Բայդենը խնդրել է ԱՄՆ Կոնգրեսին հաստատել Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտերը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը հարցում է ուղարկել ԱՄՆ օրենսդիրներին՝ հաստատելու Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի դիմումները` Հյուսիսատլանտյան դաշինքին անդամակցելու վերաբերյալ։  Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայության հինգշաբթի օրը հրապարակված ծանուցագրերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես զեկույց եմ ուղարկում ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի Հանրապետության անդամակցության մասին <...>»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը։ Նմանատիպ փաստաթուղթ է ուղարկվել նաև Շվեդիայի վերաբերյալ։
Չորեքշաբթի Բայդենը երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ Սենատի ղեկավարությանը նրանց պատրաստակամության համար՝ որքան հնարավոր է շուտ վավերացնել Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին նոր երկրների միանալու համար պահանջվում է, մասնավորապես, ստանալ ԱՄՆ Կոնգրեսի վերին պալատի հավանությունը։

Байден запросил у Конгресса США одобрения заявок Финляндии и Швеции на вступление в НАТО
Администрация президента США Джо Байдена направила американским законодателям запрос на одобрение заявок Финляндии и Швеции относительно их вступления в Североатлантический альянс. Об этом говорится в уведомлениях, опубликованных в четверг пресс-службой Белого дома, передает ТАСС
"Я направляю отчет о приеме Финляндской Республики в НАТО <...>", - отметил американский лидер. Аналогичный документ направлен относительно Швеции.
Байден в среду выразил признательность руководству Сената Конгресса США за готовность как можно скорее ратифицировать прием Финляндии и Швеции в НАТО. Для вступления новых стран в Североатлантический альянс требуется, в частности, получить одобрение верхней палаты Конгресса США.