ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ ժամանել է Ուկրաինա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտնել է, որ ժամանել է Ուկրաինա, որտեղ հինգշաբթի օրը կհանդիպի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ, արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի և ՄԱԿ-ի պաշտոնյաների հետ։
«Ես Ուկրաինա եմ ժամանել Մոսկվա այցելելուց հետո։ Մենք կշարունակենք աշխատել հումանիտար աջակցությունն ընդլայնելու և հակամարտության գոտիներից խաղաղ բնակիչներին տարհանելու ուղղությամբ»,- գրել է նա իր Twitter-ում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Երեքշաբթի օրը Գուտերեշը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, որից հետո Լեհաստանով մեկնել է Ուկրաինա։ Գլխավոր քարտուղարի աշխատանքային ծրագիրը այս երկրում նախատեսված է հինգշաբթի օրը։

Генеральный секретарь ООН сообщил, что прибыл на Украину
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш сообщил, что прибыл на Украину, где в четверг проведет встречи с президентом страны Владимиром Зеленским, министром иностранных дел Дмитрием Кулебой и сотрудниками структур ООН, передает ТАСС.
"Я прибыл на Украину после посещения Москвы, - написал он в своем Twitter. - Мы продолжим работу по расширению гуманитарной поддержки и эвакуации гражданских лиц из зон конфликта".
Во вторник Гутерриш в Москве встречался с президентом РФ Владимиром Путиным и министром иностранных дел Сергеем Лавровым, после чего через Польшу направился на Украину. Рабочая программа генерального секретаря в этой стране запланирована на четверг.