Իմ հարցազրույցի որոշ արձագանք-մեկնաբանություններ առնվազն տարակուսելի են. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել, որում անդրադառնում է օրերս տեղի ունեցած իր ֆեյսբուքյան ասուլիսի արձագանքներին։
«Դեկտեմբերի 24-ի իմ հարցազրույցի որոշ արձագանք-մեկնաբանություններ առնվազն տարակուսելի են հետևյալ պատճառներով.
1. Այդ հարցազրույցում խոսել եմ 2018 թվականին իմ վարչապետ դառնալուց առաջ ձևավորված բանակցային բովանդակության մասին, հետևաբար՝ դրանց գոյանալու վրա որևէ ազդեցություն ունենալ չէի կարող։
2. Հարցին ի պատասխան հերքել եմ ՀՀԿ համագումարում Սերժ Սարգյանի արած պնդումը, թե իրենց թողած բանակցային բովանդակությունը երաշխավորում էր Լեռնային Ղարաբաղի հայկական լինելը։ Հերքել եմ, որովհետև բանակցային այդ բովանդակությամբ խորհրդային ժամանակ ԼՂԻՄ-ում բնակված ադրբեջանցիների՝ ԼՂ կարգավիճակի որոշմանը մասնակցելու իրավունքը որպես ԼՂ բնակիչ, արձանագրված է եղել։ Հետևաբար՝ եթե նրանք ըստ բանակցային բովանդակության ԼՂ բնակիչ են, ուրեմն պետք է բնակվեին ԼՂ-ում և հայկական կողմը բանակցային այս բովանդակության դեմ 2018-ի հեղափոխությունից առաջ երբեք չի առարկել: Իսկ եթե հաշվի ենք առնում, որ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցով հանրաքվեն, ըստ իմ վարչապետ դառնալուց առաջ ձևավորված բանակցային բովանդակության, կարող էր տեղի ունենալ 100 տարի հետո, կանխատեսելի է, թե նշված պայմաններում ժողովրդագրական պատկերի ինչպիսի փոփոխություններ կլինեին Արցախում։
3. Ինչ վերաբերվում է մինչև կարգավիճակի հարցով պոտենցիալ հանրաքվեն ԼՂ-ի ունեցած կարգավիճակին, այս մասին հարցազրույցում ասել եմ, որ 2016 թվականին միջնորդները ներկայացրել են բանակցային երեք փաթեթ (մեկը Ապրիլյան պատերազմից առաջ, երկուսը հետո), որտեղ ի տարբերություն 2011 թվականի կազանյան փաստաթղթի, «Լեռնային Ղարաբաղը ստանում է միջանկյալ կարգավիճակ» նախադասությունը բացակայել է։ Այդ երեք փաթեթներից երրորդում, որը ներկայացվել է 2016 թվականի օգոստոսին, հայտնվել է մի դրույթ, որտեղ ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կյանքի կազմակերպման իրավական և պրակտիկ մեխանիզմների մասին որոշումը կայացնելու է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, խորհրդակցելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, Ադրբեջանի, Հայաստանի, ԵԱՀԿ գործող նախագահողի հետ։ Հենց սա եմ համարել աղետ բանակցային գործընթացում, որովհետև ակնհայտ է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն բոլոր որոշումները կայացնելու էր նախկինում ԼՂ հարցով իր իսկ ընդունած բանաձևերի տրամաբանությամբ, որտեղ ԼՂ-ն ճանաչել էր Ադրբեջանի մաս։
4. Այս և մի քանի այլ կարևոր բանակցային խնդիրներ հաշվի առնելով եմ ԱԺ ամբիոնից պնդել, որ 2018 թվականին իմ վարչապետ դառնալուց առաջ առկա բանակցային բովանդակությամբ և իրողություններով Արցախը կորցրել էր Ադրբեջանի կազմում չլինելու թե տեսական, թե գործնական հնարավորությունները։
5. Վարչապետ դառնալով ես սրան ոչ թե համակերպվել եմ, այլ սրա դեմ պայքարել եմ։ Նաև այս պատճառով է սկսվել պատերազմը։
6. Այսօր մարդիկ են ասում, որ ես չպետք է բանակցեմ ԼՂ անունից, ովքեր ինձ 2018-ից քննադատում էին նրա համար, որ ես ասում էի, որ Լեռնային Ղարաբաղի անունից բանակցելու մանդատ չունեմ։
7. Հասկանում եմ, որ շատ հարգարժան մարդիկ հիմա են բողոքում 2016 թվականի պատերազմի պատճառ ու հետևանք հանդիսացող բանակցային բովանդակության դեմ։ Այն ժամանակ կամ տեղյակ չեն եղել կամ բողոքելու իրավունք չեն ունեցել։ Այդ բովանդակության դեմ ես էլ եմ բողոքում ու այդ բովանդակությունը չեզոքացնելու համար արել եմ ինչ հնարավոր էր։ Բայց ճշմարտությունը թաքցնել, կներեք, չեմ կարող»։

Пашинян ответил на критику относительно его заявлений по карабахскому урегулированию
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на критику относительно его заявлений в ходе пресс-конференции 24 декабря, передает Armeniatoday.
В записи в Facebook он отметил, что говорил о содержании переговоров, которое было сформировано до его избрания на пост премьера, следовательно, он не мог как-либо влиять на процесс формирования данного содержания.
По словам Пашиняна, он опроверг заявление экс-президента Сержа Саргсяна, согласно которому оставшееся от прежних властей переговорное содержание гарантировало, что Нагорный Карабах будет армянским. "Согласно этому переговорному содержанию было зафиксировано право на участие в определении статуса НК в качестве его жителей азербайджанцев, проживавших в НКАО в советское время. Следовательно, если по содержанию переговоров они являются жителями НК, то должны там проживать, и армянская сторона никогда не возражала против этого переговорного содержания до 2018 года", — написал Пашинян.
По его словам, если учитывать, что согласно указанному содержанию переговоров, референдум по окончательному статусу Нагорного Карабаха мог состояться через 100 лет, то прогнозируемо, как бы изменилась демографическая ситуация в Арцахе в этих условиях.
Он напомнил, что заявил в ходе интервью, что в 2016 году посредники представили 3 переговорных пакета (один был представлен до Апрельской войны, 2 – после нее), в которых в отличие от Казанского документа 2011 года отсутствовало предложение "Нагорный Карабах получает промежуточный статус".
Также, по словам премьера, в пакете, представленном в августе 2016 года, имелось положение, согласно которому решение о правовых и практических механизмах организации жизни в Нагорном Карабахе будет принимать Совбез ООН, консультируясь с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Азербайджаном, Арменией, действующим председателем ОБСЕ.
Глава правительства заявил, что именно это он счел катастрофой в переговорном процессе, так как "очевидно, что все решения СБ ООН принимал бы в рамках логики своих же решений, принятых в прошлом по вопросу НК, в которых Нагорный Карабах признавался частью Азербайджана".
По словам премьера, с учетом этих переговорных проблем он ранее заявил с трибуны парламента, что до его избрания на пост премьера в 2018 году в рамках существовавшего содержания и реалий переговоров Арцах потерял как теоретическую, так и практическую возможность не быть в составе Азербайджана.
Пашинян подчеркнул, что став премьер-министром, он не смирился с данной ситуацией в переговорном процессе, а боролся против нее. "В том числе по этой причине началась война", — написал он.
По словам премьера, сегодня о том, что он не должен был вести переговоры от имени Нагорного Карабаха, говорят люди, которые в 2018 году критиковали его за заявления о том, что у него нет мандата на ведение переговоров от имени Нагорного Карабаха. "Многие уважаемые люди сейчас протестуют против содержания переговоров, бывшего причиной и следствием войны 2016 года. В то время они либо не знали об этом, либо не имели права протестовать. Я также протестую против этого содержания и сделал все возможное для его нейтрализации. Но скрывать правду, извините, не могу", - заявил премьер-министр Армении.