Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հաջորդ մի քանի ամիսների ընթացքում համաձայնություն ձեռք կբերվի. դեսպան Պետրիչ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն բացառիկ հարցազրույց է ներկայացնում «Մարշալպլան» հիմնադրամի նախագահ և Վիեննայի ինտերակտիվ կոնֆլիկտների փոխակերպման «Հերբերտ Ք. Քենմանի» կենտրոնի նախագահ Վոլֆգանգ Պետրիչի հետ: Դեսպան Պետրիչը եղել է Եվրամիությունում Կոսովոյի հատուկ ներկայացուցիչ (1998-1999), Ռամբույեի և Փարիզի (1999 թ.) Կոսովոյի շուրջ խաղաղ բանակցություններում Եվրամիության գլխավոր բանակցողը, ապա Բոսնիա և Հերցեգովինայի Բարձր ներկայացուցիչ (1999-2002):
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Կոսովոյի շուրջ ստեղծած իրավիճակը: մոտ ապագայում մենք կարող ենք տեսնել կոսովոյի ճանաչում Սերբիայի և մյուս երկրների կողմից, որոնք բանակցություններ են վարում հարաբերությունների կարգավորման համար:
- Կարծում եմ, հենց հիմա Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև իրավիճակը հուշում է, որ հաջորդ մի քանի ամիսների ընթացքում պետք է համաձայնություն ձեռք բերվի: Այժմ կա խաղաղ լուծման հնարավորության պատուհան, քանի որ ԵՄ-ն պատրաստում է մայիսին Բուլղարիայում գագաթաժողով, որտեղ բոլոր Բալկանյան երկրները մտադիր են մասնակցել, վերակենդանացնել և արագացնել բոլոր բաց հարցերը նախկին Հարավսլավիայի պատերազմների շուրջ: Կարծում եմ, որ կողմերը պատրաստ են խաղաղ լուծման, քանի որ Սերբիան այդպիսով կկարողանա միանալ Եվրամիությանը, իսկ Կոսովոն՝ ՄԱԿ-ին: Այնպես որ, երկուսն էլ ինչ-որ բան են ստանում, և դա դրական է:
Սերբիան կճանաչի՞ Կոսովոն, թե այդ համաձայնությունը նման բան չի երաշխավորում:
- Ճանաչումը շատ դժվար որոշում է: Սակայն գոյություն ունի մոդել` Արևելյան և Արևմտյան Գերմանիա, որոնք երկար ժամանակ չեն ճանաչել միմյանց, բայց հետո սկսեցին 1970-ականներին բանակցել հիմնական պայմանագրի շուրջ, որը կարող է հաջողակ մոդել լինել Բելգրադի և Պրիշտինայի համար:
Այժմ մենք ականատես ենք լինում ԱՄՆ և Եվրամիության անդամ պետությունների միջև տարաձայնությունների, ինչպես Փարիզի կլիմայի պայմանագրի, Իրանի միջուկային գործի, այնպես էլ այլ հարցերի շուրջ: Ի՞նչ եք կարծում, այս անհամաձայնությունը խորանալու է, թե՞ կկարողանան հաղթահարել այն:
- Ամերիկայի նախագահն ունի շատ յուրահատուկ ոճ, նա որոշեց հեռանալ Փարիզի կլիմայի պայմանագրից, բայց ես լավատես եմ այդ խնդիրները հաղթահարելու հարցում, քանի որ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի միջև հարաբերությունները շատ կարևոր են: Նման ժամանակներում, երբ Չինաստանի պես նոր խաղացողներն աճում և մրցակից են դառնում շատ տարբեր առումներով, մեզ անհրաժեշտ է Եվրոպան, մենք պետք է ուժեղացնենք նրա կառույցները, և այն պետք է վերականգնի հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ: Ես լավատես եմ, որ Վաշինգտոնը կհասկանա, որ Եվրոպան միշտ եղել է և այժմ էլ իր ​​ամենակարևոր գործընկերն է, քանի որ միայն ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում կա ժողովրդավարություն, ազատական ​​հասարակություն և ազատ առևտուր, որը կարող է ազդել աշխարհի այլ երկրների վրա:
Իսկ ի՞նչ կասեք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին:
- Քանի որ Ղրիմի անջատումը և Դոնբասում պատերազմը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները վատացրել են, ես քիչ լավատես եմ այդ ուղղությամբ: Ես կարծում եմ, որ այստեղ պետք են ավելի շատ բանակցություններ և ավելի շատ երկխոսություն, սակայն դա կախված է նախագահ Պուտինի և նրա կառավարության պատրաստակամությունից՝ բաց քննարկումների և Դոնբասի հարցի լուծման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու համար: Բայց Ռուսաստանը Եվրոպայի կարևորագույն հարևան երկիրն է, և ես իսկապես հուսով եմ, որ հարաբերությունները կզարգանան ավելի երկարաժամկետ կտրվածքով:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Brexit-ի գործընթացը, և դա նշան չէ՞ արդյոքոր ժամանակն է Եվրամիության որոշ փոփոխությունների համար:
- Երկու կարևոր խնդիր կա այստեղ. Բրեքզիթի բանակցությունները լավ են ընթանում, բայց, ցավոք, ես կարծում եմ, որ դա շատ բացասական է երկու կողմերի համար, որ կորցնում են նման կարևոր երկիր, չնայած դա որոշվել է ժողովրդավարական հանրաքվեով: Հուսով եմ, որ ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո Մեծ Բրիտանիան կվերականգնի սերտ տնտեսական առևտրային հարաբերությունները կառույցի հետ: Մյուս կողմից այն պատճառով, որ այժմ ԵՄ-ն կորցնում է շատ կարևոր գործընկեր, այն պետք է բարեփոխվի ինտեգրման գործընթացը խորացնելու համար: Մենք նաև ստիպված կլինենք առաջ շարժվել դեպի ընդհանուր ֆինանսների նախարարության ստեղծումը, որպեսզի ԵՄ-ի ֆինանսական միջոցները «միասնականացվեն»:
Եվրոպայում մոտ 550 միլիոն բնակչություն կա, ինչը Չինաստանի բնակչության մեկ երրորդից փոքր-ինչ ավելի է: Դա ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է, որ ԵՄ-ն իսկապես դառնա միասնական:
Ձեր կարծիքով, որո՞նք են այժմ ԵՄ-ի հիմնական երեք մարտահրավերները:
- Անմիջական մարտահրավերը Մեծ Բրիտանիայից անջատումը հաջողությամբ հաղթահարելն է: Երկրորդ կարևոր խնդիրը ԵՄ ինստիտուտների բարեփոխումն է: Իսկ երրորդ մեծ խնդիրը Արևմտյան Բալկանների 6 երկրների հաջող ինտեգրումն է: Բայց, իհարկե, ես չեմ մոռանում նաև արտաքին հարաբերությունները: Կարծում եմ, որ մենք պետք է փորձենք բարելավել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, և ԵՄ-ն պետք է նպաստի Հարավային Կովկասում հակամարտությունների լուծմանը: Եվրոպան կարող է շատ կառուցողական գործընկեր լինել: Եվրոպան ռազմական ուժ չէ, ուստի այն միշտ էլ հենվում է բանակցությունների, փոխզիջումների վրա` փորձելով գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնցից մարդիկ շահում են:

Ambassador Petritsch: In the Coming Months Serbia and Kosovo Are Expected to Reach an Agreement
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Ambassador Wolfgang Petritsch, acting President of Marshallplan Foundation and the President of the Herbert C. Kelman Institute for interactive conflict transformation in Vienna. Ambassador Petritsch was the EU's Special Envoy for Kosovo (1998-1999), EU chief negotiator at the Kosovo peace talks in Rambouillet and Paris (1999), and then High Representative for Bosnia and Herzegovina (1999- 2002).
- How would you assess the current situation around Kosovo? In the near future can we see the recognition of Kosovo by Serbia and other sides, which are negotiating on the agreement of normalization of the relations?
- I believe that right now the situation between Belgrade and Pristina is such that an agreement is to be reached in the course of the next couple of months. There is now a window of opportunity of a peaceful solution, because the EU has reengaged in the Balkans and there is going to be a summit organized in Bulgaria in May, where all the Balkan states are going to participate in order to dynamize, revitalize and speed up all the open questions around the wars in the former Yugoslavia. I think that the sides are now ready for peaceful solution, as Serbia will be thus able to join the EU and for Kosovo it is prospect to join the United Nations. So both are getting something and this is positive. However, we will see what happens, this time I hope it will work.
- Will Serbia recognize Kosovo or this agreement does not guarantee such a thing?
- Recognition is very difficult decision to be taken. But there is a model: East and West Germany which for long time did not recognize each other but then they started in 1970s to negotiate a basic treaty which could be a successful model for Belgrade and Pristina.
- Now we are witnessing current disagreement between the US and EU member states concerning several issues like Paris Climate agreement, Iran nuclear deal, etc. What do you think, will this disagreement deepen or will they be able to overcome it?
- The American President has very individual style of governing, he decided to withdraw from Paris Climate Agreement, for example, and other controversial issues as well, but I am optimistic that these problems will be overcome, as relations between Washington and Brussels are most important ones in times that new players as China are rising and becoming competitor in so many ways which means we need Europe in itself, we need to strengthen its structures, and it has to revitalize relations with the US. I'm optimistic that Washington will understand that Europe has always been and now it is its most important partner and it will be in the future such as well. Because only in the US and Europe there is democracy, liberal society and free trade which will be able to influence other parts of the world as well.
- And what about the relations with Russia?
- Since the annexation of Crimea and the war in Donbass the relations has been deteriorated with Russia and I am less optimistic in this direction. I believe that more talks and more dialogue will be necessary here, but this depends on President Putin and his government's readiness to be open to discussions and to take steps towards resolving issue of Donbass. But Russia is a very important neighboring country of Europe and I really hope that the relations will be improved in a longer term.
- How do you assess the process of Brexit and is that a sign that it is time for some changes in European Union?
Two very important issues: Brexit negotiations are well underway, but unfortunately I think it is very negative for both sides losing such an important country, but this was decided by democratic referendum. I hope that after UK leaves the EU the close economic trade relations will be restored. On the other hand, because of the fact that now the EU loses very important partner, it will have to adapt, to reform itself, to deepen integration process. We have overcome rate crisis with euro, with banking system and so on, this has successfully been tackled, also some of the EU states, as Greece, Spain, or Portugal have overcome with the help of the EU and massive amounts of finances given to these countries in order to stabilize. Hopefully this is now behind us. We'll have to move towards establishment of common Finance Ministry so that finances of the EU are being ''unionized'', pulled together.
Europe has about 550 million inhabitants, which slightly more than the third of population of China. It tells you how important it is that EU really becomes united. Now that Merkel has been re-elected in Germany and pro-Europe Macron took power in France, I hope and I believe and I'm convinced that these two big countries will be instrumental in moving forward the reform process in the EU. And this is pre-condition for taking new member states like Serbia i.e., and precondition to play an important role in relations with China, India, and also, of course, the United States.
- According to you which are the main three challenges of the EU right now?
The immediate challenge is successfully overcoming the divorce from UK. The second important issue is the reform of the EU institutions. And the third big issue for the midterm is the successful integration of six Western Balkan countries. But of course I am not forgetting also foreign relations. I think we need to try hard to improve relations with Russia, and EU needs to contribute to resolve conflicts in South Caucasus, and in Georgia, in Ukraine as well. Europe can be a very constructive partner. Europe is not a military power, so it always counts on negotiations, on compromise, on trying to find solutions which people profit from.