Բազմավեկտոր ու փոխլրացնող արտաքին քաղաքականությունը պետք է մնա անփոփոխ. Արսեն Համբարձումյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող ուժերի հետ՝ ՀՀ արտաքին քաղաքականության ոլորտում իրենց տեսլականի վերաբերյալ։
Ձեզ ենք ներկայացնում Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության ԳՄ անդամ, կուսակցության համամասնական ցուցակի երկրորդ համարը ներկայացնող Արսեն Համբարձումյանի բացառիկ հարցազրույցը:
- Պարոն Համբարձումյան, Հայաստանի անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել, ո՞րն է ՀՅԴ մոտեցումն այս հարցում:
- Նախ պետք է բացառել կտրուկ շրջադարձերն արտաքին քաղաքականության հարցերում, բազմավեկտոր ու փոխլրացնող արտաքին քաղաքականությունը պետք է մնա անփոփոխ: Պետք է ամրապնդել արտաքին անվտանգության ռազմաքաղաքական բաղադրիչը։
Նկատի ունենալով մեր համաշխարհային ազգ լինելու հանգամանքը՝ անհրաժեշտ է մշակել և գործադրել Հայաստանի անվտանգության և հայության տարբեր հատվածների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման, համազգային ներուժի բացահայտման և օգտագործման ամբողջական ռազմավարություն:
Պաշտպանության ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունը պետք է խարսխվի ազգ-բանակ հայեցակարգի վրա, միաժամանակ զարգացնելով ռազմական արդյունաբերությունը։
- Ռուսաստանի հետ դաշնակցային փոխգործակցության և ռազմավարական հարաբերությունների առավել խորացումն ու ընդլայնումը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական գործընկերության ամրապնդումը պետք է լինեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները։
ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները պետք է խորացվեն 2017-ին կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում, միաժամանակ շարունակելով եվրոպական առաջատար երկրների, մասնավորապես Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը։
- Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ հարաբերությունների զարգացումը հարևան երկրների, մասնավորապես՝ Վրաստանի և Իրանի հետ:
- Վրաստանի հետ հարաբերությունները պետք է կառուցել բարեկամության ու ազգային շահերի փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա: Բարիդրացիական հարաբերությունների շրջագծում պետք է կարևորել նաև ջավախահայության և ընդհանրապես վիրահայության իրավունքների հետ կապված խնդիրները։
Իրանի հետ բարիդրացիական և փոխշահավետ բազմակողմանի հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն։
- Նկատի ունենալով Թուրքիայի ներկա իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականությունը և դիրքորոշումները՝ տեսանելի ապագայում հազիվ թե հնարավոր է ակնկալել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություն։ Առհասարակ, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն առաջին հերթին ենթադրում է առանց որևէ նախապայմանի երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և Թուրքիայի կողմից միակողմանի կերպով փակված սահմանների բացում։

Ahead of RA early parliamentary elections, which will take place on December 9, "Armedia" IAA presents interviews with the representatives of political forces on their foreign policy priorities.
"Armedia’’ IAA presents an exclusive interview with the member of Armenian Revolutionary Federation [ARF] Supreme Council '' Arsen Hambardzumyan.
- Mr. Hambardzumyan, what steps should be taken to increase the security of Armenia?
- First of all, we must rule out sharp turns in foreign policy issues, multi-vector and complementary foreign policy should remain unchanged. It is necessary to strengthen the military-political component of external security policy.
Taking into account the fact that we are a global nation, it is necessary to develop and implement the whole strategy of discovering and using the national potential, overcoming the challenges facing the Armenian security and Armenian people.
The defense policy should be based on the concept of "nation-army", and military industry should be developed parallelly.
-How do you see the development of bilateral relations between Armenia, Russia, the US and the EU?
- Deepening and expanding allied partnership and strategic relations with Russia, strengthening of friendly partnership with the United States should be the priorities of Armenia's foreign policy.
Relations with the EU should be deepened within the framework of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement signed in 2017, while continuing the further development of bilateral relations with leading European countries, in particular with France and Germany.
-How do you see the development of relations between Armenia and its neighboring countries, in particular, with Georgia and Iran?
- Relations with Georgia should be based on the principles of friendship and mutual respect of national interests. In the framework of good-neighborly relations, issues of Armenians from Javakhk and generally the rights of Armenians in Georgia should be emphasized.
The deepening of good-neighborly and mutually beneficial relations with Iran has a strategic importance for Armenia.
- Do you think it is possible to normalize the Armenian-Turkish relations in the foreseeable future and what steps should the parties take in that direction?
- Taking into account the policy and position of Turkey's current authorities, in the foreseeable future it is hardly possible to expect an opportunity for normalization of Armenian-Turkish relations. In general, the normalization of the Armenian-Turkish relations first of all supposes establishment of bilateral diplomatic relations without any preconditions and opening of borders, which are unilaterally closed by Turkey.