Ուկրաինայի ԱԽՔ տեղակալը Ռուսաստանի հետ հնարավոր պատերազմում կայծակնային կապիտուլյացիա է կանխատեսել Ուկրաինայի համար
CC BY 4.0 / Адміністрація Президента України /
Ուկրաինայի հետ պատերազմի դեպքում ռուս զինվորականները կկարողանան արագ հասնել երկրի մայրաքաղաք, հայտարարել է երկրի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ, Հատուկ գործողությունների ուժերի նախկին փոխհրամանատար Սերգեյ Կրիվոնոսը «Ուկրաինա 24» հեռուստաալիքի եթերում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով, առաջին հերթին Մոսկվան կկարողանա գործի դնել ճշգրիտ զենքեր և ինքնաթիռներ՝ «90-ականների վերջին Հարավսլավիայի օրինակով»։ Միաժամանակ առաջնահերթությունը կլինի Կիևի իշխանություններին ահաբեկելը:
«Հիշեցնեմ, որ ռուսական շարասյունը սովորական երթով վեց ժամում Սումից Կիև կհասնի, եթե դիմադրություն չլինի, և մենք պատրաստ չլինենք դրան։ Եվ դա բավական կլինի, որպեսզի երկրի իշխանությունը, պայմանականորեն, կապիտուլյացիայի ենթարկվի»,- ասել է գեներալը։

Генерал ВСУ предрек Украине молниеносную капитуляцию в войне с Россией
Российские военные в случае начала войны с Украиной смогут быстро дойти до ее столицы, заявил заместитель секретаря Совбеза страны, экс-замкомандующего Силами спецопераций Сергей Кривонос, в эфире телеканала "Украина 24", передает ''РИА Новости''.
По его словам, в первую очередь Москва сможет задействовать высокоточное оружие и авиацию "по примеру Югославии конца 90-х". При этом первоочередной задачей будет запугать киевские власти.
"Напомню, что от Сум до Киева нормальным маршем за шесть часов российская колонна дойдет, если не будет сопротивления и мы не будем к этому готовы. И этого будет достаточно, чтобы правительство страны капитулировало, условно говоря", - отметил генерал.