Երևանում աշխատանքն սկսեց Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանը (ուղիղ)
Երևանում սկսվեց Հայաստանի Հանրապետության 8-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը։ Օգոստոսի 2-ին պատգամավորները գաղտնի քվեարկությամբ կընտրեն խորհրդարանի նախագահին և նրա երեք տեղակալներին, որոնցից մեկը պետք է լինի ընդդիմության ներկայացուցիչ։ Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընտրություններում հաղթած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ԱԺ նախագահի պաշտոնին առաջադրել է Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությունը, որը նախկին գումարման խորհրդարանում փոխնախագահներից մեկն էր։
Նոր խորհրդարանն ունի 107 պատգամավոր։ 71 մանդատ ստացել է «ՔՊ» կուսակցությունը, 29 մանդատ՝ «Հայաստան» դաշինքը և 7 մանդատ՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը։

В Ереване начал работу новоизбранный парламент Армении
В Ереване началось первое заседание новоизбранного Национального Собрания Армении 8-го созыва, передает News.am.
2 августа депутаты тайным голосованием изберут председателя парламента и трех его заместителей, один из которых должен быть представителем оппозиции. Победившая на выборах партия «Гражданский договор» исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна на должность председателя НС выдвинула кандидатуру Алена Симоняна, являвшегося в парламенте прежнего созыва одним из вице-спикеров.
Всего в новом парламенте 107 депутатов. 71 мандат получила партия "ГД". 29 мандатов у блока "Армения" и 7 – у блока "Честь имею".