Ֆինլանդիան պաշտոնապես հաստատել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իր որոշումը
Ֆինլանդիան կդիմի Հյուսիսատլանտյան դաշինքին անդամակցելու համար։ Այս մասին կիրակի օրը Հելսինկիում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստյոն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր նախագահը և Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հանձնաժողովը որոշել են, որ Ֆինլանդիան կդիմի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար»,- ասել է նա։
Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինն իր հերթին տեղեկացրել է, որ այժմ կառավարությունը իր կարծիքը կներկայացնի խորհրդարանին։
«Մեր որոշումը պատմական է։ Ամենակարևորը Ֆինլանդիայի և մեր քաղաքացիների անվտանգությունն է։ Այս որոշումը ամրապնդում է սկանդինավյան երկրների անվտանգությունն ու համագործակցությունը»,- ասել է նա։

Finnish President Says His Country Will Apply for NATO Membership
Finland will apply to join the North Atlantic Treaty Organization, President Sauli Niinisto announced on Sunday at a press conference in Helsinki, TASS reports.
"Today the President and the Foreign and Security Policy Committee decided that Finland will apply for NATO membership," he said.
In turn, Prime Minister Sanna Marin noted that now the government will submit its opinion to the Parliament.
On Monday, the decision to join the alliance will be discussed and, as expected, approved by the highest legislative body of the country.