Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով ս.թ. մայիսի 20-ին մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին: Նիստի օրակարգի շրջանակներում մասնակիցները մասնավորապես քննարկել են ԱՊՀ շրջանակներում առևտրատնտեսական համագործակցության արդիական հարցերը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նիստի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ելույթը ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Կառավարությունների հարգելի ղեկավարներ,
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհավորել ղազախական կողմին ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդում նախագահության մեկնարկի կապակցությամբ և հաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը փոխգործակցելու՝ ի շահ համագործակցության հետագա զարգացման։ Հարգելի Ալիխան Ասխանի, Դուք միշտ կարող եք ապավինել մեր աջակցությանը:
Այսօրվա հանդիպումը տեղի է ունենում համաշխարհային տնտեսական վերափոխումների և ֆինանսական համակարգերի զգալի ցնցումների համատեքստում, որոնք չեն կարող չազդել ԱՊՀ տարածքում տնտեսական կայունության և մեր պետությունների ֆինանսական բարեկեցության վրա։
Հայկական կողմը մեծապես կարևորում է տնտեսական և ֆինանսական կայունության ապահովմանն ուղղված հնարավոր համակարգված գործողությունների վերաբերյալ մտքերի փոխանակումը, մենք քաջ ծանոթ ենք շրջափակման քաղաքականության հետևանքներին։
Հայաստանի և ԱՊՀ երկրների տնտեսությունները սերտորեն փոխկապակցված են։ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է և առաջին տեղում է և՛ արտահանման, և՛ ներմուծման ծավալներով։ Ռուսական ներդրումներն ընդհանուր առմամբ խոշորագույնն են մեր երկրում։ Ակնհայտ է, որ ներդրված տնտեսական հատուկ ռեժիմներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Սահմանափակող միջոցների ներդրումն արդեն իսկ զգալիորեն ազդում է մեր տարածաշրջանի ֆինանսական շուկաների վրա։ Զգացվում է նաև բացասական ազդեցություն արտահանման վրա և մասնավոր տրանսֆերտների հոսքի կրճատում։
Նման իրավիճակում, իհարկե, պետք է մտածել նաև նոր հնարավորությունների մասին։ Այս համատեքստում կարևոր է կարծիքների փոխանակումը ինչպես կտրուկ փոփոխվող հանգամանքներին մեր երկրների տնտեսությունների ադապտացման, այնպես էլ ֆինանսական և տնտեսական ռիսկերը նվազագույնի հասցնելուն և տնտեսական հավասարակշռության վերականգնմանն ուղղված հնարավոր համատեղ գործողությունների վերաբերյալ։
Միաժամանակ անհրաժեշտ է ծայրահեղությունների մեջ չընկնել և խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել տնտեսությունների մեկուսացմանը համաշխարհային գործընթացներից։
Վստահ եմ, որ մեր ներգրավվածությունը կառուցողական երկխոսության մեջ բխում է ԱՊՀ պետությունների քաղաքացիների շահերից։
Ինչ վերաբերում է այսօրվա նիստի օրակարգային փաստաթղթերի փաթեթին, ապա նշեմ, որ, անկասկած, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումն առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների մրցունակության, արդյունավետության և բարեկեցության բարձրացման գործում։
Տեխնոլոգիական զարգացման և թվայնացման ոլորտներում մենք պետք է պատշաճ ուշադրություն դարձնենք տեղեկատվական անվտանգության խնդիրներին։ Այս տեսանկյունից կարևոր եմ համարում տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարության իրականացման առաջնահերթ միջոցառումների ծրագրի ընդունումը՝ հաշվի առնելով այս տարվա մարտին լրացուցիչ խորհրդակցությունների ընթացքում համաձայնեցված փոխադարձ ընդունելի ձևակերպումները։
ԱՊՀ մասնակից պետությունների հետ գիտական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ հիմնարար և կիրառական հետազոտությունների ոլորտում։ ԱՊՀ շրջանակներում տարբեր գիտատեխնիկական ոլորտներում իրականացվում են մի շարք համատեղ նախագծեր, որոնք արտացոլում են ԱՊՀ շահագրգիռ մասնակից պետությունների համագործակցության բարձր մակարդակը։
Վստահ եմ, որ «ԱՊՀ մասնակից պետությունների միասնական գիտատեխնոլոգիական տարածքի ստեղծման մասին համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության ստորագրումը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ կստեղծի՝ գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության զարգացման ժամանակակից միտումներին, ինչպես նաև այս ոլորտում լավագույն համաշխարհային փորձին համահունչ:
Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հանդես է եկել ԱՊՀ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներում երիտասարդների ներուժի օգտագործումը խրախուսելու և մեր պետությունների երիտասարդ սերնդի միջև կապերի ամրապնդման դիրքերից։ Այս համատեքստում մենք աջակցում ենք «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային նախագծի մշակմանը և ընդունմանը, որն ուղղված է երիտասարդ սերնդի ներգրավմանը միջպետական հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում կայուն զարգացման նախագծերի և ծրագրերի իրականացմանը մասնակցելու միջոցով:
Հայկական կողմը աջակցում է նաև խաղողագործության և գինեգործության հետագա զարգացման համար համագործակցության հայեցակարգի ընդունմանը, որն ուղղված է այս մրցակցային ուղղության կայուն զարգացման համար գրավիչ ներդրումային միջավայրի և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։ Այս ոլորտում համագործակցությունը ոչ միայն կնպաստի գինեգործության աշխարհագրության ընդլայնմանը, ներքին շուկայում հայրենական արտադրանքի ծավալների ավելացմանը, այդ թվում՝ գինու տուրիզմի, զբոսաշրջանյին երթուղիների և հարակից ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այլև ագրոարդյունաբերական համալիրի այս հատվածը կբարձրացնի զարգացման որակապես նոր մակարդակի՝ ավելացնելով գինեգործական արտադրանքի մասնաբաժինը արտահանման բաղադրիչում։
Ամփոփելով ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ակտիվ մասնակցությունը մեր երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ՝ տնտեսությունների կայունության բարձրացման և մակրոտնտեսական կայունության ապահովման նպատակով։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը հաջող և արդյունավետ կլինեն։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում պետք է ասեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններում ամրագրված պարտավորությունների խստիվ կատարմանը։
Մի շարք չլուծված խնդիրների շարքում ամենասուրը հայ ռազմագերիների և այլ անձանց հարցն է, որոնք պահվում են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայից հետո, որը հնարավոր է եղել կանգնեցնել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերի և ռուսաստանյան խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման շնորհիվ։ Միայն ադրբեջանական կողմի հաստատած տվյալների համաձայն՝ 38 հայ զինվորական և քաղաքացիական անձինք դեռևս գտնվում են ադրբեջանական գերության մեջ՝ հակառակ  ստանձնած պարտավորություններին, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի և սկզբունքների խախտում է։
Ադրբեջանական կողմի հնչեցրած հինգ սկզբունքների մասով պետք է նշեմ, որ հայկական կողմն ի պատասխան հայտարարել է վեց կետ լրացնող սկզբունքներով, որոնք արտացոլում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:
Եվս մեկ անգամ հարկ եմ համարում հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժային ճանապարհով, և հայկական կողմը աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման գործում:

Мгер Григорян принял участие в заседании Совета глав правительств государств-участников СНГ
Вице-премьер Мгер Григорян 20-го мая текущего года принял участие в заседании Совета глав правительств государств-участников СНГ в режиме видеосвязи. В рамках повестки заседания участники, в частности, обсудили актуальные вопросы торгово-экономического сотрудничества в рамках СНГ.
На заседании вице-премьер Мгер Григорян выступил с речью.
Мгер Григорян, в частности, сказал:
"Пользуясь случаем, хочу поздравить Казахстанскую сторону с началом председательства в Совете Глав Правительств СНГ и подтвердить готовность Республики Армения к взаимодействию в интересах дальнейшего развития сотрудничества.
Уважаемый Алихан Асханович, вы всегда можете рассчитывать на наше содействие и поддержку.
Сегодняшнее заседание проходит в условиях глобальных экономических трансформаций и существенных шоков финансовых систем, которые не могут не повлиять на экономическую стабильность на пространстве СНГ и финансовое благополучие наших государств.
Армянская сторона придает большую значимость обмену мнениями по возможным скоординированным действиям, нацеленным на обеспечение экономической и финансовой стабильности. Мы хорошо знакомы с последствиями политики блокады.
Экономики Армении и стран Содружества тесно взаимосвязаны. Россия является главным торгово-экономическим партнером для Армении и занимает первое место как по экспорту, так и по импорту. Российские инвестиции в совокупности самые крупные в нашей стране. Очевидно, что вводимые экономические специальные режимы отражаются также на экономике Армении. Введение ограничительных мер уже существенно влияет на финансовые рынки нашего региона. Ощущается также негативное влияние на экспорт и сокращение потока частных денежных переводов.
В такой ситуации нам конечно следует думать օ новых возможностях. В этом контексте, важен обмен мнениями как по адаптации экономик наших стран к резко меняющимся обстоятельствам, так и по возможным совместным действиям, направленным на минимизацию финансовых и экономических рисков, и восстановление экономического баланса.
Вместе с тем, необходимо не впадать в крайности и избегать действий, которые могут привести к изоляции экономик от глобальных процессов.
Уверен, что наша вовлеченность в конструктивный диалог исходит из интересов граждан государств Содружества.
Относительно пакета документов повестки сегодняшнего заседания отмечу, что несомненно, развитие высоких технологий играет ключевую роль в повышении конкурентоспособности, эффективности и уровня благополучия наших государств.
В сферах технологического развития и цифровизации нам необходимо уделять должное внимание вопросам информационной безопасности. С этой точки зрения считаю важным принятие плана первоочередных мероприятий по реализации Стратегии обеспечения информационной безопасности с учетом взаимоприемлемых формулировок, согласованных в ходе дополнительных консультаций в марте текущего года.
Научные связи с государствами - участниками СНГ продолжают развиваться в области фундаментальных и прикладных исследований. В рамках Содружества осуществляется ряд совместных проектов по разным научно-техническим направлениям, отражающим высокий уровень сотрудничества между заинтересованными государствами - участниками СНГ.
Уверен, что подписание протокола о внесении изменений в "Соглашение о создании общего научно-технологического пространства государств-участников СНГ" создаст новые возможности для взаимодействия в соответствии с современными тенденциями развития науки, техники, технологий, инноваций, а также наилучшими мировыми практиками в этой области.
Республика Армения всегда выступала с позиции поощрения задействования потенциала молодежи в интеграционных процессах на пространстве Содружества и уплотнения контактов среди подрастающего поколения наших государств. В этом контексте, поддерживаем разработку и принятие Международного проекта "Молодежная столица СНГ", который нацелен на вовлечение молодого поколения посредством участия в реализации проектов и программ для устойчивого развития во всех сферах межгосударственных отношений.
Армянская сторона также поддерживает принятие концепции сотрудничества по дальнейшему развитию виноградарства и виноделия, которая направлена на создание привлекательного инвестиционного климата и благоприятных условий по устойчивому развитию конкурентоспособного направления. Сотрудничество в данной сфере не только будет способствовать расширению винодельческой географии, увеличению объемов отечественной продукции на внутреннем рынке, включая развитие винного туризма, экскурсионных маршрутов и сопутствующей инфраструктуры, но и выведет данный сектор агропромышленного комплекса на качественно новый уровень развития, увеличив долю винной продукции в экспортной составляющей.
В завершении хочу еще раз подчеркнуть готовность Армянской стороны в продолжении активного участия в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества наших стран с целью повышения устойчивости экономик и обеспечения макроэкономической стабильности. Уверен, что наши совместные усилия будут успешными и продуктивными.
В контексте нагорно-карабахского конфликта, должен сказать, что правительство Армении привержено неукоснительному выполнению обязательств, закрепленных в трехсторонних заявлениях лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Среди ряда неразрешенных проблем наиболее остро стоит вопрос армянских военнопленных и других лиц, удерживаемых Азербайджаном после широкомасштабной военной агрессии против народа Нагорного Карабаха, которую удалось остановить благодаря посредническим усилиям России и размещению российского миротворческого контингента. Только по подтвержденным Азербайджанской стороной данным, 38 армянских военных и гражданских лиц все еще продолжают находится в азербайджанском плену вопреки взятым обязательствам, что является нарушением норм и принципов международного гуманитарного права.
По части пяти принципов, озвученных Азербайджанской стороной, должен отметить, что Армянской стороной встречно было анонсировано шесть пунктов с дополняющими принципами, отражающими подходы армянской стороны по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
В очередной раз, считаю необходимым анонсировать, что нагорно-карабахский конфликт не может быть решен силой и Армянская сторона поддерживает посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса, направленного на исключительно политико-дипломатическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта".