ԱՀԿ-ն հայտնել Է կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարելու միջոցը
Համաշխարհային հանրակցությունը պետք Է միավորի ջանքերը, որպեսզի մինչև 2022 թվականի կեսերը հասնի բնակչության 70 տոկոսի պատվաստման և հաղթահարի համավարակը: Այդ մասին «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում պատմել Է ԱՀԿ-ի ղեկավար Թեդրոս Գեբրեյեսուսը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի այդ, կառավարությունները պետք Է շարունակեն առողջապահության ոլորտում սոցիալական միջոցներ ձեռնարկել վիրուսի շտամներն ուսումնասիրելու ուղղությամբ: Քաղաքացիներին նա հորդորել Է դիմակներ կրել, պահպանել սոցիալական հեռավորությունը և խուսափել մարդկանց կուտակումներից: ԱՀԿ-ում նաև անհրաժեշտ են համարում անվտանգության ապահովման ավելի հուսալի համակարգեր ստեղծել առողջապահության բնագավառում և ֆինանսավորել առաջնային բուժա-սանիտարական օգնության համակարգը: Կազմակերպության տեղեկատվության համաձայն, աշխարհում COVID-19-ով հիվանդների թիվը գերազանցել Է 276 միլիոնը, մահացել Է 5,3 միլիոն մարդ:
Պատվաստումն ամենահուսալի միջոցն Է մնում կորոնավիրուսից պաշտպանվելու համար: Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունում նշել են, որ պատվաստում ստացածների շրջանում ախտահարվածների թիվը չի գերազանցում չորս տոկոսը: Այժմ պատվաստանյութի մեկ չափաբաժին Է ստացել ավելի քան 77,8 միլիոն պացիենտ, լիովին պատվաստվել Է 73,1 միլիոն մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ назвала способ победить пандемию коронавируса
Мировое сообщество должно объединить усилия, чтобы к середине 2022 года достигнуть вакцинации 70% населения и победить коронавирус. Об этом в интервью газете "Известия" рассказал глава ВОЗ Тедрос Гебрейесус, передает РИА Новости.
Помимо этого, правительства должны продолжать принимать специальные меры в сфере здравоохранения по изучению штаммов вируса.
Граждан он призвал надевать маски, соблюдать социальную дистанцию и избегать скопления людей.
В ВОЗ также считают необходимым создать более надежные системы обеспечения безопасности в области здравоохранения и финансировать систему первичной медико-санитарной помощи.
По информации организации, число больных COVID-19 в мире превысило 276 миллионов, умерли 5,3 миллиона.
Вакцина остается самым надежным способом защиты от коронавируса. В российском Минздраве отметили, число инфицированных среди привитых не превышает четырех процентов. Сейчас одну дозу получили более 77,8 миллиона пациентов, полностью привились 73,1 миллиона.