ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների նկատմամբ պատասխանատվության միջոցները չունեն իրավական հիմք. ՀՀ ՄԻՊ արտահերթ զեկույցը
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը նոր արտահերթ զեկույց է ներկայացրել Ազգային ժողովում լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի սահմանափակումների և լրագրողների նկատմամբ հանրային պաշտոնյաների անթույլատրելի արարքների մասին` անորոշ կարգավորումների պայմաններում:
ՄԻՊ-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Նախ, զեկույցում առաջ են քաշվել մեր այն հիմնարար մոտեցումը, որ հանրային պաշտոնյաները պետք է ղեկավարվեն լրագրողների բարեխղճության ու օրինավորության կանխավարկածով:
Զեկույցով կարևորվել է լրագրողների բարձր պրոֆեսիոնալ աշխատանքը պատասխանատու լրագրության կանոններով: Առանց պրոֆեսիոնալ լրագրողական աշխատանքի հնարավոր չէ ապահովել լրագրողների լիարժեք պաշտպանություն:
Մենք ենք նաև  պարբերաբար կազմակերպում քննարկումներ ու աշխատաժողովներ լրագրողների համար տարբեր մասնագիտական ուղղություններով (կանանց իրավունքներ, աշխատանքային իրավունքներ և այլն)՝ նպաստելու համար լրագրողների բարձր մասնագիտական աշխատանքին:
Սույն արտահերթ զեկույցը նպատակ ունի ևս մեկ անգամ ամրագրել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի կարևորությունը և ցույց տալ այդ աշխատանքին միջամտելու պետության հայեցողության սահմանները:
Զեկույցն ամրագրում է, որ գոյություն չունեն իրավական կոնկրետ ու հստակ կարգավորումներ, որոնցով կամ որոնց հիման վրա կամրագրվեն Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողների աշխատանքի առանձնահատկությունները ԱԺ նստավայրի տարածքում և շենքում ։
Խնդրահարույց է ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների նկատմամբ բացասական հետևանքները, պատասխանատվության միջոցները չունեն իրավական հիմք, չեն ստացել օրենքի մակարդակով ամրագրում, ինչպես նաև կանխատեսելի չեն հենց իրենց լրագրողների համար:
Լրագրողների համար չի իրականացվել պատշաճ իրազեկում իրենց իրավունքների, մասնագիտական գործունեության սահմանափակումների վերաբերյալ, այդ թվում՝ սահմանափակումների սահմանների, ինչպես նաև այդ սահմանափակումներին չհետևելու դեպքում բացասական հետևանքների վերաբերյալ:
Բացի այդ, զեկույցում անդրադարձել ենք նրան, որ անորոշ կարգավորումների ու օրենսդրական բացի պատճառով ստեղծվել է այնպիսի վիճակ, երբ տարբեր հանրային գործիչներ, այդ թվում՝ Կառավարության և Ազգային ժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի քննարկվող սահմանափակումները հիմնավորելիս բերում են հանցագործությունների դեմ պայքարի հիմնավորումներ:
Չի կարող ընդունելի լինել, որ այն էլ ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների մասին խոսելիս համեմատություններ են տարվում, օրինակ, ծանր հանցանքներ (օրինակ՝ ահաբեկչություն) կատարած անձանց կամ վարձկանների հետ՝ դրանով առավել նպաստելով հասարակությունում, ինչպես նաև այլ մարմինների մոտ լրագրողների մասնագիտական գործունեության նկատմամբ կարծրատիպերի ձևավորմանը կամ խորացմանը:
Զեկույցում նաև մանրամասն վերլուծված է Ազգային ժողովում ծառայություն իրականացնող անվտանգության աշխատակիցների անթույլատրելի վարքագիծն ու արարքները լրագրողների նկատմամբ, այդ թվում՝ ապօրինի սպառնալիքների ներքո լրագրողներին ապօրինի պահանջներ ներկայացնելը (առանց հիմնավորումների լրագրողական նյութերը ջնջելու պահանջներ, հավատարմագրումից զրկելու սպառնալիքի դեպքեր և այլն (sad)
ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողի աշխատանքը պետք է կանոնակարգվի ոչ թե հանցավորության դեմ պայքարի կամ այդ իմաստով ԱԺ անվտանգության ապահովման, այլ կոնկրետ մարմնի բնականոն գործունեության տեսանկյունից՝ մասնագիտական աշխատանքի նկատմամբ հարգանքով և առանց լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտների:
Հատուկ արձանագրում ենք, որ Ազգային ժողովի անվտանգության ապահովումը հիմնարար կարևորություն ունի, սակայն լրագրողների աշխատանքի սահմանափակումները չպետք է «թաքցվեն» անվտանգության կանոնների հետևում:
ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների աշխատանքի սահմանափակումների՝ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցով դիմել եմ նաև Սահմանադրական դատարան. վիճարկվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 14-րդ հոդվածի 7-րդ մասի, 54-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ, 51-րդ, 75-րդ, 78-րդ, 79-րդ և 81-րդ հոդվածներին:
Այսպիսով, առիթը համարելով ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների աշխատանքի սահմանափակումները և այդ հարցում ՍԴ-ին ուղղված Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը, հաշվի առնելով, որ ԱԺ-ում անորոշ կարգավորումները նպաստում են լրագրողների իրավունքների սահմանափակումները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է արտահերթ զեկույց, որում մանրամասն վերլուծված են վիճարկվող կարգավորումների հիման վրա կիրառվող սահմանափակումների իրավաչափությանը վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև ներկայացված են լրագրողների պաշտպանված մասնագիտական աշխատանքի ապահովման կանոններ»:

Омбудсмен Армении: ограничения на работу журналистов в НС не должны "скрываться" за правилами безопасности
Омбудсмен Арман Татоян представил новый внеочередной доклад об ограничениях профессиональной работы журналистов в Национальном собрании и недопустимых деяниях общественных чиновников в отношении журналистов в условиях неопределенных регулирований.
"Во-первых, в докладе представлен наш фундаментальный подход, согласно которому общественные чиновники должны руководствоваться презумпцией добросовестности и законности деятельности журналистов.
В докладе отмечена важность высокой профессиональной работы журналистов по правилам ответственной журналистики. Без профессиональной журналистской работы невозможно обеспечить полноценную защиту журналистов.
Мы также периодически организуем обсуждения и семинары для журналистов по различным профессиональным направлениям (права женщин, трудовые права и т.д.), чтобы способствовать высокой профессиональной работе журналистов.
Данный внеочередной доклад преследует цель еще раз закрепить важность профессиональной работы журналистов и показать границы для государства вмешиваться в эту работу.
Доклад закрепляет, что не существует конкретных правовых и четких регулирований, по которым или на основании которых будут закреплены особенности работы аккредитованных в Национальном собрании журналистов на территории и в здании резиденции НС.
Проблематичны негативные последствия в отношении аккредитованных в НС журналистов, средства ответственности не имеют правовой основы, не получили закрепления на уровне закона, а также не предсказуемы для самих журналистов.
Для журналистов не было осуществлено надлежащего информирования о своих правах, ограничениях профессиональной деятельности, в том числе о границах ограничений, а также о негативных последствиях в случае несоблюдения этих ограничений.
Кроме того, в докладе мы коснулись того, что по причине неопределенного регулирования и законодательного пробела сложилась такая ситуация, когда различные общественные деятели, в том числе высокопоставленные чиновники правительства и Национального собрания, обосновывая обсуждаемые ограничения профессиональной работы журналистов, приводят обоснования борьбы с преступлениями.
Не может быть приемлемым то, что, говоря о аккредитованных в НС журналистов, проводятся сравнения, например, с лицами или наемниками, совершившими тяжкие преступления (например, теракт), тем самым еще более способствуя формированию или углублению стереотипов в отношении профессиональной деятельности журналистов в обществе, а также в других органах.
В докладе также детально проанализированы недопустимые действия и поведение сотрудников Службы безопасности в Национальном собрании в отношении журналистов, в том числе, незаконные требования к журналистам под незаконными угрозами (без обоснований, требования удалить журналистские материалы, случаи угрозы лишения аккредитации и т.д.).
Работа аккредитованного в НС журналиста должна регулироваться не с точки зрения борьбы с преступностью или в этом смысле обеспечения безопасности НС, а с точки зрения нормальной деятельности конкретного органа, с уважением к профессиональной работе и без препятствий работе журналиста.
Мы особо констатируем, что обеспечение безопасности Национального собрания имеет основополагающее значение, однако ограничения на работу журналистов не должны "скрываться" за правилами безопасности.
По вопросу соответствия Конституции РА ограничений работы аккредитованных в НС журналистов я обратился также в Конституционный суд. Оспорено соответствие части 2 статьи 5, части 7 статьи 14, части 4 статьи 54 конституционного закона РА "Регламент Национального собрания" статьям 42, 51, 75, 78, 79 и 81 Конституции РА.
Таким образом, считая поводом ограничения работы аккредитованных в НС журналистов и обращение защитника прав человека в КС в этом вопросе, учитывая, что неопределенные регулирования в НС способствуют ограничению прав журналистов, омбудсмен опубликовал внеочередной доклад, в котором детально проанализированы вопросы, касающиеся правомерности применяемых на основе оспариваемых регулирований ограничений, а также представлены правила обеспечения защищенной профессиональной работы журналистов", - говорится в сообщении.