ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ ժամանել է Ուկրաինա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտնել է, որ ժամանել է Ուկրաինա, որտեղ հինգշաբթի օրը կհանդիպի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ, արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի և ՄԱԿ-ի պաշտոնյաների հետ։
«Ես Ուկրաինա եմ ժամանել Մոսկվա այցելելուց հետո։ Մենք կշարունակենք աշխատել հումանիտար աջակցությունն ընդլայնելու և հակամարտության գոտիներից խաղաղ բնակիչներին տարհանելու ուղղությամբ»,- գրել է նա իր Twitter-ում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Երեքշաբթի օրը Գուտերեշը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, որից հետո Լեհաստանով մեկնել է Ուկրաինա։ Գլխավոր քարտուղարի աշխատանքային ծրագիրը այս երկրում նախատեսված է հինգշաբթի օրը։

UN Chief Guterres Says He Has Arrived in Ukraine
UN Secretary General Antonio Guterres has said that he arrived in Ukraine, where he is scheduled to hold meetings with Ukrainian President Vladimir Zelensky, Foreign Minister Dmitry Kuleba and UN employees on Thursday, TASS reports.
"I have arrived in Ukraine after visiting Moscow," Guterres wrote on Twitter on Wednesday. "We will continue our work to expand humanitarian support and secure the evacuation of civilians from conflict zones."
On Tuesday, Guterres held meetings with Russian President Vladimir Putin and with Foreign Minister Sergey Lavrov in Moscow. Then he headed to Ukraine via Poland. The Secretary General’s work program in Ukraine is scheduled for Thursday.