ՀԱՊԿ-ի մանդատը չի նախատեսում Ուկրաինայում հատուկ գործողության ժամանակ կազմակերպության հավաքական ուժերն օգտագործելու հնարավորություն, ՌԻԱ Նովոստի-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրը։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ մայիսի 16-ին կազմակերպության հոբելյանական գագաթաժողովին Ուկրաինայում հատուկ գործողության ընթացքում հավաքական ուժերի հնարավոր ներգրավման հարցը «չի բարձրացվել կամ քննարկվել»։
Իր հերթին, ՌԴ ԱԳՆ-ի ՌԻԱ Նովոստիի աղբյուրը, պատասխանելով այն հարցին, թե ընդհանրապես բացառվե՞լ է ՀԱՊԿ հավաքական ուժերին հատուկ գործողության շրջանակներում ներգրավելու հնարավորությունը, բացատրել է, որ «ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին դաշինքի երկրների տարածքն է»։
«Այն (Ուկրաինան) մեր տարածքը չէ, ՀԱՊԿ կանոնները չեն ենթադրում միջոցների օգտագործում այդ տարածքներում: Խաղաղապահ ուժերը գործում են միայն մանդատի շրջանակներում»,- ասել է գործակալությանը զրուցակիցը։

ОДКБ не будет использовать коллективные силы в спецоперации в Украине
Мандат ОДКБ не предусматривает возможность использования коллективных сил организации в ходе спецоперации на Украине, заявил РИА Новости источник в МИД РФ.
Ранее генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась заявил, что на прошедшем 16 мая юбилейном саммите организации вопрос о возможном задействовании коллективных сил в ходе спецоперации на Украине "не ставился и не обсуждался".
В свою очередь источник РИА Новости в МИД РФ, отвечая на вопрос, исключена ли в целом возможность привлечения коллективных сил ОДКБ в рамках спецоперации пояснил, что "зона ответственности ОДКБ - это территория стран альянса".
"Это (Украина) не наша территория. Правила ОДКБ не подразумевают использование средств на этих территориях. Миротворческие силы действуют только в рамках мандата", - сказал собеседник агентства.