Բիշքեկում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համաժողովին կմասնակցի 15 երկիր
Ղրղզստանի մայրաքաղաքում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական առաջին համաժողովին կմասնակցի մոտ 1,7 հազար մարդ 15 պետությունից։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ուրբաթ օրը Բիշքեկում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահի առաջին տեղակալ Արզիբեկ Կոժոշևը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական համաժողովին ընդհանուր առմամբ կմասնակցի մոտ 1,7 հազար մարդ»,-ասել է նա։
Կոժոշևի խոսքով՝ ուրբաթ օրվա դրությամբ Լատինական Ամերիկայի և Հարավարևելյան Ասիայի տասը պետության ներկայացուցիչներ պաշտոնապես ծանուցել են կազմակերպիչներին միջոցառմանը իրենց մասնակցության մասին։
Բացի այդ, համաժողովին ներկայացված կլինեն բոլոր այն երկրները, որոնք մտնում են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կազմում։ Դրանք են՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը։ Բարձրաստիճան հյուրերի ցանկում է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Մայիսի 26-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաքում տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական համաժողովը։ Միջոցառումը կբաժանվի մի քանի խմբերի. Դրանց մասնակիցները կքննարկեն գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում եվրասիական ինտեգրման ռազմավարական զարգացման հեռանկարները, ֆինանսական զարգացման և մակրոտնտեսական կայունության հարցերը, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում գործունեության աշխուժացումը, թվայնացումը, ինչպես նաև արդյունաբերության ոլորտում միության անդամ երկրների իրավիճակը:

Представители 15 стран примут участие в Евразийском экономическом форуме в Бишкеке
Около 1,7 тыс. человек из 15 государств примут участие в предстоящем в столице Киргизии первом Евразийском экономическом форуме. Об этом заявил в пятницу на пресс-конференции в Бишкеке первый заместитель председателя киргизского кабмина Арзыбек Кожошев, передает ТАСС.
"Мы ожидаем, что в общей сложности участие в Евразийском экономическом форуме примут примерно 1,7 тыс. человек", - сказал он.
По его словам, на сегодняшний день известно о представителях десяти государств из Латинской Америки и Юго-Восточной Азии, официально уведомивших организаторов об участии в мероприятии.
Помимо этого, продолжил первый зампред кабмина, на форуме будут представлены все входящие в состав Евразийского экономического союза (ЕАЭС) страны. Это Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия. В списке высокопоставленных гостей значится президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
Евразийский экономический форум состоится в киргизской столице 26 мая. Мероприятие будет разделено на несколько групп. Их участники обсудят перспективы стратегического развития евразийской интеграции в эпоху глобальных изменений, вопросы финансового развития и макроэкономической стабильности, активизации деятельности в энергетической и транспортной сферах, цифровизации, а также ситуацию в промышленности государств - участников союза.