Եվրոպական կողմի արձագանքը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումներին
Մարտի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այց կատարեց Բրյուսել՝ հանդիպումներ ունենալով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելի և Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
Այցը կապված չէր ԵՄ որևէ միջոցառմանը ՀՀ վարչապետի մասնակցության հետ և կազմակերպվել էր հայկական կողմի նախաձեռնությամբ: Հանդիպումներին եվրոպական կողմի անդրադարձերը վկայում են այն մասին, որ դրանց բովանդակությանն ու փաստին եվրոպական կողմն առանձնապես մեծ նշանակություն չի տվել:
Միայն Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարի հետ հանդիպման արդյունքներն են արտացոլվել պաշտոնական կայքում մամլո հաղորդագրության տեսքով: Եվրոպական խորհրդի նախագահն ու ԵԺԿ նախագահը բավարարվել են Թվիթերում համառոտ գրառում կատարելով:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը գրել է. «Այսօր հանդիպում եմ ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ մանրամասն քննարկելու ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններն ու Արևելյան գործընկերությունը:  Այս դինամիկ երկխոսություններն ամրացնում են մեր երկկողմ հարաբերություններն ու հանրությունների միջև կապերը: Սպասում եմ մեր հաջորդ ԱլԳ գագաթաժողովին Բրյուսելում»:
ԵԺԿ նախագահ Դոնալդ Տուսկը նկար է տեղադրել հանդիպումից՝ նշելով. «Լավ հանդիպում էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Քննարկել ենք քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում, կայանալիք հանրահավաքը, բարեփոխումները երկրում և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների բարելավման ուղիները»:
Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելի`Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Բորելը հանդիպել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մարտի 9-ին Բրյուսելում՝ քննարկելու երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր:
Բարձր ներկայացուցիչը և վարչապետը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման հեռանկարները: ԵՄ-ն լիարժեք աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Բարձր ներկայացուցիչը և վարչապետն ընդգծել են ԵՄ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի դերն այս համատեքստում:
Բարձր ներկայացուցիչը ողջունել է վարչապետի հավատարմությունը բարեփոխումներին և Եվրամիության և Հայաստանի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացմանը: Բարձր ներկայացուցիչը ողջունել է Հայաստանում բարեփոխումների հետագա իրականացումը ԵՄ աջակցությամբ»:
Այցի ընտրված ժամանակն ու հայկական կողմի հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ այցի հիմնական նպատակը Հայաստանում կայանալիք հանրաքվեին ընդառաջ եվրոպական կողմի դրական արձագանքն ապահովելն էր, աջակցություն ստանալը, կամ առնվազն՝ Հայաստանում կատարվող ներքաղաքական գործընթացների հետ կապված հետագա բացասական գնահատականները կանխարգելելը: Մինչ դեռ եվրոպական կողմի արձագանքները հանդիպումներին որևէ դրական գնահատական այդ ամենի հետ կապված չեն պարունակում՝ եվրոպացի պաշտոնյաները սահմանափակվել են չեզոք ձևակերպումներով, առավելագույնը՝ Հայաստանում ԵՄ աջակցությամբ հետագա բարեփոխումների իրականացման կարևորումն է: Այստեղ էլ «ԵՄ աջակցությամբ» ձևակերպումը հուշում է, որ խոսքն ամենևին ՍԴ դեմ տարվող պայքարի մասին չէ:

Реакции европейской стороны на встречи с Николом Пашиняном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 марта совершил рабочий визит в Брюссель, где встретился с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, вице-председателем Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем и председателем Европейской народной партии Дональдом Туском.
Визит не был приурочен к какому-либо международному мероприятию и был инициативой армянской стороны. Формат предоставления информации о встречах показывает, что европейцы не придают особую важность как содержанию, так и самому факту прошедших обсуждений.
Только итоги встречи с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности были отражены на официальном сайте ЕС в виде пресс-релиза, в остальных же случаях европейские чиновники ограничились короткими записями в Твиттере.
Председатель Европейского Совета Шарль Мишель на своей страничке написал: "Встретился сегодня с Николом Пашиняном для подробного обсуждения отношений между ЕС и Арменией и Восточного партнерства. Эти динамичные диалоги укрепляют наши двусторонние отношения и отношения между людьми. С нетерпением ждем нашего следующего Саммита Восточного Партнерства в Брюсселе".
Председатель Европейской народной партии Дональд Туск выложил фотографию со встречи и написал: "Хорошая встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Мы обсудили политическую ситуацию в Армении, предстоящий референдум, реформы в стране и пути улучшения отношений между ЕС и Арменией".
В официальном сообщении по итогам встречи вице-председателя Европейской комиссии, Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля с Николом Пашиняном говорится: "Верховный представитель/вице-президент Боррель встретился с премьер-министром Армении Николем Пашиняном 9 марта в Брюсселе, чтобы обсудить двусторонние и региональные вопросы.
Высокий представитель европейской политики и премьер-министр Армении обсудили перспективы урегулирования карабахского конфликта. ЕС полностью поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта. Верховный представитель и премьер-министр подчеркнули роль Специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа в этом контексте.
Верховный представитель приветствовал приверженность премьер-министра осуществлению реформ и воплощению в жизнь Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. Высокий представитель призвал к дальнейшему осуществлению реформ при поддержке ЕС".
Время, выбранное для визита, и пресс-релизы армянской стороны показывают, что основной целью визита премьер-министра в Брюссель было обеспечение положительных реакций в связи с референдумом, назначенным на 5-ое апреля в Армении, а также гарантирование поддержки или, как минимум, предотвращение негативных реакций на референдум с европейской стороны. Тем временем, реакции европейской стороны на встречи с Пашиняном демонстрируют, что ЕС не намерен поддерживать политику Пашиняна в отношении Конституционного Суда. Европейские чиновники ограничились нейтральными формулировками, в крайнем случае, подчеркнули важность осуществления реформ при поддержке ЕС. Словосочетание "при поддержке ЕС" показывает, что речь в данном случае не идет о развязанной борьбе с Конституционным Судом.