Ֆրանսիական տնտեսությունը` վատ և ավելի վատ սցենարների երկընտրանքի առաջ
Այն, ինչ կատարվում է Ֆրանսիայում տնտեսական սխալ, կամ առնվազն հանրության համար խիստ անընդունելի քաղաքականության արդյունքում ստեղծված վակուումի պայթյուն է: «Դեղին բաճկոններ» անունն ստացած շարժումը, պարզվում է, ավելի շատ «գույներ» ունի: Այն ուղղված է ոչ միայն վառելիքի թանկացմանը դեմ. սա պարզապես կուլմինացիան էր դժգոհության այն հսկայական ալիքի, որն առաջացել է գործող իշխանությունների կողմից՝ վերջին շրջանում իրականացվող բարեփոխումների պատճառով: Խոսքը, մասնավորապես հարկային, առողջապահական ոլորտներում, աշխատանքի շուկայում հայտարարված փոփոխություններին է վերաբերում, որոնք ենթադրում են, օրինակ, զբաղվածության աճը խթանելու նպատակով նպաստների որոշ հիմնադրամների կրճատում, բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվության նվազեցում, աշխատողների երաշխիքների կրճատում և այլն: Փոփոխություններ են կատարվել այսպես կոչված սոլիդար հարկման համակարգում. եթե նախկինում հարկվում էին 800 հազար և ավել եվրոյի գույք կամ թանկարժեք իր ունեցող անձիք, ապա այսօր այդ հարկատեսակը գործում է միայն թանկարժեք անշարժ գույքի նկատմամբ:
Այն որ վառելիքի թանկացումն ուղղակի համբերության վերջին կաթիլն էր, երևաց դրա թանկացումը հետաձգելու մասին իշխանությունների հայտարարության անարդյունավետությունից: Մարդիկ պահանջում են Մակրոնի հրաժարականը, իսկ դա նշանակում է, որ դժգոհ են ոչ թե ինչ-որ կոնկրետ ակտից, այլ՝ վարվող քաղաքականությունից առհասարակ:
Ի՞նչ է անում Մակրոնը: Թանկացման որոշումը երկարաձգելուն զուգահեռ Ֆրանսիայի նախագահը խոստանում է նվազագույն աշխատավարձերի բարձրացում, չհարկվող հավելավճարների ավելացում, հարկային արտոնությունների սահմանում ամսական 2000-ից պակաս եվրո եկամուտ ունեցողների համար: Բնականաբար, այս ամենն՝ ի հաշիվ բյուջեի, իսկ ավելի ճիշտ՝ բյուջետային դեֆիցիտի մեծացման:
Պարզ է ու հասկանալի, որ Մակրոնի՝ հրդեհ հանգցնելուն միտված մոտեցումը կարճաժամկետ դրական արդյունք կունենա՝ իրականում ստեղծելով տնտեսական մեծ փուչիկ. հասարակության դժգոհությունն առաջացրած բարեփոխումները Մակրոնի վարչակազմն ընդունել է ելնելով տնտեսության պահանջներից: Մյուս կողմից, բողոքի ակցիաները դադարեցնելու նպատակով նախատեսվող տնտեսական միջոցառումներով Մակրոնը ֆրանսիայի տնտեսությունը կանգնեցնում է բրյուսելյան պահանջների չկատարման վտանգի առաջ՝ մեծացնելով բյուջետային դեֆիցիտի թույլատրելի 3%-ի շեմը:
Վերը նշված գործողություններն, իհարկե, միառժամանակ վերադարձրել են ֆրանսիական տնտեսության նկատմամբ որոշակի վստահություն, ինչի մասին վկայում է Մակրոնի հայտարարությանը հաջորդած ֆոնդային բորսաներում ֆրանսիական արժեթղթերի առևտրի աճը, սակայն ստեղծված իրավիճակը ևս մեկ ապացույց է առ այն, որ պոպուլիստական աժեքներով երկրի կառավարումը ստեղծում է փակուղային իրավիճակներ: Իշխանության բեռը մշտապես ծանր է, և այդ պարագայում ժողովրդին ականջահաճո հայտարարությունները պետք է հիմնված լինեն խորքային ու ապացուցողական հաշվարկների վրա, հակառակ պարագայում դրանց առաջացրած դրական էներգետիկան կարող է հակադարձ համեմատական ազդեցություն ունենալ:

Французская экономика: выбор между плохим и худшим
То, что происходит во Франции, - результат большой экономической ошибки, или же вакуумный взрыв, созданный политикой, неприемлемой для общественности. Движение "Желтые жилеты", оказывается, разноцветное. Оно направлено не только против повышения цен на топливо, такое движение является обычно кульминацией огромной волны недовольства в связи с последними экономическими реформами со стороны властей страны.
Речь идет о налоговых реформах, об изменениях в здравоохранительной системе, рынке рабочего труда, что предусматривает, например, сокращение некоторых социальных фондов, социальной ответственности бизнеса, уменьшение рекомендаций рабочей силы и т.д. Изменения были введены в так называемую солидарную налоговую систему: если раньше налогами были обложены люди с имуществом в 800 тысяч или больше евро, то отныне эта разновидность налога срабатывает только на людей, у которых есть дорогая недвижимость.
То, что рост цен на топливо оказался последней каплей, переполнившей чашу терпения, стало ясно после того, как решение отложить эту меру не повлияло на введение чрезвычайного положения в стране: люди требуют отставки Макрона, а это значит, что недовольство касается не одного конкретного акта, а вообще - глобальной политики в целом.
Что делает Макрон? Параллельно решению отложить инфляцию в вопросе топлива, французский президент обещает рост зарплат, рост необлагаемых бонусов, установление налоговых льгот для тех, у кого прибыль меньше 200 евро. Естественно, все это - за счет увеличения бюджетного дефицита.
Понятно, что подход Макрона "по быстрому тушению огня" окажет краткосрочный положительный эффект, создав большой экономический шар - ведь перемены, предпринятые правительством Макрона и вызвавшие недовольство граждан, на самом деле исходили из экономических нужд страны. С другой стороны, последние обещания Макрона ставят экономику Франции под угрозой невыполнения принципов Брюсселя (бюджетный дефицит не должен превышать уровень 3%).
Нужно отметить, что вышеуказанные шаги правительства Франции вернули  некоторое доверие граждан: в фондовых биржах повысились активы, но сложившаяся ситуация еще раз доказывает, что управление страной при помощи популистского подхода приводит к тупику.
Бремя властей - всегда тяжелая ноша, и в этой ситуации приятные для народа заявления должны основываться на фактах. В противном случае позитивная энергетика озвученных заявлений может сработать не "за", а "против"…