Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել նրանց ներդրումը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների օրենսդիր և գործադիր մարմինները համագործակցում են սերտորեն և դրանում մեծ է նաև բարեկամության խմբի ավանդը: «Ձեր այցերը մեր երկիր մեծ և դրական լիցք են հաղորդում հայ-ֆրանսիական գործընկերության շարունակական ամրապնդմանը»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հետագայում ևս ջանքերն ուղղելու են երկկողմ գործընկերության զարգացմանը: «Մենք շարունակելու ենք լինել Հայաստանի ու Արցախի կողքին»,- ասել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը՝ հիշեցնելով, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանն ուղղված բանաձևը ստացել է լայն աջակցություն սենատորների կողմից:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Սենատի ընդունած բանաձևը հսկայական քաղաքական նշանակություն ունի, որը մեծ ուժ և վստահություն է հաղորդում արցախահայության իրավունքների միջազգային ճանաչման համատեքստում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել դեռևս Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովմանը, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը վերաբերող հարցերի:

PM Pashinyan Receives the Delegation of the France-Armenia Friendship Group in the French Senate
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Gilbert-Luc Devinaz, Head of the France-Armenia Friendship Group of the French Senate.
The Prime Minister welcomed the visit of the delegation to Armenia and praised their contribution to the development and strengthening of the Armenian-French relations. Nikol Pashinyan added that the legislative and executive bodies of the two countries cooperate closely, to which the friendship group has a great contribution. "Your visits to our country give a great and positive impetus to the continuous strengthening of the Armenian-French partnership," PM Pashinyan said.
Gilbert-Luc Devinaz thanked for the warm reception, emphasizing that in the future, likewise, efforts will be directed to the development of bilateral partnership. "We will continue to stand by Armenia and Artsakh”, the Head of the France-Armenia Friendship Group of the French Senate said, recalling that the resolution of the French Senate calling to recognise Artsakh's independence received wide support from the senators.
Prime Minister Pashinyan noted that the resolution adopted by the Senate has a huge political significance, which gives great strength and confidence in the context of international recognition of the rights of the Armenians of Artsakh.
During the meeting, the sides touched upon issues related to the return of Armenian prisoners of war, hostages and other civilians held in Azerbaijan, the situation around Nagorno Karabakh, humanitarian issues, as well as issues related to the development of democracy in Armenia.