Բելառուսը պատրաստ է միջուկային զենք տեղադրել իր երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառնալիքի դեպքում
Բելառուսը պատրաստ է միջուկային զենք տեղադրել իր երկրի տարածքում, եթե ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառնալիքի դեպքում: Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը RT արաբական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Այն, ինչ [Բելառուսի] նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասաց առ այն, որ մենք դիտարկում ենք Բելառուսի տարածքում միջուկային զենք տեղակայելու հնարավորությունը, դա հնարավոր պատասխաններից մեկն է Լեհաստանի տարածքում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ապագա հնարավոր գործողություններին», - ասել է Մակեյը։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ Մինսկը Մոսկվային կառաջարկի միջուկային զենք տեղադրել իր տարածքում, եթե ՆԱՏՕ-ն միջուկային զենք տեղադրի Լեհաստանում։

Белоруссия заявила о готовности разместить ядерное оружие при угрозе со стороны НАТО
Белоруссия готова разместить у себя ядерное оружие при угрозе со стороны НАТО. Об этом заявил министр иностранных дел республики Владимир Макей в интервью телеканалу RT Arabic, фрагменты которого в субботу приводит агентство БелТА, передает ТАСС
"То, о чем заявил президент [Белоруссии] Александр Лукашенко, что мы рассматриваем возможность размещения на территории Беларуси ядерного вооружения, - это один из возможных ответов на будущие возможные действия со стороны Североатлантического альянса на территории Польши", - сказал Макей.
Ранее Лукашенко заявил, что Минск предложит Москве разместить ядерное оружие на своей территории в том случае, если НАТО разместит ядерное оружие в Польше.