Հռոմի պապ. Նախ պետք է գնամ Մոսկվա և հանդիպեմ Պուտինի հետ
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը պատրաստակամություն է հայտնել մեկնել Մոսկվա՝ հանդիպելու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և քննարկելու Ուկրաինայում կարգավորման հարցը, գրում է panorama.am-ը:
«Պատերազմի մեկնարկից 20 օր անց ես խնդրեցի կարդինալ Պիետրո Պարոլինին հաղորդագրություն ուղարկել Պուտինին և հայտնել, որ ես պատրաստ եմ մեկնել Մոսկվա»,- այդ մասին Corriere della Sera թերթին ասել է պոնտիֆիկոսը:
«Մենք դեռ պատասխան չենք ստացել և շարունակում ենք պնդել, թեև ես մտավախություն ունեմ, որ Պուտինը չի կարող և ներկա պահին չի անցկացնի այս հանդիպումը»,-հավելել է նա։
Ֆրանցիսկոսն ասել է, որ «առայժմ Կիև չի գնա»։ «Ես ուղարկել եմ կարդինալներ Միքայել Չեռնիին և Կոնրադ Կրայևսկուն, որոնք այնտեղ են գնացել չորրորդ անգամ: Բայց ես զգում եմ, որ պետք չէ գնալ: Նախ պետք է գնամ Մոսկվա և հանդիպեմ Պուտինի հետ»,-ասել է Վատիկանի ղեկավարը:
Նա հավելել է, որ իր հանդիպումը Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հետ պետք է կայանար հունիսի 14-ին Երուսաղեմում։ Ինչպես ավելի վաղ ասել էր պոնտիֆիկոսը՝ Վատիկանի դիվանագիտական առաքելությունը հասկացել էր, որ «այս պահին հանդիպումը կարող է մեծ շփոթության հանգեցնել»: Նա իր հարաբերությունները Ռուս ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդի հետ «շատ լավ» է որակել։

I Need to Go to Moscow, First I Need to Meet With Putin: Pope Francis
Pope Francis expressed readiness to go to Moscow in order to meet with Russian President Vladimir Putin in order to discuss the settlement in Ukraine, TASS reports.
"Then after 20 days of war, I asked cardinal Parolin to pass on a message to Putin that I was ready to come to Moscow," he said in an interview with Corriere della Sera published on Tuesday. "We have not yet received a response and continue to insist although I am concerned that Putin cannot and will not currently hold this meeting," the Pope added.
Pope Francis said that he "won’t go to Kiev yet." "I sent cardinal Michael Czerny and cardinal Konrad Krajewski who went there for the fourth time. Yet I feel that I shouldn’t go. First, I need to go to Moscow, first I need to meet with Putin," he explained.
The Pope added that his meeting with Patriarch Kirill of Moscow and All Russia was supposed to be held "in Jerusalem on June 14." As he said earlier, the Vatican’s diplomats understood that "a meeting at this time may lead to a major confusion." That said, the Pope described his relations with the Russian Patriarch as "very good.".