Հռոմի պապը Կիև այցի դեպքում հանդես չի գա կողմերից ոչ մեկի օգտին. Վատիկան
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Կիև այցի դեպքում հանդես չի գա հակամարտության կողմերից որևէ մեկը օգտին: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Վատիկանի պետքարտուղար (կառավարության ղեկավար) կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։
«Իհարկե, Հռոմի Պապը չէր գնա մեկի կամ մյուսի օգտին դիրքորոշվելու համար», - նրա խոսքերը մեջբերում է ANSA-ն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ պոնտիֆիկոսը անորոշություն էր հայտնել, թե արդյոք կկարողանա այցելել Ուկրաինա։  Նրա խոսքով, ինքը պատրաստ է ճամփորդությանը, բայց չգիտի, արդյոք կարող է դա անել, և «դա լավագույնս կլինի»:

Ватикан заявил, что Папа Римский не будет принимать ничью сторону конфликта в Киеве
Папа Римский Франциск в случае визита в Киев не будет принимать ничью сторону конфликта. Об этом заявил в четверг государственный секретарь (глава правительства) Ватикана кардинал Пьетро Паролин.
"Конечно, Папа Римский не поехал бы для того, чтобы занять позицию в пользу одного или другого, как это было всегда", - приводит его слова агентство ANSA, передает ТАСС
Ранее понтифик выразил неуверенность в том, что сможет посетить Украину. По его словам, он готов к поездке, но не знает, можно ли ему это сделать и "было бы это к лучшему".