Բելառուսը պատրաստ է միջուկային զենք տեղադրել իր երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառնալիքի դեպքում
Բելառուսը պատրաստ է միջուկային զենք տեղադրել իր երկրի տարածքում, եթե ՆԱՏՕ-ի կողմից սպառնալիքի դեպքում: Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը RT արաբական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Այն, ինչ [Բելառուսի] նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասաց առ այն, որ մենք դիտարկում ենք Բելառուսի տարածքում միջուկային զենք տեղակայելու հնարավորությունը, դա հնարավոր պատասխաններից մեկն է Լեհաստանի տարածքում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ապագա հնարավոր գործողություններին», - ասել է Մակեյը։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ Մինսկը Մոսկվային կառաջարկի միջուկային զենք տեղադրել իր տարածքում, եթե ՆԱՏՕ-ն միջուկային զենք տեղադրի Լեհաստանում։

Belarus Ready to Deploy Nuclear Weapons under Threat from NATO: Belarus Foreign Minister
Belarus is ready to deploy nuclear weapons under the threat from NATO, Minister of Foreign Affairs Vladimir Makei said in an interview with RT Arabic TV channel.
"What President Alexander Lukashenko has said - that we are considering the possibility of deploying nuclear weapons on Belarusian territory is one of the possible responses to future possible actions by the North Atlantic Alliance on the territory of Poland," Makei was quoted by the BelTA news agency on Saturday, TASS reports.
Earlier, President of Belarus Alexander Lukashenko said that Minsk would offer Moscow to place nuclear weapons on its territory if NATO places nuclear weapons in Poland.