Ղարաբաղյան կարգավորման ինչ մոտեցում է ընտրել արցախցին
2020 թվականի մարտի 31-ին Արցախում կայացած նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն՝ Արցախի խորհրդարանում ներկայացված կլինի հինգ քաղաքական ուժ՝ «Ազատ հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքը, «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը, Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը, ՀՅ Դաշնակցությունը և Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը:
Իսկ նախագահի պաշտոնի համար պայքարը կշարուկավի ապրիլի 14-ին նշանակված ընտրությունների երկրորդ փուլում, քանի որ թեկնածուներից ոչ մեկին չի հաջողվել ստանալ ընտրողների ձայների 50 տոկոսից ավելին: Երկրորդ փուլում նախագահի պաշտոնի համար կպայքարեն առավելագույն ձայներ հավաքած թեկնածուները՝ Արայիկ Հարությունյանը (49.26%) և Մասիս Մայիլյանը (26,4%):
«Արմեդիա»  ՏՎԳ-ն արդեն անդրադարձել է Արցախի համապետական ընտրություններում առաջադրված կուսակցությունների (դաշինքների) և թեկնածուների նախընտրական ծրագրերին՝ դրանց առանձին դրույթներ ներկայացնելով աղյուսակի տեսքով: Միաժամանակ, առանձին վերլուծությամբ ներկայացրել ենք առաջադրված քաղաքական ուժերի մոտեցումները Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ
Այժմ փորձենք ավելի մանրամասն հասկանալ, թե ինչ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում ինչ ընտրեց արցախցին և ինչպիսի մոտեցում է ունենալու Արցախը մոտակա տարիներին:
Նախ, արձանագրենք, որ ո՛չ քաղաքական ուժերը, ո՛չ էլ նախագահի թեկնածուները պատրաստ չեն Ղարաբաղյան կարգավորաման համատեքստում որևէ զիջում կատարել: Երկրորդ փուլ անցած երկու նախագահի թեկնածուներն այս հարցում նույնպես միակարծիք են:
«Մենք որևէ զիջում անելու իրավունք չունենք», - հեռուստաբանավեճի ժամանակ հայտարարել է «Ազատ հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքից առաջադրված նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը:
«Տարածքային զիջումների վրա հիմնված կարգավորման հնարավոր ուղիների փնտրտուքը հեռանկարային չէ, քանի որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տարածքային վեճ չէ», - նախընտրական շրջանում իր հարցազրույցներից մեկում նշել է նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերին, ապա Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության առաջնորդ Աշոտ Ղուլյանը Ղարաբաղյան կարգավորման տեսլականն այսպես է բանաձևել. «Նվազագույն այսօրվա վիճակն է՝ անկախ Արցախի Հանրապետությունն իր տարածքային և անվտանգության բաղադրիչներով, վերջնական նպատակը՝ Հայաստանի հետ վերամիավորումը»: Ավելին, կուսակցությունն իր նախընտրական ծրագրում ընդգծում է. «Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո են Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանը, Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների որոշ հատվածներ։ Համաձայն հիմնախնդրի իրավական հիմքերի և Արցախի Հանրապետության սահմանադրության՝ այդ շրջանները պատկանում են Արցախի Հանրապետությանը և պետք է վերադարձվեն»։
ՀՅ Դաշնակության համար Արցախի հզորացման և հարցի լուծման հիմնական առանցքը «զարգանալ՝ չզիջելով» սկզբունքն է. «Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը երաշխավորող հիմնական գործոններից է»:
Նշենք, որ «Միանսկան Հայրենիք» և «Արդարություն» կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերում չկա որևէ դրույթ, որը թույլ կտա ենթադրելու, որ վերջիններս պատրաստ են ինչ-որ հարցում զիջումների գնալ:
Ինչ վերաբերում է Արցախի կարգավիճակին, ապա պետք է նկատենք, որ և՛ քաղաքական ուժերը, և՛ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած թեկնածուները միակարծիք են՝ Արցախի անկախությունը պետք է միջազգային ճանաչում ստանա, Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական խնդիրը երկրի սուբյեկտայնության բարձրացումն է: Քաղաքական ուժերի մեծ մասն, ընդ որում, Արցախի անկախության ճանաչումը դիտում է որպես Հայաստանին վերամիավորման համար անհրաժեշտ քայլ:
«Միասնական հայրենիք, սակայն այս փուլում մենք չպետք է կասկածի տակ դնենք Արցախի անկախությունը», - հեռուստաբանավեճի ժամանակ հայտարարել է նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը:
«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Արցախի ինքնորշման փաստը ճանաչելու վրա», - նշում է Մասիս Մայիլյան, ով անկախությունը դիտարկվում է որպես Հայաստանի հետ միացման տանող ճանապարհ:
Նման մոտեցում ունեն նաև Արցախի ժողովրդական կուսակցությունը, ՀՅ Դաշնակցությունը (Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը միացյալ հայրենիք կերտելու միջանկյալ հանգրվան է) և «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը (հետմուտ է լինելու «ԱՀ երաշխավորված և անվտանգ միջազգային ճանաչմանը՝ վերջնական նպատակ ունենալով մայր հայրենիքին դեյուրե միավորումը՝ ԱՀ սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքների պահպանմամբ»):
«Արդարություն» կուսակցությունը ևս կարևորում է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը՝ այն դիտելով որպես անվտանգության ապահովման ժամանակակից մեխանիզմ:
Ինչ վերաբերվում է այսօր ընթացող բանակցային գործընթացին, ապա նրանք հանդես են գալիս բանակցային ձևաչափը վերականգնելու և Արցախը որպես լիարժեք կողմ ներգրավելու օգտին:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Արցախում նոր ձևավորվող իշխանությունն, ընդհանուր առմամբ, միասնական դիրքորոշում ունի Արցախյան կարգավորման հիմնական հարցերի վերաբերյալ, մոտեցումներում առկա տարբերություններն ավելի շատ նրբերանգային են՝ սահմանված նպատակին հասնելու ճանապարհին վերաբերող:

Какой подход к карабахскому урегулированию выбрал народ Арцаха?
Согласно предварительным результатам президентских и парламентских выборов, состоявшихся 31 марта 2020 года в Арцахе, в парламенте Арцаха будут представлены пять политических сил: блок "Свободная Родина-ХДС", партия "Единая Родина", Партия справедливости Арцаха, АРФ Дашнакцутюн и Демократическая партия Арцаха. Борьба за президентское кресло продолжится во втором туре выборов, назначенном на 14 апреля, поскольку ни одному из кандидатов не удалось набрать более 50 процентов голосов. Во втором туре за президентство будут бороться кандидаты, получившие наибольшее количество голосов - Араик Арутюнян (49,26%) и Масис Маилян (26,4%). При этом последний вчера выступил с обращением к своим избирателям и призвал их бойкотировать второй тур и не идти голосовать.
ИАА "Армедиа" ранее представила отдельные положения предвыборных программ партий (блоков) и кандидатов, выдвинутых на общенациональных выборах в Арцахе в виде таблицы. В то же время мы представили в отдельных анализах подходы политических сил и кандидатов относительно армяно-арцахских отношений и урегулирования карабахского конфликта.
Теперь попытаемся понять, за что именно народ Арцаха проголосовал в контексте урегулирования карабахского конфликта, и какой подход к этому вопросу Арцах будет иметь в ближайшие годы.
Прежде всего, надо констатировать, что ни политические силы, ни кандидаты в президенты, прошедшие во второй тур, не готовы идти на какие-либо уступки в контексте карабахского урегулирования. "Мы не имеем права идти на какие-либо уступки", - заявил во время телевизионных дебатов кандидат в президенты Араик Арутюнян, выдвинутый блоком "Свободная Родина-ХДС".
"Поиск возможных путей урегулирования на основе территориальных уступок не является перспективным, поскольку азербайджано-карабахский конфликт не является территориальным спором", - заявил в одном из интервью кандидат в президенты Масис Маилян.
Что касается политических сил, представленных в Национальном Собрании, то лидер Демократической партии Арцаха Ашот Гулян сформулировал концепцию карабахского урегулирования следующим образом: "Нынешняя ситуация минимальная: независимая Республика Арцах со своими территориальными компонентами и компонентами безопасности, конечная цель - воссоединение с Арменией". Более того, партия подчеркивает в своей предвыборной программе: "Шаумянский район Республики Арцах, некоторые районы Мартакертского и Мартунинского районов находятся под оккупацией Азербайджана. Согласно правовому основанию вопроса, Конституции Республики Арцах, эти районы принадлежат Республике Арцах и должны быть возвращены".
Для АРФ Дашнакцутюн главной осью укрепления Арцаха и решения конфликта является принцип "развиваться без компромиссов": "Территориальная целостность Республики Арцах является одним из основных факторов, гарантирующих стабильность и мир в регионе".
Следует отметить, что в предвыборных программах партий "Единая Родина" и "Справедливость" отсутствует положение, которое позволит предположить, что последние готовы пойти на уступки по каким-то вопросам.
Что касается статуса Арцаха, то как политические силы, так и кандидаты, прошедшие во второй тур президентских выборов, единодушны: независимость Арцаха должна быть признана на международном уровне, главная задача внешней политики Арцаха заключается в повышении субъектности страны.  Более того, большинство политических сил считают признание независимости Арцаха необходимым шагом для воссоединения с Арменией.
"Родина едина, но на данном этапе мы не должны ставить под сомнение независимость Арцаха", - заявил кандидат в президенты Араик Арутюнян в ходе теледебатов. "Урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно основываться на признании факта самоопределения Арцаха", - сказал Масис Маилян, который считает независимость способом воссоединения с Арменией.
Похожие подходы также у Демократической партии Арцаха, АРФ Дашнакцутюн (международное признание Республики Арцах - промежуточный пункт в создании единой родины) и партии “Единая Родина”.
Партия “Справедливость” также придает важность международному признанию Республики Арцах, рассматривая ее как современный механизм безопасности.
Что касается нынешнего переговорного процесса, то все политические силы выступают за возвращение Арцаха за стол переговоров в качестве полноправной стороны.
Таким образом, можно констатировать, что у новой политической элиты Арцаха в целом есть общая позиция по основным вопросам арцахского урегулирования, различия в подходах более нюансированы и касаются не целей, а способов достижения поставленных целей.