Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի հետ գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Փոխվարչապետը, ողջունելով հյուրերին և շնորհավորելով անցած տոների կապակցությամբ, մաղթել է նույն կառուցողական հունով շարունակել բեղմնավոր աշխատանքը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը 2020 թվականին: Փոխվարչապետը գոհունակությամբ է նշել, որ երկկողմ համագործակցության օրակարգի բոլոր հարցերով առաջընթաց է արձանագրվել: Մհեր Գրիգորյանը, մասնավորապես, շեշտել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկման հաջող գործընթացը՝ անդրադառնալով 2019 թվականի վերջին կայացած Գործընկերության կոմիտեի արդյունքներով համատեղ հայտարարությանը: Փոխվարչապետը ներկայացրել է ոլորտային ռազմավարությունների մշակման ու հաստատման գործընթացը և Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մշակման տրամաբանությունը՝ առանձնացնելով հիմնական մեգանպատակներն ու դրանց կապը ՀԸԳՀ-ի և Կայուն զարգացման նպատակների հետ: Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է Հայաստանի զարգացման գործընկերների ներգրավվածությունը ռազմավարությունների մշակման գործընթացում՝ անդրադառնալով առանձին ռազմավարությունների քննարկման ընթացքում դոնոր համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությանը:
Վասիլիս Մարագոսը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, տարեսկզբյան հանդիպումը լավ առիթ է համարել համատեղ կատարված աշխատանքը գնահատելու և առաջիկա անելիքները ուրվագծելու համար: ԵՄ պաշտոնյան բարձր է գնահատել ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, որի շնորհիվ ավելացել է նաև Հայաստանին տրամադրվող աջակցությունը: Ընդգծելով, որ կարևոր է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շնորհիվ իրականացված աշխատանքն ու իրական արդյունքները՝ Վասիլիս Մարագոսը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և լինելու նրա վստահելի գործընկերը՝ երկրի զարգացմանը միտված ծրագրերում:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են արդարադատության ոլորտի և ոստիկանության բարեփոխումների իրականացումը: Վասիլիս Մարագոսը դրական է գնահատել այս ոլորտներում կառավարության արդեն իսկ իրականացված բարեփոխումները և նախանշած անելիքները: Անդրադարձ է կատարվել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ-ի կողմից առաջիկայում ներկայացվելիք առաջնահերթություններին և 2020 թվականից հետո համատեղ ծրագրավորման ուղղություններին:

Вице-премьер Мгер Григорян провел встречу с представителем ЕС
Вице-премьер Мгер Григорян принял находящуюся с рабочим визитом в Армении делегацию во главе с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василисом Марагосом. Во встрече также приняла участие глава делегации Европейского Союза в Армении, посол Андреа Викторин.
Как сообщили в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, поприветствовав гостей и поздравив их с прошедшими праздниками, вице-премьер пожелал продолжить плодотворную работу и реализацию совместных проектов в 2020 году в таком же конструктивном русле. Вице-премьер с удовлетворением отметил, что достигнут прогресс по всем вопросам повестки дня двустороннего сотрудничества. Мгер Григорян, в частности, подчеркнул успешную реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, коснувшись совместного заявления по итогам работы Комитета по партнерству в конце 2019 года.
Вице-премьер представил процесс разработки и утверждения отраслевых стратегий и логику разработки стратегии трансформации Армении, выделив основные цели и их связь с Соглашением ЕС-Армения и целями устойчивого развития. Мгер Григорян подчеркнул важность вовлечения партнеров по развитию Армении в процесс разработки стратегии, коснувшись участия представителей донорского сообщества в обсуждении отдельных стратегий.
Поблагодарив за прием, Василис Марагос посчитал встречу в начале года хорошей возможностью оценить совместную работу и наметить предстоящие действия. Официальный представитель ЕС высоко оценил установившееся эффективное сотрудничество, благодаря чему была увеличена оказываемая Армении поддержка. Подчеркнув важность работы и реальных результатов сотрудничества ЕС-Армения, Василис Марагос выразил готовность продолжать развивать отношения с Арменией и быть его надежным партнером в программах развития страны.
Собеседники подчеркнули важность реформ в области юстиции и полиции. Василис Марагос положительно оценил уже осуществленные правительством реформы в этой области и намеченные планы. Были затронуты приоритеты, которые будут установлены ЕС в рамках Восточного партнерства, и направления совместного планирования после 2020 года.