Կան մտահոգություններ, տեսել ենք տեսանյութեր ոստիկանների կողմից ցուցարարների նկատմամբ ուժի կիրառման վերաբերյալ. Լին Թրեյսի
Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսին Հայաստանի ոստիկանական համակարգում բարեփոխումների համատեքստում անդրադարձավ ոստիկանության գործողություններին բողոքի ակցիաների ընթացքում: Ինչպես հայտնում է Արմենպրես-ը այս մասին Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ընթացքում ունեցած ելույթի ընթացքում Թրեյսին նշել է, որ կան մտահոգություններ, տեսել են տեսանյութեր ոստիկանների կողմից ցուցարարների նկատմամբ ուժի կիրառման վերաբերյալ:
Դեսպանն ընդգծեց, որ այդ ամենը պետք է քննվի, հաշվետվողականություն պետք է լինի այդ հարցերի շուրջ:
«Ես նկատել եմ, որ կառավարության կողմից այս դրվագները հետաքննելու, քննություն իրականացնելու մոտեցում կա, ինչպես նաև կա ցուցարարների իրավունքները, լրագրողների աշխատանքը հարգելու մոտեցում: Իհարկե, ցուցարարներն էլ ունեն իրենց պարտականությունները՝ խաղաղ ցույց անցկացնել, որը չի առաջացնում քաոսային իրավիճակ և չի խախտում մյուսների իրավունքները»,- մանրամասնեց դեսպան Թրեյսին:
Դեսպանը հավելեց, որ ժողովրդավարությունը գործընթաց է առաջընթաց ապահովելու համար: «Մարդիկ ինձ գրում են ոստիկանության բարեփոխումների մասին, և հարցնում են սա՞ է ձեր ժողովրդավարությունը: Ոչ, ժողովրդավարությունը իրերի կատարյալ վիճակ չէ, ժողովրդավարությունը շարունակական ընթացքի մեջ գտնվող գործընթաց է հաշվետվողականություն ապահովելու, մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու, սակայն դա միայն մի կտոր չէ: Ոստիկանության պարագայում կարևոր է նրանց աշխատանքի հաշվետվողականությունը»,- նշեց նա:
Լին Թրեյսին ընդգծեց, որ Միացյալ Նահանգներում էլ մշտապես խնդիրներ են լինում ոստիկանների վարքագծի հետ կապված. Դա մի ուղղություն է, որտեղ ԱՄՆ-ը ձգտում է բարեփոխումներ իրականացնել: «Այսինքն, սա իրավիճակ չէ, որը բնորոշ է միայն Հայաստանին: Կարևորն այն է, որ այդ հարցերում լինի հաշվետվողականություն»,- ասաց դեսպանը:

Все это должно быть расследовано: посол США в Армении о действиях полиции во время демонстраций
Посол США в Армении Линн Трейси в контексте реформ в полицейской системе Армении коснулась действий полиции во время демонстраций. Как сообщает Арменпресс, в своем выступлении на Армянском форуме демократии она отметила, что есть опасения, так как сняты видеоматериалы о применении полицией силы против демонстрантов.
Посол подчеркнула, что все это должно быть расследовано, должна быть отчетность по этим вопросам. ''Я заметила, что у правительства есть намерение расследовать эти эпизоды, а также подход к правам протестующих, к уважению работы журналистов. Конечно, протестующие также обязаны проводить мирную демонстрацию, которая не создает хаоса и не нарушает права других'', - сказала посол Трейси.
Посол добавила, что демократия – это процесс достижения прогресса.
''Мне пишут о реформах в полиции, спрашивают: ''Неужели, это ваша демократия?'' Нет, демократия - это не идеальное положение дел, демократия - это непрерывный процесс обеспечения подотчетности, защиты прав человека, это не просто кусок пирога. В случае с полицией необходима подотчетность их работы'', - сказала она.
Линн Трейси подчеркнула, что и в США бывают проблемы с поведением полиции. Это направление, в котором Соединенные Штаты ищут изменений. ''Другими словами, это не та ситуация, которая характерна только для Армении. Важно быть подотчетным в этих вопросах'', - заключила посол.