Լուկաշենկոն հեռախոսազրույցներ է ունեցել Փաշինյանի և Պուտինի հետ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հունվարի 7-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ինչպես հայտնում են Բելառուսի նախագահի աշխատակազմից՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախ Նիկոլ Փաշինյանի, ապա Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է միջազգային օրակարգի, երկկողմ հարաբերությունների և Ղազախստանի իրադարձությունների վերաբերյալ արդիական հարցեր։
Անդրադառնալով Ղազախստանում ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ ուժերի գործունեության թեմային՝ առաջնորդները հեռախոսազրույցների ժամանակ ընդգծել են, որ իրենց գլխավոր խնդիրներից մեկը ավազակախմբերի մուտքը Ղազախստան կանխելն է, որպեսզի ղազախներն ինքնուրույն կարողանան լուծել իրենց ներքին խնդիրները։

Лукашенко поговорил по телефону с Пашиняном и Путиным
Президент Беларуси Александр Лукашенко 7 января провел телефонные разговоры с Премьер-министром Армении Николом Пашиняном и Президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщается на сайте президента Беларуси.
Александр Лукашенко сначала с Николом Пашиняном, а затем с Владимиром Путиным обсудил актуальные вопросы международной повестки, двусторонние отношения и события в Казахстане.
Касаясь тематики деятельности миротворческих сил ОДКБ в Казахстане, лидеры во время разговоров подчеркнули, что одной из главных их задач является недопущение проникновения в Казахстан бандформирований извне. Чтобы сами казахстанцы, народ этой страны, самостоятельно могли решить свои внутренние проблемы.