Սուրբ Աթոռը պատրաստ է անել ամեն ինչ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար. Հռոմի պապ
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ասել է, որ Սուրբ Աթոռը պատրաստ է ամեն ինչ անել Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար։ Այս մասին նա հայտարարել է Սուրբ Պետրոսի հրապարակում ավանդական կիրակնօրյա քարոզում, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Սուրբ Աթոռը պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար: Այս օրերին երկու կարդինալներ գնացին այնտեղ՝ օգնելու բնակչությանը: Նրանց ներկայությունն այնտեղ ոչ միայն Պապի, այլև ողջ ժողովրդի ներկայության նշան է. քրիստոնյա բնակչության, որն ասում է, որ պատերազմը խելագարություն է, պետք է դադարեցնել այն»,- ասել է Հռոմի պապը:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան «հումանիտար օգնության կարիքն ավելի ու ավելի է զգում»։ Նա կոչ է արել ստեղծել մարդասիրական միջանցքներ՝ բնակչությանը կենսականորեն անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու համար։
Նա նաև կոչ է արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները և սկսել երկխոսություն, ցուցաբերել ողջամտություն, ինչպես նաև հարգել միջազգային իրավունքը:

Святой престол готов сделать все, чтобы достигнуть мира на Украине: Папа Римский
Папа Римский Франциск заявил, что Святой престол готов сделать все, чтобы достигнуть мира на Украине. Об этом он заявил в традиционной воскресной проповеди на площади Святого Петра, передает ТАСС
"Святой престол готов сделать все, чтобы достигнуть мира на Украине. В эти дни туда отправились два кардинала, чтобы помочь населению <...> Их присутствие там - знак не только присутствия Папы Римского, но и всего христианского населения, которое говорит, что война - это сумасшествие и ее нужно остановить", - отметил Франциск.
По его словам, Украина "все больше нуждается в гуманитарной помощи". Он призвал организовать гуманитарные коридоры, чтобы облегчить оказание жизненно важной помощи населению.
Он также призвал к прекращению военных действий и превалированию диалога и здравого смысла, а также уважению международного права.