Նավթի շուկայի ուշ վերականգնման իշխանական հույսերը, կարծես թե, տապալվում են
Նավթի շուկայում առաջիկա մի քանի օրերին նոր զարգացումներ են սպասվում: Իրադարձություններ, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կմեկնարկեն նավթի շուկայի կարգավորումը:
09.04.2020  ՕՊԵԿ+ երկրների հեռավար հանդիպման  այս պահին դրությամբ սահմանված ժամկետն է: Ինչու այս պահի դրությամբ, քանի որ մեկ անգամ արդեն` 06.04-ին նախատեսված հանդիպումը հետաձգվել է:
10.04.2020  G20-ի երկրների էներգետիկայի նախարարների արտակարգ հանդիպում:
11.04.2020  ԱՄՆ սենատորները սաուդյան իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ կքննարկեն նավթի համաշխարհային շուկայի կայունացումը:
Կողմերի շահագրգռությունը` շուտափույթ կարգավորելու շուկան, ակնհայտ է: Որպես հիմնական դերակատարներ, առանձնացնենք.
ՌԴ:  Սեփական պահուստների հաշվին ունենալով մեծ վստահություն` ՌԴ-ն իրականացրեց մի քաղաքականություն, որից կտուժեր նաև սեփական տնտեսությունը` իր գործողությունների արդյունքում նվազեցնելով նավթի համաշխարհային գները: Փոխարենը ՌԴ-ն շահեց ԱՄՆ կողմից բավական մեծ թափ հավաքած ամերիկյան թերթաքարային նավթաարդյունաբերությանը մեծ հարված հասցնելով, ինչպես նաև` Սաուդյան Արաբիայի կողմից նավթի արդյունահանման, գուցե նաև միակողմանի, կամ ՌԴ-ին ոչ համաչափ սահմանափակումների հավանականությամբ: Վերջին մասով ազդակները գալիս են սաուդյան իշխանությունների հետ սպասվող բանակցություններին ԱՄՆ կանխատրամադրվածությունից. բանակցություններին կմասնակցեն հանրապետական սենատորներ Քևին Կրամերն ու Դեն Սալիվանին, ովքեր ավելի վաղ առաջարկում էին դադարեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Սաուդյան Արաբիային, եթե Էր Ռիադը հրաժարվի կրճատել նավթի արդյունահանումը:
ԱՄՆ: Միացյալ Նահանգները, ում կողմից 2000-ականներից թափ առած թերթաքարային նավթային արդյունաբերությունը գրանցում էր հաջողություններ, նավթի էժանացման արդյունքում խիստ վտանգ է զգում իր կողմից հռչակած «թերթաքարային նավթի հեղափոխության» նկատմամբ: Ուստի, պատրաստ է ամեն գնով պայքարել իր համար անհասանելի մրցակցի` խիստ էժան նավթի դեմ: ՌԴ-ի նկատմամբ լծակներ չկան, փոխարենը սաուդյան իշխանությունների նկատմամբ կա ճնշման հնարավորություն` ի դեմս ռազմական օգնության կրճատման, կամ դադարեցման:
Սաուդիան Արաբիա: Երկրի բյուջետային եկամուտների մոտ 75 % ու ՀՆԱ-ի 45 %-ն ապահովվում է նավթի արդյունաբերության կողմից: 22 դոլարի մակարդակի հասած գինը հարված է երկրի ողջ ֆինանսական կայունությանը:
Այս ամենից զատ, նավթի համաշխարհային գների կարգավորիչ հիմնական գործոնն է սկսել ակտիվանալ: Խոսքը համաշխարհային պահանջարկին է վերաբերում, որի շուրջ դրական ազդակները գալիս են Չինաստանի կողմից կորոնավիրուսի հաղթահարման և բնականոն կյանքին հետզհետե վերադարձի մասին լուրերից:
Արդյունքում, գրեթե անխուսափելի է, որ առաջիկա հանդիպումներին նավթի համաշխարհային շուկան կմտնի եթե ոչ ամբողջական, ապա գոնե մասնակի կարգավորումների դաշտ:
Եթե գնահատականը ճիշտ է, ինչի հավանականությունը վերոնշյալ վերլուծությունից ելնելով, մեծ է, ապա Ռուսաստանի հաշվարկները ճիշտ էին ու երկարաժամկետ: Ինչը ցավոք, ոչ մի կերպ հնարավոր չէ ասել մեր իշխանությունների համար, որոնք գազի սակագնի բանակցությունների բովանդակության մեջ լրիվ չհաշվարկված կերպով մտցրեցին իրավիճակային գործողությունների էլեմենտ` հույսը դնելով նավթի շուկայի դեռ երկար ժամանակ չվերականգնման վրա:

Надежды властей Армении на поздние сроки восстановления рынка нефти рушатся
На рынке нефти в ближайшие несколько дней ожидаются новые развития, которые, скорее всего, дадут старт урегулированию нефтяного рынка. Что же нас ожидает?
09.04.2020 - была проведена онлайн-встреча стран в формате ОПЕК +. Запланированная на 6 апреля встреча была отложена один раз. На вчерашней встрече страны ОПЕК+ договорились ограничить добычу нефти в целом на 10 млн баррелей в сутки в мае-июне.
10.04.2020 - На сегодня запланирована чрезвычайная встреча министров энергетики стран G20.
11.04.2020 - Сенаторы США обсудят с представителями властей Саудовской Аравии стабилизацию мирового рынка нефти.
Заинтересованность сторон в скорейшем урегулировании рынка нефти очевидна. Рассмотрим по-отдельности главных акторов создавшейся ситуации.
Россия
Будучи уверенной в собственных запасах нефти, Россия стала проводить политику, которая нанесла ущерб собственной экономике, и в результате которой мировые цены на нефть снизились. Одновременно Россия нанесла серьезный удар по промышленности сланцевой нефти США, которая в последные годы набирала большие обороты, а также на объемы добычи нефти Саудовской Аравии. Нужно отметить, что сегодня есть сигналы, согласно которым, возможно, в скором будущем Саудовская Аравия понизит добычу нефти в одностороннем порядке, или же будет снижать уровень добычи в соответствии с показателями России.
Сигналы исходят от факта предрасположенности США к переговорам с властями Саудовской Аравии. В переговорах примут участие сенаторы-республиканцы Карин Крамер и Дэн Салливан, которые ранее предлагали прекратить военную помощь Саудовской Аравии со стороны США - в случае отказа Эр-Рияда снизить объемы добычи нефти.
США
Соединенные Штаты, которые процветают в индустрии сланцевой нефти с 2000-ых годов, сталкиваются с серьезной угрозой своей "революции сланцевой нефти", поскольку цены на нефть падают. Поэтому они готовы любой ценой бороться со своим недосягаемым конкурентом - очень дешевой нефтью. Никаких рычагов против России у них нет, но вместо этого у них есть возможность оказать давление на власти Саудовской Аравии с целью сокращения или прекращения им военной помощи.
Саудовская Аравия
Около 75% доходов бюджета страны и 45% ВВП обеспечивается нефтяной промышленностью. Уровень цены нефти в 22 доллара - большой удар по общей финансовой стабильности страны.
Нужно отметить, что, кроме вышесказанного, для балансирования рынка нефти на данный момент начинается усиливаться и основной фактор регулирования - глобальный спрос на "черное золото". Спрос постепенно поднимается на фоне слухов о возвращении Китая к нормальной жизни после вспышки эпидемии коронавируса.
В результате всего этого почти неизбежно, что мировой рынок нефти - после предстоящих нескольких тематических встреч - войдет в поле если не полного, то частичного ценового урегулирования.
Если эти оценки верны, а для этого есть основания в приведенном выше анализе, то расчеты России были правильными и долгосрочными.
К сожалению, этого нельзя сказать о властях Армении, которые включили элемент ситуационных действий в содержание переговоров по тарифу на газ и совершенно не рассчитали свои действия, надеясь, что рынок нефти не будет восстановлен в течение длительного времени.