Շոյգուն Պուտինին զեկուցել է «Ազովստալ»-ում գործողության ավարտի և Մարիուպոլի ամբողջական ազատագրման մասին
ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել է օպերացիայի ավարտի և ուկրաինացի զինյալներից «Ազովստալ» գործարանի և Մարիուպոլի ամբողջական ազատագրման մասին։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ գործարանի տարածքը, որտեղ ապրիլի 21-ից արգելափակված է եղել նացիստական «Ազով» կազմավորման ուկրաինացի զինյալների խումբը, ամբողջությամբ ազատագրվել է։ Գործարանի ավելի քան 500 զինյալներ՝ որպես վերջին խմբի մաս, հանձնվել են ուրբաթ օրը։
«Այսօր՝ մայիսի 20-ին, վերջին՝ 531 զինյալների խումբն է հանձնվել»,- ասել է Կոնաշենկովը։
««Ազով»-ի, այսպես կոչված, նացիստների «հրամանատարը» «մարիուպոլի բնակիչների նկատմամբ ատելության և քաղաքաբնակների՝ նրան բազմաթիվ վայրագությունների համար պատժելու ցանկության պատճառով, գործարանի տարածքից դուրս է բերվել հատուկ զրահամեքենայով», - հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։

Министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу доложил президенту РФ Владимиру Путину о завершении операции и полном освобождении комбината "Азовсталь" и Мариуполя от украинских боевиков. Об этом сообщил в пятницу официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков, передает ТАСС
"О завершении операции и полном освобождении комбината и города Мариуполь от украинских боевиков министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу доложил президенту России Владимиру Путину", - сказал Конашенков. По его словам, территория завода, на которой с 21 апреля была заблокирована группировка украинских боевиков нацистского формирования "Азов", полностью освобождена. Более 500 боевиков с завода в составе последней группы сдались в пятницу в плен. "Сегодня, 20 мая, сдалась в плен последняя группа в количестве 531 боевика", - сообщил Конашенков.
"Так называемый "командир" нацистов "Азова" из-за ненависти мариупольцев и желания расправы над ним горожан за многочисленные зверства, был вывезен с территории комбината в специальном бронеавтомобиле", - сообщили в МО РФ.