ԱՀԿ-ն կոչ է արել մինչև 2022 թվականի կեսը պատվաստել Երկրի բնակչության 70%-ին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեեսուսը պետություններին կոչ է արել մինչև 2022 թվականի հուլիսի 1-ը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել աշխարհի բնակչության 70%-ին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ես կոչ եմ անում բոլորին Նոր տարուն խոստանալ մինչև 2022 թվականի կեսը աջակցել բնակչության 70%-ի պատվաստումների արշավին։ Մեզ մնացել է 185 օր՝ մինչև 2022 թվականի հուլիսի սկզբը բնակչության 70%-ի պատվաստման ավարտական եզրագծին հասնելը: Ժամակը մեկնարկել է»,- Ժնևում COVID-19-ի հայտնաբերման երկրորդ տարեդարձին նվիրված մամուլի ասուլիսում ասել է Գեբրեեսուսը:
Նա նաև հավելել է, որ կորոնավիրուսի «դելտա» և «օմիկրոն» շտամերը կարող են հանգեցնել կորոնավիրուսային վարակի «նոր դեպքերի ցունամիի»: Առանձնապես մտահոգիչ է այն փաստը, որ «օմիկրոն» տարբերակն ավելի վարակիչ է, ընդգծել է ԱՀԿ ղեկավարը։

WHO Calls for Vaccinating 70% of World's Population Against Covid by Mid-2022
World Health Organization (WHO) director-general Tedros Adhanom Ghebreyesus has called on countries to vaccinate 70% of their population against the coronavirus by July 1, 2022, RIA Novosti reports.
Ghebreyesus told a news conference in Geneva on the occasion of the second anniversary of the discovery of COVID-19 that he urges everyone to promise in the New Year to assist in the respective vaccination capaign of 70% of the world’s population by mid-2022.
Of particular concern is the fact that the Omicron variant is more contagious, added the head of the WHO.