վարչապետ Մահաթհիր Մոհամեդը  թույլատրելէ կառավարական պաշտոնյաներին ընդունելու որպես նվեր միայն սնունդ, ծաղիկներ ևմրգեր, հայտնում  է News.am-ը` հղում կատարելով New Starits Times-ին:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ Մալայզիայի վարչապետը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է պաշտոնյաների համար նվերների ցանկը սահմանափակող նոր քաղաքականության մասին, որը անմիջապես մտնում է ուժի մեջ: Նոր որոշումը կայացվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում:
«Եթե այստեղ կա մեկը, ով ինձ համար նվեր է պատրաստել, ես այն չեմ ընդունի: Սակայն դուք կարող եք ինձ ծաղիկներ, սնունդ կամ մրգեր նվիրել՝ ոչ ավելին: Մենք կհրաժարվենք մնացած ամեն ինչից... Նույնը վերաբերում է բոլոր պետական պաշտոնյաներին: Նրանք չեն կարող ցանկացած նվեր ընդունել»,- ասել է երկրի վարչապետը: Մահաթհիր Մոհամադը նշել է, որ նրանք, ովքեր նվերներ են տալիս, «նույնքան մեղավոր են, որքան նրանք, ովքեր ընդունում են դրանք»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Մալայզիայի նոր վարչապետն իր կառավարման առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում հայտարարել է մի շարք պետական գերատեսչությունների առաջիկա լուծարման ևկառավարության անդամների աշխատավարձի 10 տոկոսով կրճատման մասին:

Малазийским чиновникам позволили принимать подарки только в виде еды, цветов и фруктов
Новый премьер-министр Малайзии Махатхир Мохамад разрешил правительственным чиновникам принимать в качестве подарков только еду, цветы и фрукты. Как передает РИА Новости, об сообщает интернет-версия газеты New Straits Times.
Как сообщает издание, малайзийский премьер в пятницу в ходе пресс-конференции заявил о новой политике, ограничивающей список подарков для чиновников, которая незамедлительно вступает в силу. Новая мера была принята в рамках борьбы с коррупцией.
"Если здесь есть кто-нибудь, кто приготовил мне подарок, я его не приму. Но вы можете подарить мне цветы, еду или фрукты, ничего более. Мы откажемся от всего остального… То же самое касается всех правительственных чиновников. Они не могут принимать любые подарки", - заявил премьер. Он отметил, что те, кто дарят подарки, "также виноваты, как и те, кто их получают".
Ранее сообщалось, что новый премьер-министр Малайзии за первые две недели у власти объявил о предстоящем упразднении ряда государственных ведомств и понижении на 10% заработной платы членов кабинета министров.